Naša koža je tako skozi celotno leto kot tudi in predvsem v zimskem obdobju izpostavljena šoku zaradi menjavanja dveh skrajnosti – mrzlega in vlažnega zraka zunaj in toplega suhega zraka v notranjih prostorih.
Pogosto je suha koža povezana tudi z občutljivostjo in razdraženostjo. Suha koža ne potrebuje le trenutne vlažnosti, pomembno se je naučiti, kako vlažnost v koži zadržati, da bi bila naša koža mehka in gladka. Še posebej pozimi moramo svoji koži privoščiti izdatnejšo hranilno nego. Koža namreč v različnih letnih časih postane suha, groba in razdražena. Občutek imamo, da jo zateguje.
Naša koža vsebuje naravne vlažilne faktorje, ki izvirajo iz lojnatih olj v poroženeli plasti, ravno tako pa vključuje tudi mlečno kislino in ureo. Ti faktorji vežejo vodo in pomagajo ohranjati prožnost, čvrstost in voljnost kože. Če se količina teh faktorjev zmanjša, koža začne izgubljati vlago in kadar vlažnost poroženele plasti pade pod 8–10 %, postane koža hrapava, suha in nagnjena k razpokanosti.
Kako negovati suho in občutljivo kožo?
– Izogibajte se tuširanju z vročo vodo, saj ta še dodatno izsuši kožo. Ravno tako za umivanje ne uporabljajte agresivnih čistilnih izdelkov, alkalnih mil, izdelkov, ki vsebujejo alkohol, in raznih mask, ki strdijo kožo, saj le te vpijejo olja iz kože in jo dodatno izsušijo.
– Kožo zjutraj umijte s termalno vodo ali tonikom, ki ne vsebuje alkohola, vsakokrat pa nanesite tudi zaščitno dnevno kremo, ki vsebuje vlažilne sestavine in UV filtre.
– Občasno si lahko pripravite oljno kopel. Priporočamo največ 10- do 20-minutno kopel. Vendar pa oljne kopeli ne priporočamo ob znakih že vnete kože.
– Pilinge izvajajte enkrat do dvakrat mesečno in nikakor ne večkrat. Izogibajte se predelu oči. Na tem predelu raje uporabite vlažilni serum.
– Če opažate, da imate v notranjih prostorih suh zrak, si lahko pomagate z vlažilcem zraka, ki bo poskrbel za zadostno količino vlage v stanovanju, ki bo dobro dela vaši suhi koži.
– Poskrbite za zadostno hidracijo telesa, pijte zadostno količino vode in tekočin na dan, to je od 1,5 do 2 l dnevno.
– Izogibajte se prepogostemu umivanju in močenju rok. Pri gospodinjskih delih nosite zaščitne rokavice. Po vsakem umivanju pa roke namažite z negovalno kremo.
Vizita e-novice
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV