Vizita.si
Fascija je vezivno tkivo, ki se nahaja pod kožo.

Koža

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?

S.B.
03. 04. 2020 08.12
0

Gre za vezivno tkivo, mreno, ki se nahaja pod našo kožo in ovija naše mišice. To pa ni edina naloga fascije, saj ta namreč obdaja in nosi naš skelet, mišice, sklepe, kosti, notranje organe in živčna vlakna. Nepravilni gibalni vzorci se lahko hitro odražajo na poteku same fascije, zato je treba biti previden.

Vezivno tkivo je izjemno elastično in varuje mišice, sklepe in kosti, služi pa tudi kot prevodnik sil in informacij iz določenega dela telesa na drugega. Ker fascija predstavlja neprekinjeno povezavo celotnega tkiva, se večkrat zgodi, da se težava pojavi stran od samega pojava bolečin. Gre za oživčeno in občutljivo tkivo, ki ima samoobnovitveno lastnost.

Ali lahko z aktivno hojo odpravite celulit?
Preberi še
Ali lahko z aktivno hojo odpravite celulit?

Kadar se dalj časa ne gibamo in ne telovadimo, se lahko v tkivu oblikujejo živčni vozlji. Vzroki za njihov nastanek pa so lahko mehanični, psihični ali kemični.

Mehanični vzroki: zlomi, zvini, nepravilna telesna drža, prekomerno sedenje

Psihični vzroki: depresija, slabo počutje, napetost, izpostavljenost stresu

Kemični vzroki: toksini v telesu, hormonsko neravnovesje, pomanjkanje vitaminov in mineralov

Težave v povezavi s fascijo

Fascijo poznamo že dolgo, a se nikoli prej nismo spraševali o njeni pomembnosti oziroma funkcionalnosti kot zadnje desetletje. Zaradi oslabljene fascije je več tveganja za določene poškodbe pri športnih dejavnostih. Posledice pa so lahko vidne tudi na videzu, predvsem pri ženskah. Glavna sestavina fascije je kolagen, ki ga ženske poznajo kot element, ki ga prezgodaj začne primanjkovati za bolj napet obraz in kožo na vratu in dekolteju. Zaradi povečanja maščobne celice lahko nastane celulit, in sicer ko se zaradi različnih vzrokov maščobne celice povečajo in silijo proti površini kože, elastično tkivo oziroma fascija pa ni dovolj elastična in na tem mestu nastane jamica ali z drugo besedo celulit oz. pomarančasta koža.

Porušeno energetsko stanje vpliva na delovanje notranjih organov
Preberi še
Porušeno energetsko stanje vpliva na delovanje notranjih organov

Fascije se lahko zlepijo, ker dehidrirajo ali v njih potekajo vnetni procesi, kot so razne poškodbe, neustrezna prehrana ali trening in brazgotine. Na tistih mestih omejujejo naše gibanje, takrat lahko čutimo zategnjenost ‘mišic’, v bistvu pa gre za zategnjenost fascij. Hkrati lahko pride pri težavah s fascijo tudi do ohlapne kože, vidnih žilic, plešavosti, gub, pojava strij ali modric na koži.

Pri skrbi za fascijo lahko pripomorejo tudi masaže in terapije.
Pri skrbi za fascijo lahko pripomorejo tudi masaže in terapije.FOTO: Dreamstime

Kako ohraniti zdravje fascije?

Za ustrezno rehidracijo fascij je priporočljiv obisk savne, pregrevanje na soncu, vendar nujno ob uporabi ustrezne zaščite, uporaba tople kopeli, kakovostna masaža, vibracija kot tresenje, vaje za raztezanje fascialnih linij in specifična manualna terapija.

Vezivno tkivo ali fascijo sestavlja več kot 75 odstotkov vode, zato pomanjkanje le-te lahko povzroča težave. Pomembno je, da zadostno hidrirate svoje telo. Odrasel človek naj bi vzdrževal dnevno bilanco vode in popil od 2000 ml do 2500 ml tekočine. Če tekočine telesu primanjkuje, se vlakna namreč sprimejo skupaj, kar pa ne vpliva dobro na naše telo.

Kako pravilno negovati kožo po 50. letu?
Preberi še
Kako pravilno negovati kožo po 50. letu?

Zelo pomembna pri ohranjanju zdrave fascije pa je tudi zdrava in uravnotežena prehrana. Telesu je treba zagotoviti dovolj vitaminov in mineralov, ki jih potrebuje za nemoteno delovanje. Za fascijo je pomemben predvsem silicij, ki ga moramo v telo vnašati s prehrano, saj ga telo samo ne zmore proizvajati. Pridobimo ga lahko iz soje, riža, graha, grozdja ali prehranskimi dopolnili.

Fascija je vezivno tkivo, ki se nahaja pod kožo.
Fascija je vezivno tkivo, ki se nahaja pod kožo.FOTO: Dreamstime

Kot zadnje, pa ne najmanj pomembno, pa je tudi zadostno gibanje in raztezanje telesa. Še posebej to velja za tiste ljudi, ki opravljajo poklice v sedečih položajih. Z raztezanjem mišic in vezivnega tkiva hkrati prebudimo tudi naš limfni sistem. Zato je potrebno, da izkoristite vsak trenutek, da razmigate telo in se dobro pretegnete. Pomagate si lahko tudi z drugimi telesnimi dejavnostmi, kot so hoja, tek, kolesarjenje in plavanje. Vsakodnevna skrb za telo na dolgi rok pomeni zdravje, boljše življenje in predvsem kakovostno bivanje v sebi.

Obstajajo pa tudi posebne terapije, na katerih strokovnjaki, tudi fizioterapevti, manipulirajo s fascijo ali pritiskajo na določene točke v mišicah, kar sprosti napetost. Sami pa si lahko pomagate z masažnim valjčkom, s katerim boste prekrvavili telo in pripomogli k boljšemu zdravju fascije.

6 razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan
Preberi še
6 razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650