Vizita.si
Pigmentacija

Koža

Ali se res lahko znebimo hiperpigmentacije?

Laura Sardinšek, nega obraza in pomlajevanje kože
23. 04. 2020 09.10
0

Če podrobno pogledate svojo kožo, boste na njen verjetno opazili majhna območja svetlejšega in temnejšega obarvanja. Je že res, da so pegice ljubke, vendar tokrat ne govorimo o njih, ampak o večjih, obarvanih madežih, ki so praviloma prisotni na izpostavljenih in vidnih delih telesa – na obrazu, vratu, dekolteju in hrbtiščih rok. Temni neenakomerno obarvani madeži lahko za posameznika predstavljajo veliko psihično obremenitev in vplivajo na samozavest. Govorimo o hiperpigmentaciji in najverjetneje se v tem opisu najde marsikdo, saj se v kozmetične salone in dermatološke ter estetske ambulante ogromno ljudi obrača po pomoč z namenom po odstranitvi le-teh. Kljub razpoložljivosti mnogih načinov tretiranja in zdravljenja, pojav hiperpigmentacije še naprej predstavlja izzive pri obravnavi.

Na barvo naše polti vpliva več faktorjev, med najbolj pomembnimi so količina in razporeditev pigmentov (poleg specifičnega kožnega pigmenta melanina tudi karotenoidi in hemoglobin), debelina zgornje plasti kože – epidermisa in poroženele celice, količina in razporeditev kapilar ter kožni relief.

Naravna barva polti je dedna, količina in razporejenost melanina v različnih plasteh kože pa določa, kako temna oziroma svetla je naša koža. Melanin je naravni pigment, ki naši koži, lasem in očem daje barvo ima predvsem zaščitno funkcijo, saj našo kožo ščiti pred nevarnimi  in škodljivimi UV žarki. Prav sončna svetloba je tista, ki sproži tvorbo melanina, zato lahko prekomerna izpostavljenost soncu povzroči tvorbo prevelikih količin melanina in njegovo nenormalno razporeditvijo v koži, kar vidimo kot neenakomerno temno obarvane pigmentne lise. Zagotovo je sončna svetloba glavni povzročitelj nastanka hiperpigmentacije, na njihov nastanek pa lahko vplivajo tudi številni drugi dejavniki, kot so hormonski vplivi, starost, poškodbe oziroma vnetja kože, določena obolenja in nekatera zdravila. Različni vplivi tako povzročajo različne vrste hiperpigmentacij.

Melazma

Melazma, imenovana tudi kloazma, so rjavo obarvani, ostro omejeni madeži nepravilnih oblik in različnih velikosti. Običajno se pojavi na obrazu, zlasti na čelu, licih in nad zgornjo ustnico. Temni madeži se pogosto pojavljajo na obeh straneh obraza v skoraj identičnem vzorcu. Najpomembnejša dejavnika pri razvoju melazme sta izpostavljenost sončni svetlobi in sočasne hormonske spremembe, zato se melazma pogosto pojavi med nosečnostjo, jemanju oralnih kontraceptivov, lahko pa je tudi pridružena pri obolenjih maternice in jajčnikov. Nosečniška melazma pogosto izzveni spontano po porodu, v nekaterih primerih pa lahko ostane tudi več let. Pogosteje prizadene osebe s temnejšo poltjo kot osebe s svetlejšo poltjo.

Melazma, imenovana tudi kloazma, so rjavo obarvani, ostro omejeni madeži nepravilnih oblik in različnih velikosti.
Melazma, imenovana tudi kloazma, so rjavo obarvani, ostro omejeni madeži nepravilnih oblik in različnih velikosti.FOTO: Dreamstime

Lentigo – starostne pege

Lentigo oziroma sončni lentigo ali bolj znane »starostne pege« predstavljajo ene izmed prvih znakov fotostaranja kože in so posledica večletnega izpostavljanja kože soncu. Majhne, ovalno in simetrično oblikovane lise ali večje nesimetrično oblikovane rjavo obarvane lise se pojavljajo na predelih kože, ki so izpostavljeni sončnim žarkom: obrazu, dekolteju, zgornjem delu hrbta, hrbtišču rok, podlahti in golenih. Spremembe se načeloma pojavijo pri 40-tih letih in pogosteje pri ljudeh svetle polti. Za razliko od običajnih sončnih peg, te v zimskih mesecih ne zbledijo.

Postvnetna in posttravmatska hiperpigmentacija

Že iz samega imena je razbrati, da postvnetna hiperpigmentacija nastane zaradi predhodnega vnetja kože in posttravmatska hiperpigmentacija zaradi predhodne mehanske poškodbe kože, kateri sledi nenormalno razporejanje melanina na mestu poškodbe in se kaže kot območje potemnele kože. Pogosta je pri ljudeh z aknami, lahko pa jo povzročijo tudi neinfekcijske dermatoze (ekcem, atopijski dermatitis, luskavica), ureznine, opekline ter kozmetični in dermatološki postopki, kot so dermoabrazija, laserski posegi in kemični pilingi. Pojavi se lahko pri vseh tipih kože, je pa nekoliko pogostejša pri temnejših polteh. Sonce ni glaven vzrok za nastanek postvnetne hiperpigmentacije, lahko pa prizadeti predeli zaradi sončne svetlobe potemnijo in traja dlje časa, da pobledijo.

Odstranjevanje hiperpigmentacij

Pigmentni madeži v večini primerov niso nevarni, so pa lahko z estetskega vidika zelo moteči. Nekaterih pigmentnih madežev ni mogoče trajno odstraniti, možno pa jih je posvetliti s pomočjo različnih kozmetičnih in dermatoloških postopkov. Z ustreznimi kremami in postopki lahko stanje vzdržujemo v takšni obliki, da pigmentacije niso moteče, oziroma da ne pride do njihovega poslabšanja in pojava novih. Ker obstajajo različne vrste pigmentnih sprememb, ki se med seboj razlikujejo po vzroku nastanka in morfoloških značilnosti, se razlikuje tudi pristop pri odstranjevanju le-teh. Prav tako ne moremo več let trajajoče in obsežne hipepigmentacije odstranili samo z eno vrsto ali eno izvedbo postopka odstranjevanja pigmentacij. Najbolj učinkovita je kombinacija različnih postopkov, uporaba posvetlitvenih krem ter stroga zaščita pred soncem skozi celo leto. Izbiro primerne metode za odstranjevanje pigmentacije vedno prepustite zdravnikom oziroma drugim strokovnjakom.

Lentigo oziroma sončni lentigo ali bolj znane »starostne pege« predstavljajo ene izmed prvih znakov fotostaranja kože.
Lentigo oziroma sončni lentigo ali bolj znane »starostne pege« predstavljajo ene izmed prvih znakov fotostaranja kože.FOTO: Dreamstime

Dermokozmetični izdelki za zmanjševanje izrazitosti hipepigmentacij

Učinkovitost dermokozmetičnih izdelkov je odvisna od pravilno izbranih uporabljenih izdelkov in dolžine uporabe teh izdelkov. Proces zmanjševanja oziroma odpravljanja pigmentacij je dolgotrajen in včasih lahko traja tudi več let. Pomembno je, da pri procesu vztrajamo in ne obupamo prehitro. Učinkovitost je tako v precejšnji meri odvisna od dolžine uporabe dermokozmetičnih izdelkov in odgovornem vedenju omejenega izpostavljanja soncu.

Za zmanjševanje izrazitosti hipepigmentacij se v dermokozmetičnih izdelkih za nego kože največkrat uporabljajo aktivne sestavine, ki zavirajo sintezo melanina v melanocitih (hidrokinon, azelaična kislina),  zavirajo delovanje encima tirozinaze – encima, ki je odgovoren za proizvodnjo melanina (arbutin, koična kislina, izvleček likviricije, aloesin iz soka Aloe vera), antioksidanti - lovijo proste radikale (izvleček zelenega čaja, izvleček kurkume), sestavine, ki razgrajujejo melanin (vodikov peroksid) in preprečujejo prenos melanosomov do epidermalnih keratinocitov (nikotinamid – vitamin B3, izvlečki soje) ter sestavine, ki stimulirajo luščenje povrhnjice kože in na ta način bledijo pigmentacije (sadne kisline, salicilna kislina, encimi). Aktivni učinkovini, ki ju zasledimo v izdelkih za zmanjševanje izrazitosti pigmentacij, sta tudi vitamin C in retinol.

Učinkovito odstranjevanje pigmentnih nepravilnosti zahteva predpripravo kože na nadaljnje ambulantne postopke, saj z njimi zmanjšamo možnost razvoja stranskih učinkov, predvsem pojava postvnetne hiperpigmentacije, hkrati pa stimulira regeneracijske procese v koži in skrajša rehabilitacijski čas po posegu.

Laura Sardinšek, nega obraza in pomlajevanje kože.
Laura Sardinšek, nega obraza in pomlajevanje kože.FOTO: osebni arhiv

Kozmetični in ambulantni postopki

Mikrodermoabrazija je kozmetični postopek, ki omogoča postopno in nadzorovano mehansko luščenje povrhnjice. Z odstranitvijo epidermalnih celic, ki vsebujejo melanin, pigmentacije pobledijo in koža na tretiranem področju postane svetlejša. Dermoabrazija je bolj invaziven postopek in se izvaja v dermatoloških in estetskih ambulantah.

S kemičnimi pilingi izboljšamo videz kože in posvetlitev pigmentacije na način nadzorovane odstranitve zgornjih plasti povrhnjice s pomočjo organskih kislin. Z različno vrsto in različno koncentracijo uporabljene kisline dosegamo različno globino delovanja pilinga in s tem njegove učinke. Pri terapijah se lahko uporablja samostojna kislina ali koktajl kombinacija večih kislin, saj ima vsaka kislina določeno specifično delovanje.

Hiperpigmentacije se lahko odstranjujejo tudi z ablativnimi laserji oziroma drugimi pigmentno specifičnimi laserji in drugimi svetlobnimi viri. Princip delovanja laserja je absorbcija svetlobe v melaninu, kjer se ta spremeni v toploto. Toplota razbije pigment na manjše delce, ki se pomaknejo na površino kože in odluščijo ali pa se izločijo preko limfnega sistema.

Pri odpravi starostnih peg se v dermatologiji pogosto uporablja krioterapija oziroma terapija s tekočim dušikom. Pri terapiji se starostna pega zamrzne in  se čez par dni odlušči. Pigmentne spremembe v večini primerov niso nevarne, vendar se lahko iz nekaterih razvijejo maligne spremembe, zato je pigmentne lezije smiselno redno kontrolirati pri dermatologu.

Preprečevanje je vedno boljše od zdravljenja, zato je pri preprečevanju pigmentacij najbolj pomembno odgovorno obnašanje na soncu. Edina in najbolj učinkovita rešitev je izogibanje prekomernemu izpostavljanju sončnim žarkom in ustrezna zaščita pred soncem s primernimi oblačili in pokrivali. S tem ukrepom boste naredili največ za svojo kožo, saj boste tako preprečili nastajanje novih pigmentnih madežev oziroma preprečili širjenje in temnenje že obstoječih. Ne izpostavljajte se soncu in uporabljajte ustrezno UVA in UVB zaščito. Zaščitite se in koža vam bo hvaležna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 672