Vizita.si
akne

Koža

Kako se lotiti zdravljenja aken?

S.B.
06. 04. 2020 07.38
0

Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, posledica pa se kaže v nastanku mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov. Najpogosteje se pojavljajo pri najstnikih, zaradi vpliva nihanja hormonov, loja in bakterij na koži.

Akne se v obdobju zime pogosto poslabšajo, poleti pa izboljšajo, kar lahko pripisujemo blagodejnim učinkom sonca. V času pubertete postanejo lojnice bolj aktivne, zato izločajo več loja. V kožnih porah se tako pogosto naberejo sledi posušenega loja, kožnih lusk in bakterij, kar posledično vodi do nastanka komedona, ki preprečuje iztekanje iz lasnega mešička in skozi poro.

Komedon je torej zamašen dlačni mešiček. Mikrokomedon pa je poimenovanje za mikroskopsko majhne, prikrite komedone.

V zamašenih porah se razmnožujejo bakterije, ki razgrajujejo nekatere maščobe v loju, kar še dodatno draži kožo. Razdraženi ogrci in kožni proso povzročijo nastanek značilnih mozoljev. Če se okužba in draženje v mozolju stopnjujeta, se na tem mestu lahko razvije ognojek.

Med dejavniki, ki vplivajo na nastanek aken so lahko tudi določena zdravila, stres, kajenje ali neustrezna nega kože.

Aken nimajo samo najstniki. Čeprav so nepravilnosti najpogostejše med puberteto, lahko prizadenejo tudi dojenčke, pri nekaterih pa se koža, nagnjena k aknam, razvije šele v odraslosti.

Akne se lahko pri mladih ženskah pojavljajo z menstruacijami, v času nosečnosti pa lahko izginejo, lahko pa se tudi drastično poslabšajo. Uporabljanje anabolnih steroidov ponavadi pri najstnikih pripomore k hudemu poslabšanju stanja kože. Ravno tako nekateri kozmetični produkti vplivajo na nastanek aken oz. poslabšajo akne, saj lahko mašijo pore.

Za nego lahko uporabljate katero koli dobro milo.
Za nego lahko uporabljate katero koli dobro milo.FOTO: Dreamstime

Kako poteka zdravljenje?

Pri umivanju dela telesa z aknami lahko uporabite katero koli kvalitetnejše milo. Pozorni bodite le na to, da antibakterijska mila ne prinašajo nikakršne dodatne koristi, ostra mila pa lahko izsušijo kožo in posledično tudi dražijo. Kožo čistite zjutraj in zvečer. Pazite, da dosledno odstranite vsa ličila, preden se odpravite spat.

Pogosto umivanje prizadetih predelov na akne vpliva bolj malo, lahko pa izboljša videz mastne kože. Obkladki z vročo vodo lahko pomagajo pri zmehčanju komedonov in njihovi lažji odstranitvi. Zdravnik lahko bolniku svetuje način, na katerega lahko enkrat do dvakrat na teden previdno odstrani komedone.

Izbirajte izdelke za čiščenje, vlaženje in nego kože, ki so bili posebej zasnovani za kožo, nagnjeno k nepravilnostim in aknam.

Mozolja ne smete odpirati s sterilno iglo, vse dokler se ne razvije dvojni mehurček. Drugi načini zdravljenja pa so odvisni od tega, ali gre za površinske ali globoke akne.

Površinske akne.
Površinske akne.FOTO: Dreamstime

Površinske akne

Za blažitev in odpravo aken lahko na prizadeta mesta nanesete pripravek antibiotika, ki ga dobite na recept pri osebnem zdravniku. Uživanje antibiotika sicer lahko zmanjša ali prepreči površinske akne, vendar ga je treba za popolno obvladovanje aken jemati kar več mesecev ali celo let.

Sončna svetloba lahko pripomore k izboljšanju stanja, saj posuši kožo in lahko povzroči rahlo luščenje, ki lahko pospeši zdravljenje. Če pacient uporablja zdravilo tretinoin, pa je pri neposrednem stiku s soncem treba biti precej previden, saj lahko v tem primeru izpostavljanje soncu sproži hudo draženje kože.

Prhajte se čim prej po športni aktivnosti in nosite oblačila iz bombaža namesto lycre. Skušajte tudi držati roke stran od obraza in redno čistite svoj mobilni telefon, perite prevleke za blazino in menjajte brisače, da bo na koži čim manj bakterij.

Pripravljen v kremi, tekočini ali gelu, lahko tretinoin posuši kožo, vendar ga je treba previdno uporabljati. V primeru, da opazite draženje kože, ga nanašajte zgolj čez noč ali vsako drugo noč. Pri tem se je treba izogniti področju oči, ust in nosu, saj je namenjen zgolj zunanji uporabi.

Ne pričakujte izboljšanja takoj, saj se lahko stanje kože sprva tudi poslabša, izboljšanje pa sledi šele v roku treh do štirih tednov.

Globoke akne.
Globoke akne.FOTO: Dreamstime

Globoke akne

Zdravniki se borijo, da bi pri pacientih preprečili nastanek globoko brazgotinjenih aken, ki lahko na koži pustijo hude poškodbe. Ponavadi pacientu predpišejo peroralni antibiotik. Bolniki z globokimi aknami morajo včasih ta zdravila jemati tedne, mesece ali celo leta, da bi preprečili ponovitev aken.

Neželeni stranski učinek zdravila lahko pri ženskah povzroči pojav glivičnega vaginitisa, kar pomeni okužbo nožnice z glivico candido. Tega pa je potem treba  zdraviti z drugimi zdravili. Če je glivično okužbo težko obvladovati, je zdravljenje aken z antibiotikom treba ustaviti.

Ženskam, ki doživljajo hude oblike aken v času menstruacije, lahko pomagajo  ustrezne kontracepcijske tablete, pod pogojem, da jih jemlje vsaj štiri do šest mesecev, da bi se pokazali prvi pozitivni učinki.

Če menite, da zdravila, ki jih jemljete, slabo vplivajo na stanje vaših aken, se posvetujte z zdravnikom. Morda vam bo lahko priporočal alternativo.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662