Te rjave pike se lahko pojavijo na kateri koli barvi kože. Pojavijo se zaradi genetike in izpostavljenosti soncu. Ne veljajo za znake poškodb zaradi sonca, vendar postanejo opaznejše s povečano izpostavljenostjo sončni svetlobi.
Na splošno pege ne predstavljajo tveganja za zdravje, vendar je vedno pomembno, da spremljate svojo kožo glede kakršnih koli sprememb in se posvetujete z zdravnikom, če imate kakršne koli pomisleke.
Kaj povzroča pege?
Genetski dejavniki in izpostavljenost soncu običajno povzročajo pege. Najpogosteje jih najdemo pri ljudeh s svetlo kožo in tistih z naravno rdečimi lasmi, vendar se lahko pojavijo pri ljudeh katere koli barve kože.
Pege se pojavijo, ko se kot odziv na ultravijolično (UV) svetlobo proizvede več melanina. Melanin je pigment, ki ga proizvajajo celice v koži. Povečan melanin povzroči nastanek majhnih peg. Genetika ima pomembno vlogo pri razvoju peg, saj se nekateri ljudje rodijo z geni, zaradi katerih je večja verjetnost, da bodo imeli pege. Večja je verjetnost, da boste imeli pege, če jih imajo vaši starši.
Pege se najpogosteje začnejo pojavljati v otroštvu, nadaljujejo se v adolescenci in sčasoma običajno zbledijo. Če pege spremenijo velikost, obliko, srbijo ali krvavijo, se posvetujte z dermatologom ali zdravnikom.
Kako izpostavljenost soncu vpliva na pege?
Izpostavljenost soncu močno vpliva na to, kako so pege videti in kje se nahajajo. UV sevanje sonca spodbuja nastajanje melanina. Posledično postanejo pege v poletnih mesecih, ko je izpostavljenost soncu pogostejša, pogostejše in bolj opazne.
Nekateri geni, povezani z razvojem peg, lahko tudi povečajo občutljivost na sonce, zaradi česar je večja verjetnost, da bodo ljudje opečeni. Kadar koli je človek izpostavljen soncu, obstaja tveganje za poškodbe kože, zato je zaščita kože pomembna.
'Naravne' pege proti sončnim pegam
Pege in sončne lentigine (splošno znane kot sončne pege ali starostne pege) povzročajo hiperpigmentacijo, vendar obstajajo nekatere razlike.
Solarni lentigini so večje, temnejše lise, ki se običajno razvijejo pri odraslih, starejših od 40 let, zaradi kumulativne izpostavljenosti soncu v njihovem življenju. V nasprotju s pegami solarni lentigini ne zbledijo, če niso izpostavljeni soncu. Običajno jih najdemo na obrazu, ramenih, rokah in rokah, kjer je največja izpostavljenost soncu.
Tako kot pege sončni lentigini niso rakavi. Vendar njihova prisotnost kaže na veliko izpostavljenost soncu, kar lahko poveča tveganje za nastanek kožnega raka.
Vizita e-novice
Vir: verywellhealth
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV