Vizita.si
Koprivnica oz. urtikarija je kožna sprememba, ki prizadene okrog 20 % ljudi, vzroki za njen nastanek pa so različni – največkrat so to alergeni v okolju ali hrani.

Koža

Koprivnica, srbeča težava, ki je ne smete ignorirati

PR
28. 03. 2025 11.30
0

Zagotovo se še spomnite neprijetnega občutka in videza kože, če vas je kdaj opekla kopriva. Ampak ali veste, da se lahko podobni simptomi pojavijo kar sami od sebe? Koprivnica oz. urtikarija je kožna sprememba, ki prizadene okrog 20 % ljudi, vzroki za njen nastanek pa so različni – največkrat so to alergeni v okolju ali hrani.

Koprivnica oz. urtikarija je kožna sprememba, ki prizadene okrog 20 % ljudi, vzroki za njen nastanek pa so različni – največkrat so to alergeni v okolju ali hrani.
Koprivnica oz. urtikarija je kožna sprememba, ki prizadene okrog 20 % ljudi, vzroki za njen nastanek pa so različni – največkrat so to alergeni v okolju ali hrani. FOTO: Arhiv naročnika

Kaj je koprivnica? 

Koprivnica oz. alergijska urtikarija je kožna bolezen, za katero so značilne spremembe na koži, ki spominjajo na izpuščaje, ko se opečemo s koprivo. Simptomi urtikarije so zelo srbeči, izbočeni in rdeči kožni izpuščaji oz. urtike različnih velikosti, ki se sami od sebe pojavijo na različnih delih telesa. Če s prstom pritisnete nanje, izginejo ali pobledijo.

Pri akutni bolezni se koprivnica pojavi nenadoma, izpuščaji pa praviloma izginejo hitro, že po nekaj dneh. Kadar pa urtike ostanejo več tednov ali celo mesecev, pravimo stanju kronična koprivnica oz. urtikarija, ki jo lahko spremljajo vročina, glavobol in slabost. Obstaja tudi posebna oblika koprivnice – angioedem, pri kateri je značilno otekanje mehkih tkiv in sluznic, predvsem na obrazu in ustnicah.

Alergija na sonce se lahko pojavi kot fizikalna reakcija – koprivnica zaradi visoke temperature kože.
Alergija na sonce se lahko pojavi kot fizikalna reakcija – koprivnica zaradi visoke temperature kože.FOTO: Arhiv naročnika

Kako nastane koprivnica?

Koprivnica je alergijska reakcija kože na različne alergene od hrane, okolja do pikov žuželk. Ob alergijski reakciji na določeno snov telo v kri sprosti histamin, kar sproži srbenje, otekanje in ostale simptome. Pri hrani so najpogostejši alergeni v jajcih, mesu, arašidih in morskih sadežih, pa tudi različna barvila in konzervansi. Inhalacijski alergeni oz. alergeni v okolju so pelod, plesen in živalska dlaka. Če se pojavi koprivnica, je vzrok lahko tudi pik žuželke, pojavi pa se lahko tudi po jemanju določenih zdravil, antibiotikov in analgetikov. Koprivnico lahko sprožijo tudi fizikalni vplivi, kot so sončna svetloba, mraz, toplota ali pritisk na kožo. 

Med hrano, ki je pogosto vzrok za težave, spadajo mleko in mlečni izdelki, jajčni beljak, školjke, ribe, meso, žita, stročnice, banane, jagode, agrumi, sveža jabolka, paradižnik in zelena.
Med hrano, ki je pogosto vzrok za težave, spadajo mleko in mlečni izdelki, jajčni beljak, školjke, ribe, meso, žita, stročnice, banane, jagode, agrumi, sveža jabolka, paradižnik in zelena.FOTO: Arhiv naročnika

Pomagate si lahko na različne načine

Mnogi primeri koprivnice izginejo sami od sebe, toda zdravljenje lahko ponudi olajšanje za močno srbenje in nelagodje. Brez recepta so na voljo zdravila z antihistaminiki (tablete ali geli), ki blokirajo učinek histamina in omilijo srbečico in skrajšajo trajanje izpuščaja, vendar niso primerna za dolgotrajno uporabo. Če se pojavi oteklina v grlu ali kateri koli drug simptom, ki omejuje dihanje, je potrebna takojšnja nujna zdravniška oskrba. Hudi izbruhi koprivnice se lahko zdravijo tudi s kortikosteroidi.

Preventiva pred ponovnim pojavom koprivnice

Pojavu koprivnice se lahko izognete s preventivnimi ukrepi. Eden pomembnejših je izogibanje njenim sprožilcem. To pomeni, da se izogibate prhanju z vročo vodo, da nosite lahke in naravne tkanine, ki dihajo, se izogibate sintetičnim sestavinam in dišavam, iz prehrane izločite tista živila, ki so najočitnejši sprožilec, se izogibate pretiranemu praskanju ter uporabljate kozmetične izdelke za občutljivo kožo. 

Vzrok alergije lahko ugotovite s testiranjem. Najpogosteje se uporabljajo kožno vbodni testi, pri katerih vnesemo alergen v kožo in s tem povzročimo pojav urtike na mestu vnosa.
Vzrok alergije lahko ugotovite s testiranjem. Najpogosteje se uporabljajo kožno vbodni testi, pri katerih vnesemo alergen v kožo in s tem povzročimo pojav urtike na mestu vnosa.FOTO: Arhiv naročnika

Kako si lahko olajšate nelagodje zaradi koprivnice?

Večkrat na dan na srbečo kožo položite hladen obkladek, kot so kocke ledu, zavite v krpo. Uporabljajte izdelke proti srbenju, ki jih lahko kupite brez recepta, na primer zdravila z antihistaminiki ali izdelke z aloe vero. Če se odločite za uporabo kozmetičnih izdelkov, bodite pozorni, da ne vsebujejo sintetičnih konzervansov ali dišav, ki lahko stanje tudi poslabšajo. Učinkovita in varna je raztopina OXILVER Skin Solution za kožo 100 ml na osnovi aktivnih kisikovih spojin. Raztopina poskrbi za takojšen občutek svežine, oblika pršila pa omogoča  enakomerno porazdelitev po celotnem telesu. Ob stiku raztopine s kožo se sprosti aktivni kisik, ki kožo oksigenira, čisti in obnavlja prizadeto površino. K lajšanju težav pripomore tudi dodana aloe vera, ki pomirja razdraženo kožo, zmanjšuje srbečico in deluje protivnetno. Hialuronska kislina doprinese k intenzivnemu vlaženju kože. Antiseptično delovanje zavira rast mikrobov, ki povzročajo, da se srbenje okrepi. Primerna je za vse tipe kože, na voljo pa je brez recepta, v spletni trgovini enikam.si ter v lekarnah in specializiranih prodajalnah.

Z OXILVER® Skin solution posprejajte prizadeto površino kože večkrat dnevno. Pustite, da se raztopina osuši, nato kožo nežno namažite z lahkim losijonom. Pekoč občutek in srbečica se bosta vidno zmanjševala, prizadeta površina pa pospešeno obnovila.
Z OXILVER® Skin solution posprejajte prizadeto površino kože večkrat dnevno. Pustite, da se raztopina osuši, nato kožo nežno namažite z lahkim losijonom. Pekoč občutek in srbečica se bosta vidno zmanjševala, prizadeta površina pa pospešeno obnovila.FOTO: Arhiv naročnika

Koristni nasveti pri urtikariji

Večini ljudi alergijska urtikarija ne povzroča resnih težav. Že res, da gre za neprijetno reakcijo, ki pa izzveni hitro in ni nalezljiva. Vseeno pa je ob pojavu dobro upoštevati nekaj nasvetov:

  • Ker lahko srbenje, rdečica in izpuščaji na koži ponavadi izginejo, še preden pridemo do zdravnika, jih ob pojavu fotografirajte.
  • Pomagajo lahko hladni obkladki, tuširanje s hladno vodo in hladilna mazila.
  • Pišite prehranski dnevnik, saj boste tako lažje spremljali, katera živila vam povzročajo alergijske reakcije in koprivnico, ter jih izločili iz jedilnika.
  • Urtikarija je povezana s stresnim načinom življenja, zato poskrbite za dober spanec in počitek.

 

Naročnik oglasa je Enikam.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 829