Pri koži se je pomembno zavedati, da je pomembno to, kar dajemo nanjo in predvsem, kaj dajemo v svoje telo. Dermatolog Papri Sarkar pravi, da je čista in zdrava prehrana ključnega pomena za zdravje kože, nadaljnjo pa tudi to, da izberemo nego in sestavine, ki nam odgovarjajo. Če imamo problematično kožo in tudi sicer, se je najboljše posvetovati z dermatologom, ki naj bo bolj natančno znal svetovati, kakšne kreme in ostali izdelki so primerni za naš tip kože, kot smo že dejali, pa lahko posežemo tudi po naravnih sestavinah.
Kokosovo olje
Prednosti kokosovega olja je predvsem hidratacija kože, hkrati pa ima tudi protivnetni učinek. Nedavne raziskave kažejo, da ekstra deviško kokosovo olje zavira nekatera vnetja telesu. "Veliko ljudi ljubi izdelke iz kokosovega olja, saj pomagajo v boju proti suhi, srbeči koži in kožnim boleznim, kot sta ekcem in luskavica," pravi dermatologinja Laurel Naversen Geraghty. A pri tem Geraghtyjeva poudarja, da med tem, ko je kokosovo olje dobro za suho in srbečo kožo, nikakor ni primerno za aknasto kožo.
Gotu Kola
To starodavno zelišče, ki ga uporabljajo predvsem v azijski kuhinji, je dobro za celjenje ran. Tako vsaj pravi kozmetičarka dr. Michelle Wong. Kombinacija aminokislin, beta karotena, maščobnih kislin in fitokemikalij v gotu kola zelišču naj bi pomagala pospešiti čas celjenja ran, zato je koristen način za zdravljenje poškodb.
Zeleni čaj
Ko je govora o zelenem čaju in koži, ima ta številne prednosti, predvsem pa ga lahko uporabimo kot kurativo za sonce. Povezave o pitju zelenega čaja in dobrobitnih učinkih na naše telo so znani že leta, a pozitivno naj bi vplival tudi na našo kožo. "Zeleni čaj ima v številnih raziskavah dobre rezultate na področju zaščite pred soncem," pravi dermatologinja Jeanine Downie. Polifenoli v zelenem čaju imajo namreč antioksidativne lastnosti in pomirjujoče sposobnosti, ki pomagajo zdraviti opeklo kožo.
Oves
"Ovsena kaša vsebuje protivnetne kemikalije, ki jih imenujemo avenantramidi," pravi kozmetičarka Wong in dodaja: "Vsebuje tudi vlažilne beta glukane in škrob. To je razlog, zakaj so kopeli iz ovsene kaše tako učinkovite za stanja, kot so ekcem in izpuščaji." Vendar ni vsaka ovsena kaša dobra, pravi Geraghtyjeva. "Koloidna oves je prah, ki nastane z mletjem in pripravo ovsa v zelo drobne, specifične velikosti," pravi. Zaradi velikosti in kakovosti ovsa je sestavina tako terapevtska in se lahko meša z vodo, ob mešanju z vodo pa se ustvari pomirjujoča pasta.
Karitejevo maslo
Prednost karitejevega masla naj bi bila v tem, da deluje protivnetno in lajšanja srbenje. Karitejevo maslo je pridobljeno iz matice karitejevega drevesa in je sestavina mnogih vlažilcev. "Zdi se, da kožo učinkovito hidrira, saj je napolnjena z maščobnimi kislinami," pravi Geraghtyjeva. Ta hranila v njem delujejo pomirjujoče in protivnetno za kožo. Omenjena dermatologinja pravi, da je karitejevo maslo morda še najbolj koristno za zdravljenje in pomirjanje ekcemov. Klinične študije, ki uporabljajo karitejevo maslo kot zdravljenje ekcema pri otrocih, so pokazale manj srbenja v 4 tednih, druga študija z odraslimi pa je pokazala izboljšanje v 2 tednih. Geraghtyjeva poudarja še en plus: karitejevo maslo pogosto ne povzroča kožnih alergij, zaradi česar je primerno tudi za najbolj občutljive tipe kože.
Dermatologinja Geragthy še pravi, da je pomembno, da se pred kakršnim koli 'samo zdravljenjem' posvetujemo z dermatologom, vsaj iz vidika tipa kože, da se prepričamo, da je določeno živilo ali pa sestavina primerna za nas. To velja posebej v primeru, da imamo že tako problematično kožo in težave. Določene sestavine kljub dobrobitnim učinkom lahko povzročijo dodatne reakcije, kako določena koža odreagira, pa zna povedati samo dermatolog, ki to kožo zdravi.
Vizita e-novice
Povzeto po WebMd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV