Vizita.si
akne

Koža

K nastanku aken prispevajo številni dejavniki, najpogostejša je dedna nagnjenost

prim. mag. Metka Adamič dr. med.
17. 08. 2020 05.00
0

Že dolgo je znano, da so akne in druge nečistoče na koži ne le mladostniška težava, pač pa jih imajo tudi odrasli. K njihovemu nastanku prispevajo številni dejavniki, med katerimi je najpogostejši dedna nagnjenost.

Prim. mag. Metka Adamič, dr. med.
Prim. mag. Metka Adamič, dr. med. FOTO: osebni arhiv

Skoraj vsakdo med nami ima v nekem obdobju svojega življenja na koži akne. Pojavijo se lahko v različnih življenjskih obdobjih, zaradi različnih razlogov. Akne imajo najpogosteje mladostniki v obdobju pubertete ter ženske po petindvajsetem letu starosti. Začnejo se lahko že zelo zgodaj, celo v starosti 8 let. Redkeje opažamo akne, ki so posledica dejavnikov, povezanih s posameznimi poklici. Tako se lahko akne pojavijo pri ljudeh, ki so pri delu izpostavljeni spojinam na bazi halogenih elementov (klor, na primer) ali pa strojnemu olju.

V osnovi gre za vnetno dogajanje dlačno-lojnične enote, ki se lahko pojavi na obrazu, vratu, ramenih, po sprednjem delu prsnega koša in po hrbtu. Pri skoraj polovici žensk v rodni dobi prihaja do izbruhov aken pred menstruacijo, ki so najverjetneje povezani s hormonskimi spremembami med menstrualnim ciklusom. To naj bi bila posledica razlik v odpiranju izvodil lojnic med ciklusom, na kar vplivajo hormonska dogajanja. K nastanku aken pripomoreta tudi povečano znojenje in napetost oziroma živčnost v obdobju pred menstruacijo. 

Aken nimajo zgolj mladostniki in mladi odrasli 

Akne niso samo mladostniška težava, lahko gre tudi za bolezen. S pacientovega stališča gre za bolezen takrat, ko spremembe na koži poslabšajo kakovost njegovega življenja, to pa je seveda odvisno od vsakega posameznika. Pri najstnici ali mladi ženski, ki se ukvarja z javnim delom, lahko že nekaj rdečih mozoljev pomembno vpliva na samozavest, zaradi česar je to po definiciji bolezen. Seveda so tudi moški lahko zelo prizadeti zaradi vnetnih težav in svojega videza. Dermatologi označimo akne kot bolezen, če začnejo puščati sledi, kot so brazgotine ali madeži (pordeli, pigmentni, beli). Tudi ta definicija je relativna; na prvem mestu je treba upoštevati pacientovo doživljanje. 

Akne se lahko kažejo z blagimi simptomi, ki ne zahtevajo posebnega zdravljenja, in za blažitev težav zadošča že primerna nega. Lahko pa gre za resna bolezenska stanja, ki zahtevajo ustrezno zdravljenje in vodenje pri dermatologu. Pri tem nikakor ne smemo zanemariti vpliva aken na zunanji videz in s tem na psihosocialni moment. Razlogi za nastanek aken so različni, največkrat pa je krivec dedna nagnjenost. Med ključne vzroke za nastanek aken spadajo: 

- vpliv spolnih hormonov, ki se v lojnicah v koži spreminjajo v dihidrotestosteron in vplivajo na izločanje loja tako, da ga povečajo, 

- spremembe v sestavi loja,

- celice aktiviranih lojnic izločajo nekatere "provnetne"snovi, na primer citokine, perokside, nevropeptide, peptidaze,

- normalno se loj in druge snovi, ki nastajajo v lojnicah, izločajo skozi kanalčke na površino kože, ob povečanem izločanju loja in nastajanju omenjenih snovi pa se kanalčki zamašijo, nastajajo ogrci, vnetne bunčice, 

- ob tem prihaja tudi do čezmernega razmnoževanja bakterij Propionibacterium acnes, ki se sicer v manjšem številu normalno v lojnicah, in posledičnega vnetja.

Na velikost in izločanje lojnic vplivajo že omenjeni androgeni hormoni, pomemben dejavnik je tudi genetska nagnjenost k seboreji (povečano izločanje loja).
Na velikost in izločanje lojnic vplivajo že omenjeni androgeni hormoni, pomemben dejavnik je tudi genetska nagnjenost k seboreji (povečano izločanje loja).FOTO: iStock

Na velikost in izločanje lojnic vplivajo že omenjeni androgeni hormoni, pomemben dejavnik je tudi genetska nagnjenost k seboreji (povečano izločanje loja). Akne se lahko pojavijo zaradi hormonskih sprememb, uživanja kontracepcijskih tablet z visoko vsebnostjo progesterona, nihanja hormonskega stanja in v nosečnosti. Akne lahko nastanejo tudi po prenehanju jemanja hormonskih kontracepcijskih sredstev. Pri ženskah v menopavzi se pogosto pojavijo akne, vzrok za to pa je zmanjšanje izločanja estrogenih hormonov in posledično prevladovanje androgenih hormonov. K nastanku aken – k sreči redkeje – prispevajo še nekateri drugi dejavniki: posamezna obolenja, jemanje nekaterih zdravil, neprimerna nega, pretirana uporaba kozmetičnih sredstev, uporaba neprimernih zaščitnih kozmetičnih sredstev, pretirano izpostavljanje ultravijoličnim žarkom … bivanje v vlažnem okolju tudi pripomore k nastajanju aken.

Eden od dejavnikov, ki naj bi vplival na pojavljanje aken v zrelih letih, je tudi stres. Stres spodbudi delovanje adrenalinskih žlez, ki telo preplavijo s hormoni, med katerimi nekateri sprožijo povečano izločanje loja. Pri ljudeh, ki so nagnjeni k mozoljavosti, zato izbruhnejo akne. V nasprotju s splošnim mnenjem pa na pojav aken znatno manj vplivata prehrana in neustrezna higiena kože, čeprav pri obravnavi aken tudi njene vloge ne smemo zanemariti.

Spremembe na koži lahko omilimo ali celo odpravimo s pravilnim prehranjevanjem, zadostnim počitkom, gibanjem na svežem zraku in tudi s primerno kozmetično nego.
Spremembe na koži lahko omilimo ali celo odpravimo s pravilnim prehranjevanjem, zadostnim počitkom, gibanjem na svežem zraku in tudi s primerno kozmetično nego. FOTO: iStock

Kako si pri aknah lahko pomagamo sami?

Spremembe na koži lahko omilimo ali celo odpravimo s pravilnim prehranjevanjem, zadostnim počitkom, gibanjem na svežem zraku in tudi s primerno kozmetično nego. Neustrezno "stiskanje mozoljev" v neprimernem domačem okolju lahko vodi v izrazito poslabšanje težav in nastanek neželenih posledic, kot so brazgotine in madeži. Priporočljivo je redno čiščenje kože pri strokovno usposobljeni kozmetičarki. Dovolj gibanja na čistem zraku, uživanje svežega sadja in zelenjave, zdrav in zadosten spanec ter sprostitev lahko ugodno vplivajo na potek aken. Pomembno se mi zdi omeniti tudi to, kako sončni žarki vplivajo na akne. Akne so na porjaveli koži manj opazne, vendar je učinek žal le začasen. Zmerno izpostavljanje sončnim žarkom začasno omili mozoljavost, v primeru pretiranega sončenja pa se izvodila lojnic zaradi povečanega poroženevanja povrhnjice še bolj zaprejo in akne se poslabšajo. 

V osnovi gre za vnetno dogajanje dlačno-lojnične enote, ki se lahko pojavi na obrazu, vratu, ramenih, po sprednjem delu prsnega koša in po hrbtu.
V osnovi gre za vnetno dogajanje dlačno-lojnične enote, ki se lahko pojavi na obrazu, vratu, ramenih, po sprednjem delu prsnega koša in po hrbtu. FOTO: Dreamstime

Kakšna mora biti nega aknaste kože?

Izogibati se je treba mastnim negovalnim sredstvom in sredstvom za zaščito pred UV-žarki, ki niso primerna za mastno, problematično kožo. Primerni so izdelki, ki so označeni kot nekomedogeni; to pomeni, da sami po sebi ne povzročajo ogrcev oziroma aken. Kožo je treba enkrat (zvečer) do dvakrat na dan očistiti z nežnim čistilnim sredstvom, primernim za mastno kožo, nagnjeno k aknam, potem pa jo namazati s primernim nemastnim sredstvom (najboljše gelom) za problematično kožo. O tem, kakšna je najprimernejša nega, lahko svetuje kozmetičarka oziroma farmacevt, če pa so akne izrazite, se je koristno posvetovati z dermatologom. Obraz je treba čistiti s toplo vodo in neodišavljenim milom ali primernim gelom za čiščenje mastne kože, ki naj ima pH 5,5. Prepogosto ali pregrobo umivanje lahko stanje celo poslabša. Tudi pogosta uporaba raznih luščilnih sredstev (neprimernih pilingov) ter v zadnjem času aktualnih domačih "dermarolerjev" lahko stanje poslabša. Moški z aknami naj pred britjem zmehčajo dlake z milom oziroma peno za britje in toplo vodo. Brijejo naj se karseda nežno, da preprečijo poškodbo mozoljev, posledično okužbo in poslabšanje stanja. 

Akne
AkneFOTO: iStock

Ustrezna prehrana je eden ključnih dejavnikov pri zdravljenju aken 

Rezultati nekaterih obširnih študij kažejo na povezavo med nastankom aken in določenimi dietami. Znano je, na primer, da imajo manj težav z aknami tisti, ki uživajo hrano z nižjim glikemičnim indeksom (na primer v Papui Novi Gvineji, v ruralnem okolju Kenije, Zambije, Bantu, nekaterih predelih Paragvaja; tam ljudje postajajo spolno zreli nekoliko pozneje kot v ostalih predelih sveta). Posamezniki, pri katerih se začne puberteta zgodaj, imajo praviloma hujše oblike aken. Inzulin vpliva na nastanek moških spolnih hormonov: androgenov, glukokortikoidov in rastnih faktorjev, vsi ti pa spodbujajo zaroženevanje dlačnega mešička in nastajanje loja, kar prispeva k nastajanju aken. 

Posamezniki, ki imajo težave z aknami, velikokrat navajajo, da opažajo poslabšanje aken po uživanju določene hrane, na primer sladkarij, predvsem čokolade, oreškov, delikatesnih hranil, alkohola, kave ali gaziranih pijač. Večina strokovnjakov meni, da hrana z višjim glikemičnim indeksom lahko vpliva na nastajanje aken, prav tako pa tudi kravje mleko, ki ob sicer nizkem glikemičnem indeksu vsebuje androgene, estrogene, progesteron in glukokortikoide in tako lahko pospešuje zaroženevanje dlačnih mešičkov in nastajanje maščob ter s tem vpliva na nastanek aken. 

Ustrezna prehrana je eden ključnih dejavnikov pri zdravljenju aken.
Ustrezna prehrana je eden ključnih dejavnikov pri zdravljenju aken. FOTO: Dreamstime

Poleg tega vsebuje  določene aminokisline (na primer arginin, leucin in fenilalanin), ki ob prisotnosti ogljikovih hidratov vplivajo na nastajanje inzulina. Tudi jod, ki ga lahko vsebuje mleko, lahko vpliva na nastanek aken. Za poslabšanje aken ob uživanju večjih količin čokolade krivijo kofein, teobromin in serotonin, ki jih ta vsebuje. Tudi mastna hrana z visoko vsebnostjo določenih maščobnih kislin lahko stanje slabša. Dejstvo, da nekatere vrste hrane pri nekaterih ljudeh poslabšajo akne, ostaja, zato dermatologi svetujemo, naj se ji raje izogibajo ter poskrbijo za zdravo in uravnoteženo prehrano. 

Kako zdravimo akne?

Namen zdravljenja aken je preprečiti posledice, torej brazgotine. Zavedati se moramo, da akne lahko pripeljejo do nastanka brazgotin (tako telesnih kot duševnih), da so razlog za pomembne telesne in psihosocialne težave ter da utegnejo pripeljati do hudih stisk, ki se lahko končajo tudi s samomorom. Zaradi vsega tega obravnava bolnika z aknami zahteva resen pristop. Prisluhniti moramo pacientu, skušati moramo razumeti njegovo stisko in ugotoviti pravo stopnjo prizadetosti ter se šele nato preudarno lotiti zdravljenja. Praviloma začnemo s splošnimi navodili za nego kože, ki jih prilagodimo posameznikovim težavam. Priporočamo redne obiske ustrezno izobražene kozmetičarke, ki se ukvarja z medicinsko kozmetologijo in ki bo z ustreznimi  sodobnimi postopki kožo strokovno pripravila, očistila ter ekstirpirala ogrce. 

koža
kožaFOTO: Dreamstime

Pri zdravljenju se osredotočamo predvsem na tri tarče – tiste, ki so največjega pomena pri nastajanju aken. To so z androgeni spodbujena seboreja, tvorba ogrcev (mikrokomedoni) in vnetje, ki ga sprožijo propionibakterije. Preden se odločimo za zdravljenje, pacienta natančno izprašamo in seveda pregledamo. Upoštevati moramo različne oblike in stopnje obolenja; pri tem razlikujemo med blagimi aknami, srednje izrazitimi aknami ter zelo izraženimi, resnimi aknami. Če se stanje po šestih do osmih tednih začetnega zdravljenja ne izboljšuje, moramo terapijo prilagoditi ali spremeniti. 

V primeru blagih oblik aken so primerni losjoni in kreme, ki so na voljo brez recepta. Pri uporabi se je treba natančno držati navodil, saj utegnejo izsušiti kožo. Predpišemo lahko kremo ali gel s snovjo, podobno vitaminu A (retinoid), ali z benzoil peroksidom, ki pomaga odmašiti pore in tako zmanjša koncentracijo bakterij v lojnicah. Tudi azelaična kislina, ki jo vsebujejo nekatere zdravilne kreme, zavira razmnoževanje bakterij v lojnicah in zmanjšuje vnetno reakcijo, obenem pa vpliva na raztapljanje komedonov. Vpliva tudi na zmanjšanje brazgotin. Včasih predpišemo lokalni antibiotik.  Zdravimo lahko tudi s svetlobno terapijo – določenimi laserji oziroma fotobiomodulatornim obsevanjem. 

Nekateri ambulantno izvedeni postopki (različni kemični pilingi, mikroinjiciranje različnih zdravilnih učinkovin …) lahko ob rednem strokovnem izvajanju zelo učinkovito preprečujejo zagone aken.
Nekateri ambulantno izvedeni postopki (različni kemični pilingi, mikroinjiciranje različnih zdravilnih učinkovin …) lahko ob rednem strokovnem izvajanju zelo učinkovito preprečujejo zagone aken. FOTO: Dreamstime

Nekateri ambulantno izvedeni postopki (različni kemični pilingi, mikroinjiciranje različnih zdravilnih učinkovin …) lahko ob rednem strokovnem izvajanju zelo učinkovito preprečujejo zagone aken. Pri resnejših oblikah aken predpisujemo nekatere antibiotike v obliki tablet, ki zmanjšajo količino bakterij v dlačnih mešičkih in lojnicah ter omilijo vnetje, s tem pa tudi rdečino. Akne se vidno izboljšajo pri ženskah, ki jemljejo določena kontracepcijska sredstva. Pri hudih oblikah aken pri ženskah uporabljamo ženske hormone in preparate, ki zavirajo učinkovanje moških spolnih hormonov. Za resne oblike aken, ki vodijo lahko v iznakaženost z močno izraženimi brazgotinami, imamo na voljo tabletke s snovjo, ki je podobna vitaminu A (retinoid izotretinoin). Ta snov zmanjšuje lojnice in tudi njihovo izločanje.

V zadnjih letih nam je na voljo sodobno zdravljenje nekaterih oblik aken s fototerapijo – obsevanje s svetilko, ki proizvaja modrovijolično in/ali rdečo svetlobo, ter z nekaterimi laserji, ki odpravljajo rdečino in vnetne spremembe pri blagih in srednje hudih aknah. Med sodobne obsevalne metode sodi tudi fotodinamična terapija, pri kateri na kožo nanesemo aminolevulinsko kislino in jo nato obsevamo z rdečo ali polikromatsko vidno svetlobo. Tudi ta oblika zdravljenja uničuje bakterije v lojnicah. Zdravljenje aken je dandanes zelo učinkovito, če ga vodi strokovnjak, dermatolog. Seveda ne gre brez vzajemnega sodelovanja in zaupanja med pacientom in zdravnikom. Akne se tudi po uspešnem zdravljenju lahko ponovijo. Uspešnost zdravljenja in ponavljanje aken sta odvisna tudi od dejavnikov, kot so pitje alkohola, kajenje, diete, stres … Načeloma velja, da so akne kompleksno obolenje in da je njihovo zdravljenje največkrat dolgotrajno, saj lahko traja več let, zlasti pri ženskah.

Kljub številnim sodobnim metodam in najnovejši tehnologiji je brazgotine, ki jih za seboj puščajo prebolele in neustrezno zdravljene akne, v večini primerov težko povsem odpraviti.
Kljub številnim sodobnim metodam in najnovejši tehnologiji je brazgotine, ki jih za seboj puščajo prebolele in neustrezno zdravljene akne, v večini primerov težko povsem odpraviti. FOTO: iStockphoto

Kljub številnim sodobnim metodam in najnovejši tehnologiji je brazgotine, ki jih za seboj puščajo prebolele in neustrezno zdravljene akne, v večini primerov težko povsem odpraviti. Uspeh je odvisen od števila in vrste brazgotin, zato je še posebno pomembno, da zdravljenje aken začnemo pravočasno in pravilno. Brazgotine odpravljamo na več načinov: z globokim kemijskim pilingom, dermabrazijo, s tradicionalnimi in novejšimi ablacijskimi in frakcijskimi laserji in radiofrekvenčnimi aparati. Udrtinice v koži (atrofične brazgotine) lahko zapolnimo s kolagenom, z začasnimi ali trajnimi polnili ali z lastno maščobo. Vnašanje s trombociti obogatene lastne plazme (PRP) v kožo, zlasti z novejšimi pripomočki, ki omogočajo zelo precizno mikroinjiciranje, smo zagotovo naredili viden korak k še bolj učinkovitemu zdravljenju brazgotin. Kadar so brazgotine nad kožno površino in imajo obliko čvrstih vozličkov (zlasti na območju ramenskega obroča, dekolteja in obraza), je zdravljenje še posebno težavno. Vztrajno, s ponavljanjem nekaterih postopkov, lahko videz kože lepo popravimo.

Nastanka običajnih, od hormonov odvisnih aken žal ne moremo preprečiti. Lahko pa povsem pozdravimo in celo preprečimo akne, katerih vzrok lahko odpravimo. Na primer tiste, ki nastajajo zaradi pretirane rabe nekaterih komedogenih negovalnih in zaščitnih sredstev, pretiranega sončenja in izpostavljanja snovem, kot so halogene spojine. V takih primerih se je treba tem dejavnikom izogibati. K sreči pa dandanes akne lahko s primernim strokovnim pristopom zelo uspešno zdravimo, tako da niso opazne in ne pustijo vidnih sledi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662