Vizita.si
atopijski dermatitis

Koža

Vse pogostejša bolezen, za katero ni zdravila

Ma.K.
10. 01. 2022 05.00
0

Atopijski dermatitis je pogosta kožna bolezen v otroštvu, prizadene pa tudi mnoge odrasle. Običajno se kaže v obliki suhe, rdeče in srbeče kože, a praskanje lahko vnetje le še poglobi, zato se ga je treba, če se le da, izogibati, kar pa je otroku težko dopovedati. Ker zdravila zanj ni, sta ključnega pomena razumevanje delovanja bolezni in učinkovita nega kože, ki ublaži simptome, pomiri kožo in zmanjša nelagodje.

Atopijski dermatisis, znan tudi kot atopijski ekcem, je nenalezljiva kronična vnetna kožna bolezen, za katero je značilna suha, luskava, srbeča in razdražljiva koža, ki se lahko pojavi tako na obrazu kot na telesu. Njena pojavnost se je v zadnjih 50 letih močno povečala, najpogosteje pa se pojavi že pri dojenčkih in otrocih. V današnjem času naj bi za atopijskim dermatitisom trpelo okrog 20 odstotkov otrok sveta, pri večini pa se simptomi pojavijo v prvih petih letih življenja. Ti lahko vztrajajo tudi v dobi odraslosti, z leti pa se lahko razvijejo tudi druga, sorodna stanja, kot sta astma in alergijski rinitis. 

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Simptomi atopijske kože so suhost, srbečica in razdraženost. Pri svetlopoltih ljudeh je prizadeti predel kože običajno pordel in lahko postane rjav. Pri temnejših polteh lahko prizadeta koža postane svetlejša ali temnejša, saj atopijski dermatitis vpliva na pigmentacijo. Pojavi se lahko kjer koli na telesu, najpogosteje pa prizadene obraz, vrat in dekolte, lasišče, pregibe komolcev in kolen, roke ter stopala. Za atopijsko kožo sta sicer značilni dve fazi: 
- akutna faza oziroma faza izbruha, ko koža dobesedno 'zacveti', je izjemno razdražljiva, srbeča, pordela, suha in luskava. Lahko se pojavi pekoča bolečina in pride do vnetja, otekline in celo do rahlih krvavitev;
- neakutna faza oziroma neaktivna ali intervalna faza, ko je atopijska koža bolj pomirjena in manj razdražljiva, posledično je tudi manj srbenja in luščenja, vidne pa so lahko majhne, zaceljene razpoke, ki so nastale med izbruhom.

Strokovnjaki menijo, da gre vzroke za nastanek atopijskega dermatitisa v veliki meri iskati v genetski predispoziciji. Povezujejo ga z oslabljeno funkcijo bariere kože in motnjo imunskega sistema, zaradi česar koža bolj intenzivno reagira na okolje in je dovzetna za vnetje. Poleg tega obstaja tudi znanstveno dokazana povezava med atopijskim dermatitisom in alergijami: če v družini obstaja zgodovina občutljivosti na seneni nahod in/ali astme, obstaja večja verjetnost, da bo vaš otrok zbolel za atopijsko kožo. 

Kako sta se z diagnozo soočili Slovenki?

Atopijski ekcem otrokom povzroča veliko trpljenja, staršem pa prinaša številne skrbi, stiske in neprespane noči. Iz prve roke zna o tem veliko povedati Ana Žontar Kristanc, avtorica kuharskih knjig, spletna vplivnica, blogerka, pa tudi žena in mamica dveh fantkov. Pri starejšem Timonu so se, ko je imel pol leta, začele pojavljati različne alergije in suha, razpokana koža. Priznava, da je bila diagnoza atopijski dermatitis zanjo in za moža velik šok in sta potrebovala kar tri ali štiri leta, da sta se sprijaznila s situacijo in bolezen vzela kot del življenja. 

Timon, starejši sin vplivnice, blogerke in avtorice kuharskih knjig Ane Žontar Kristanc že od šestega meseca starosti trpi za atopijskim dermatitisom.
Timon, starejši sin vplivnice, blogerke in avtorice kuharskih knjig Ane Žontar Kristanc že od šestega meseca starosti trpi za atopijskim dermatitisom.FOTO: Arhiv naročnika

Še zlasti težko je bilo ponoči, saj je takrat srbenje še bolj izraženo. »Dobro se spomnim noči do Timonovega šestega leta, ko sem, brez pretiravanja, spala po tri ure na noč. Večino noči sem ga jaz praskala, da je lahko spal, mu dajala obkladke, ga tuširala, ali pa sva gledala televizijo, da se ni spraskal do krvi,« se spominja mamica ter dodaja, da so nato vendarle uspeli sestaviti rutino ter najti ustrezne izdelke za nego malčkove kože, ki ji posvečajo ogromno pozornosti, saj je ključnega pomena, da je koža stabilna, ker tako manj burno odreagira, ko pride v stik z alergeni. 

Atopijski dermatitis se sicer lahko pojavi šele pozneje v življenju. Za njim naj bi trpelo kar 2 do 10 odstotka odraslih. Mednje sodi tudi Nastja Skrbiš, ki si je v najstniških letih s prekomernim umivanjem rok poškodovala pH-kože. »Moje roke so bile videti grozno, takšen pa je bil tudi občutek. Imela sem namreč popokano, rdečo in srbečo kožo, ki me je občasno tudi zelo bolela,« se spominja sogovornica, ki je ob obisku dermatologa nato izvedela, da gre za atopijski ekcem. Čeprav je bila, kot pravi, pomirjena, ker je končno vedela, s kakšnim zdravstvenim izzivom se mora soočiti, pa se stanje ni pretirano izboljšalo, dokler ni začela pravilno negovati svoje popokane, rdeče in srbeče kože. 

Kaj lahko sproži reakcijo atopijske kože?

Ker za atopijski dermatitis ni zdravila, je primarni cilj prepoznati potencialne sprožilce in se jim poskušati v kar največji meri izogniti. Grobe in sintetične tkanine je bolje zamenjati z bolj koži prijaznima bombažem ter svilo, nova oblačila in posteljnino pa pred prvo uporabo nujno oprati, da se znebite morebitnih ostankov kemikalij iz proizvodnje, pri tem pa uporabiti nebiološke izdelke, ki so prijazni do občutljive kože. 

Tudi sonce lahko draži atopično kožo, zato jo je potrebno ustrezno zaščiti z oblačili in kremami z zelo visokim zaščitnim faktorjem. Škodljivo je lahko še pasivno kajenje, zato je treba poskrbeti, da se ne kadi v bližini otrok. Nekateri ugotavljajo, da pojav simptomov sprožijo tudi določena živila in pijače, zato velja razmisliti o pisanju dnevnika, ki lahko omogoči vpogled v to, ali katero živilo ali pijača povzroča izbruhe na koži. Ob tem velja poudariti, da pri dojenčkih in otrocih ni priporočljivo uvajati velikih prehranskih sprememb, dokler o njih ne odloči pediater. 

Kako negovati kožo z atopijskim dermatitisom?

Izdelki Eucerin AtopiControl so posebej zasnovani za atopijsko kožo in lahko pomagajo ublažiti simptome atopijskega dermatitisa.
Izdelki Eucerin AtopiControl so posebej zasnovani za atopijsko kožo in lahko pomagajo ublažiti simptome atopijskega dermatitisa.FOTO: Arhiv naročnika

 

Poleg vsega naštetega je nujna še kakovostna redna nega kože z izdelki, ki so posebej zasnovani za atopijsko kožo in lahko pomagajo ublažiti simptome atopijskega dermatitisa ter dajejo koži najboljšo možnost, da ostane pomirjena dlje časa. Pri tem tako Ana kot Nastja prisegata na specializirane izdelke Eucerin AtopiControltako v akutni fazi kot fazi mirovanja. Pri tem velja slediti 4 enostavnim korakom: 

1. KORAK: Umivanje kože. Telo nežno umijemo z vodo in nanesemo AtopiControl čistilno olje ter ga nežno zmasiramo v mokro kožo ter temeljito speremo. Nato jo nežno popivnamo do suhega, nikakor pa je ne drgnemo. Izdelek lahko uporabljamo tako med akutnimi izbruhi atopijskega dermatitisa kot v obdobju brez izraženih simptomov.

2. KORAK: Pomiritev kože in ublažitev srbečice. V akutni fazi, ko so na koži srbeči izbruhi, na prizadeta območja nanesemo AtopiControl acute negovalno kremo tako pogosto, kot je treba. 

3. KORAK: Pomiritev kože in navlažitev. V obdobju brez izraženih simptomov vsakodnevno uporabimo AtopiControl balzam za telo, ki je bil posebej razvit, da pomiri in intenzivno navlaži razdraženo ter srbečo kožo. Pri negi atopijske kože je namreč ključna obnovitev naravne zaščitne bariere, zato moramo kožo oskrbeti z vlago, ki jo potrebuje.

4. KORAK: Takojšnje olajšanje in pomiritev. Za pomoč pri lajšanju srbečice si lahko pomagamo tudi z AtopiControl sprejem proti srbenju. Inovativni sprej vsebuje edinstven kompleks sestavin proti srbečici, ki zmanjša simptome srbenja kože v zgolj 60 sekundah, učinkuje pa tudi do šest ur. 

Življenje z atopijskim dermatitisom, zlasti v fazi izbruha, je lahko obremenjujoče in ima pomemben vpliv na kakovost življenja. Poleg težav, ki jih povzroča samo draženje kože, lahko atopijski dermatitis povzroči tudi fizične in psihološke težave, kot so pomanjkanje spanca, diskriminacija, stres in splošno pomanjkanje samozavesti. Stanje lahko močno pomagajo ublažiti izdelki Eucerin AtopiControl, ki so prilagojeni negi kože v  posamezni fazi atopične kože, učinkujejo hitro ter lahko pomagajo izboljšati kakovost življenja. Ker ne vsebujejo dišav, so primerni že za otroke od treh mesecev starosti naprej, pršilo proti srbenju in krema za roke pa se priporočata otrokom po tretjem letu starosti. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650