Spremembe, ki se dogajajo na našem telesu, lahko nakazujejo na marsikaj, med drugim lahko razkrivajo tudi naše zdravstveno stanje, zato je dobro, da se naučimo prepoznati, kaj je v ozadju določenih madežev.
Pityriasis rosea
Gre za vnetno stanje kože, ki se kaže v obliki rdečega izpuščaja, ki se lahko tudi blago lušči. Zanesljivega vzroka za nastanek te kožne bolezni ne poznamo, a je lahko povezana z virusno okužbo, nošenjem starih oblačil, s preobčutljivostjo in stresom. Če so žarišča srbeča, lahko uporabimo kreme za lajšanje srbenja, medtem ko vlaga, prepogosto kopanje ali znojenje, stanje samo še poslabša. Bolezen ni nalezljiva in običajno sama po sebi mine v nekaj tednih.
Skodle
Skodle je videti kot rdečkast boleč izpuščaj z mehurji, ki se pojavijo na določenem mestu in jih povzroča virus varicella zoster (VZV). Spada v družino virusov herpes in prav ta virus povzroča tudi norice, ki jih pogosto prebolimo že v otroštvu. Če se virus kasneje znova aktivira lahko povzroči skodle, ki se večinoma pojavlja pri starejših oziroma osebah z oslabljenim imunskim sistemom. Na prizadetem mestu v prvi fazi čutimo mravljinčenje in srbenje, nato se kmalu pojavijo boleči izpuščaji in mehurji. Z njihovim pojavom postane bolezen tudi nalezljiva kapljično ali preko direktnega stika. Če sumite, da imate skodle, se čim prej obrnite na svojega zdravnika, ki vam bo predpisal tudi ustrezna zdravila.
Vročinski izpuščaj
Največkrat nastane zaradi por, ki se zamašijo, ko se potimo, pa naj bo to zaradi vadbe, vročine, živčnosti in podobnega. Znoj namreč v tem primeru zastaja, zato se oblikujejo grudice, ki so videti kot mehurji, običajno rdeče in polne prozorne tekočine. Prav tako so lahko srbeče in boleče, a minejo, ko se naša koža znova ohladi, ali pa si lahko pomagamo z različnimi kremami in mazili. Vročinski izpuščaj se najpogosteje pojavlja v toplejšem oziroma poletnem vremenu, medtem ko ga povzroča glivica kandida, ki živi na naši koži.
Kontaktni dermatitis
Pri kontaktnem dermatitisu koža reagira, ko pride v stik z alergenom ali dražilcem, pa najsi bo to določena sestavina v čistilnih sredstvih in kozmetiki, kovinski predmeti, rastlina ali katera koli druga snov, ki nam ne odgovarja oziroma je naš organizem postal nanjo preobčutljiv (senzibilacija). Na koži, ki je bila v stiku z nečim, na kar smo alergični, se običajno pojavijo rdečkasti in srbeči izpuščaji. Nastanejo drobne papule ali mehurčki, ki lahko popokajo, medtem ko iz njih nastanejo kraste. Kontaktni dermatitis večkrat spremljajo simptomi, kot so pordelost, oteklina, srbenje, mehurji ali luščenje kože. Pri akutnem se simptomi navadno pojavijo zelo hitro, že samo v nekaj urah. Najpomembnejše je, da ugotovimo, na kaj smo alergični in se temu poskušamo čim bolj izogibati. Zdravijo se samo simptomi, in sicer z hladnimi obkladki, predpisanimi mazili ali zdravili, s katerimi blažimo vnetje in srbečico.
Atopijski dermatitis
Gre za pogosto vrsto ekcema, kronično in ponavljajočo se vnetno kožno bolezen, za katero ne poznamo natančnega vzroka, medtem ko je odziv našega imunskega sistema pretiran na nekaj, s čimer telo pride v stik. Med pogostimi dejavniki, ki stanje še poslabšajo, so lahko suh zrak, uporaba agresivnejših mil, šamponov, pralnih praškov, mehčalcev, draženje kože s sintetičnimi oblačili, potenje in stres. Atopijski dermatitis je lahko hudo srbeč in boleč, medtem ko je koža pogosto suha, rdeča in razpokana. Lahko pride tudi do okužbe, kar povzroči mehurje, ki puščajo rumeno tekočino.
Luskavica ali psoriaza
Zaradi te avtoimunske bolezni se najpogosteje na koži komolcev, kolen ali na lasišču in tudi drugje naredijo rdečkaste lise. Kožne celice rastejo hitreje, kar povzroča njihovo kopičenje oziroma so značilna žarišča zadebeljene in pordele kože, ki neprijetno srbi in se lušči. Poznamo več vrst luskavice, a nobena ni nalezljiva. Za zdravljenje se najpogosteje uporabljajo razni pripravki in mazila, kar pa je seveda odvisno tudi od diagnoze.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV