Zaradi atopijskega dermatitisa in atopične kože so v preteklosti najpogosteje trpeli otroci, a strokovnjaki v zadnjih letih ugotavljajo, da je vse več odraslih, ki ima tovrstne težave s kožo. Vzroki, zaradi katerih pride do dermatitisa, so raznoliki, najbolj pogosti pa so ti, ki jih predstavljamo spodaj. Z delnim prilagajanjem vsakodnevnega življenja boste lahko tako lažje nadzirali svoje težave s kožo in se izognili neprijetnim slabšanjem stanja.
Pomembna je prehrana
Zagotovo je veliko odvisno od tega, kaj vnašate v svoje telo. Čeprav alergije na določeno živilo ne povzročajo atopične kože, pa lahko pri tistih, ki težave že imajo, zakuhajo poslabšanje stanja. Med jedmi, ki se jim je pri kožnih težavah bolje izogibati, so jajca, mleko, pšenica, oreščki, soja in morska hrana. Če sicer sumite, da ste poleg težav s kožo občutljivi na določeno živilo, lahko prvi test opravite sami in se omenjenemu živilu za nekaj časa odpoveste, nato pa spremljate, kaj se zgodi, ko ga ponovno vpeljete v prehrano. Na tak način si naredite seznam 'nevarnih' živil, nato pa se posvetujete z zdravnikom, ki vas lahko usmeri na alergološke teste.
Splošni alergeni
Alergeni se ne skrivajo zgolj v hrani, temveč so vse okrog nas. Zdi se celo, da so čedalje bolj prisotni in vse bolj obsegajoči. Med tiste najbolj pogoste uvrščamo alergijo na cvetni prah in mačjo ter pasjo dlako, prah in plesen, poleg tega pa so še številni drugi, ki vam lahko poslabšajo stanje na koži. Tako kot pri hrani se tudi pri splošnih alergenih priporoča, da prilagodite svoj življenjski slog in da opravite test izločanja. Med drugim lahko poskusite redno vzdrževati čiste prostore vsak dan v tednu, nato pa naslednji teden ves teden ne brišete prahu ali živalske dlake s foteljev in drugih površin, kjer počiva vaš ljubljenček. Morda se težava skriva v pralnem prašku ali mehčalcu, zato se pogosto priporoča, da se zamenja oz. ukine tudi to. Prav tako bodite pozorni na prostore izven svojega doma, kjer se pogosto zadržujete. Če imate pogostejše težave s srbenjem ali občutljivostjo kože nasploh v bolj vlažnih ali celo plesnivih prostorih, je to velik pokazatelj, da se morate takšnim prostorom nujno izogibati.
Stres
Poleg vsega, kar nanašamo v in na kožo, je pri občutljivi in atopični koži pomembno tudi to, kako se odzivamo na psihološke dražilce, ki so neprestano povsod okrog nas. Številni pacienti, ki imajo težave s kožo, poročajo, da se veliko poslabšanj zgodi prav v času, ko so pod velikim stresom, pa čeprav v svojo prehrano ali vsakdan niso vnašali ničesar novega ali nenavadnega. Stres zagotovo negativno vpliva na atopijsko kožo, čustva, kot so anksioznost, jeza, žalost, nemir, pa te težave pogosto še poglobijo. V takih primerih je treba biti pozoren in kakršnekoli spremembe na koži nemudoma opaziti in jih znati povezati s stresno situacijo, ki smo ji morebiti v tistem trenutku podvrženi. Odvisno od te situacije se ji poskušajte prilagoditi; morda bo dovolj serija sproščujočih vdihov in izdihov, lahko pa poskusite s sprehodom, čajem za pomiritev ali morebiti jogo ali meditacijo.
Fizični dražilci
V današnjem svetu je vse polno fizičnih dražilcev, ki ob stiku s kožo nekaterim zakuhajo neljube težave. Oblačila, ki jih nosimo, so skozi ves dan v stiku s kožo, zato tistim, ki trpite za kožnimi težavami, strokovnjaki odsvetujejo nošenje sintetičnih oblačil in nasploh oblačil s kakršnimikoli umetnimi vlakni. Pogosto na kožo negativno vpliva tudi volna.
Nadvse pomembno je seveda tudi, kaj vnašamo na kožo. Pozornost je treba nameniti kozmetiki, ki jo vsakodnevno uporabljamo, saj prav to nanašamo direktno na kožo, zaradi česar ima od vsega navedenega morda še največji vpliv na naše težave.
Prav s tem namenom je Jure Čuk razvil linijo kozmetičnih izdelkov Chicatella, ki pomagajo blažiti simptome suhe, občutljive in atopične kože. Vsebuje naravne sestavine, ki pomirjajo občutek zategovanja in srbeža. Izdelek je dermatološko testiran ter ne vsebuje barvil in parfumov, linija pa se predstavlja tudi v novi sezoni oddaje Štartaj, Slovenija!
Linijo sestavljata vlažilna krema Chicatella Moisturizer in mazilo Chicatella Cream, slednje je namenjeno osebam s problematičnejšo kožo. Oba izdelka pomagata lajšati simptome, kot sta srbež in občutek zategovanja. Ena izmed glavnih sestavin mazila je hidrolat breze, ki z uravnavanjem vrednosti pH skrbi za mikrobiološko ravnovesje na kožni povrhnjici. Tako delovanje je še posebej pomembno za osebe z razdraženo, vneto ali atopično kožo.
Krema Chicatella Moisturizer je namenjena vlaženju in negi vseh tipov kože. Vlaženje s kremo je za kožo izredno pomembno. Suha koža je bolj dovzetna za poškodbe in vnetja. Vlažilna krema Chicatella Moisturizer omogoča obnavljanje celic, kožo pomirja in vlaži ter jo s tem zavaruje pred morebitnimi škodljivimi vplivi.
V primeru hudih kožnih težav se obrnite na lečečega zdravnika oz. dermatologa.
Jure Čuk, ustanovitelj podjetja Chicatella, je diplomirani ekonomist in umetnik ličenja. Na svoji karierni poti je naletel na oviro, saj je bil tudi sam diagnosticiran z atopijskim dermatitisom. Za svojo kožo je s pomočjo strokovnjakov poiskal rešitev in nastala je inovativna kozmetična linija Chicatella. Kot pove sam, je linija nastala iz lastne potrebe, saj mu je atopična in suha koža začela močno ovirati tako zasebno kot tudi poslovno življenje: 'Bil sem namreč vizažist za kozmetično hišo Yves Saint Laurent v Angliji, kar pomeni, da sem moral veliko javno nastopati. To pa z ekcemi na roki ni šlo, saj človek izgleda kužen. Zato sem začel iskati rešitev za svoje kožne težave in z lastnim znanjem ter vezami in poznanstvi v kozmetični industriji prišel do kombinacije kozmetičnih sestavin, ki so mi izboljšale kožno stanje. Ustvarjeno mešanico sem vsake toliko podaril tudi kakšni prijateljici in nastala je Chicatella, saj so se začele vračati po še.'
Čuk ob tem poudarja, da Chicatella ni zgolj še ena kozmetična znamka, saj ima za svojimi proizvodi zelo unikatno znanje, predvsem pa dušo in srce: 'Smo moderna blagovna znamka, ki pri svojem razvoju uporablja še precej sveže in za stroko večinoma nepoznano znanje iz področja naravnih sestavin in aromaterapije. Z drugimi besedami ... Delamo nekaj, s čimer se klasična farmacija ne bi ravno poistovetila, saj gre za precej nepoznano področje, za katerega rabiš izkušnje iz realnega sveta in ne samo znanstvenih raziskav. Naša kozmetika se od večine proizvodov na trgu razlikuje po tem, da koži ne samo dodaja učinkovin, kot so raznorazni vitamini, voda, idr., ampak dejansko posnema oz. nadomešča kožne naravne zaščitne procese.'
Tudi letošnja jesen je v znamenju projekta Štartaj Slovenija, ki Slovence navdušuje že sedmo leto zapored. Letos vas na policah trgovin Interspar čaka osemnajst produktov osmih izjemnih podjetniških ekip, na POP TV pa si vsako nedeljo ob 18.20 oglejte njihove življenjske zgodbe, ki so jih pripeljale do razvoja inovativnih in trajnostnih izdelkov, ki jih zdaj predstavljajo slovenskim kupcem.
Sponzorirana objava