Benigna lihenoidna keratoza ali lichen planus je nerakavo zdravstveno stanje, ki lahko prizadene vaše sluznice, lase, kožo in nohte. Do tega stanja pride, ko vaš imunski sistem napade vaše celice brez očitnega razloga. Sčasoma se razvije in povzroča otekanje in draženje. Večina primerov je blagih in se dobro odzivajo na zdravljenje doma. Zdravniška pomoč je običajno nepotrebna.
Benigna lihenoidna keratoza je videti neprijetna, vendar ni nalezljiva. Pojavi se lahko kjer koli na vaši koži. Najpogostejša je na predelih, kot so usta, vagina in drugih predelih, pokritih s kožo. Ljudje srednjih let imajo največje tveganje za benigno lihenoidno keratozo. Oralna benigna lihenoidna keratoza najpogosteje prizadene ženske.
Vzroki benigne lihenoidne keratoze niso znani, vendar so nekateri dogodki povezani z njenim pojavom:
- Okužba s hepatitisom C.
- Cepljenje proti gripi.
- Nekatera barvila, kemikalije in kovine.
- Nekatera zdravila brez recepta.
- Zdravila na recept, ki se uporabljajo za zdravljenje bolezni srca, visokega krvnega tlaka ali artritisa.
Simptomi benigne lihenoidne keratoze
Benigna lihenoidna keratoza je sprva podobna drugim znanim kožnim draženjem in izpuščaji. Sčasoma je simptome lažje prepoznati in lahko vključujejo:
- Ploščate, vijoličaste izbokline, ki srbijo.
- Počasi rastoči mehurji, ki ob poku ustvarijo rane in kraste.
- Bele, čipkaste lise kože v ustih in okoli njih.
- Boleče rane.
- Izpadanje las na mestih, kjer se pojavijo rane.
- Spremembe barve vašega lasišča.
- Poškodbe nohtov ali popolna izguba nohtov.
Diagnosticiranje benigne lihenoidne keratoze
Ker je benigna lihenoidna keratoza lahko videti kot številna druga stanja, je do 70 % časa napačno diagnosticirana. Najpogosteje jo zamenjujejo z bazalnoceličnim karcinomom – pogostim kožnim rakom. Benigno lihenoidno keratozo na vaših genitalijah lahko zamenjate za spolno prenosljivo bolezen.
Čeprav je bazalnocelični karcinom običajno bolj rožnat kot vijoličast, je lahko podoben videzu benigne lihenoidne keratoze. Da bi razlikoval med obema in ponudil specifično diagnozo, vam lahko zdravnik vzame majhen vzorec vaše kože in ga pošlje na biopsijo.
Zdravljenje benigne lihenoidne keratoze
Zdravljenje benigne lihenoidne keratoze poteka doma. Simptome benigne lihenoidne keratoze lahko lajšate z zdravili in kremami brez recepta. Če to ne pomaga, se posvetujte s svojim zdravnikom, saj boste morda potrebovali recept.
Če zdravljenje benigne lihenoidne keratoze brez recepta ne deluje, vas bo zdravnik prosil, da opravite nekaj preiskav, da se bo lahko odločil, ali je izpuščaj, ki ga imate, posledica benigne lihenoidne keratoze.
Če nimate posebnih simptomov, bo zdravnik morda pustil, da se pozdravi samo. Nezdravljena benigna lihenoidna keratoza običajno izzveni v dveh letih. Če imate odprte rane, ki srbijo ali boleče, vam bo zdravnik predpisal peroralna zdravila in kreme.
Benigna lihenoidna keratoza v redkih primerih predstavlja tveganje trajne poškodbe. Razjede v ustih lahko povzročijo bolečino pri prehranjevanju in pitju ter povečajo tveganje za raka ustne votline. Rane na vaši nožnici lahko vplivajo na kakovost vašega spolnega življenja. Hude poškodbe na vaši koži lahko pustijo prizadeta območja temnejša ali brazgotinska. Rane v ušesu lahko povzročijo trajno izgubo sluha.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV