1. Dehidracija
Suha ali hripava koža, znana tudi kot kseroza, je eden najpogostejših vzrokov kroničnega srbenja, pravi dermatologinja Meghan Feely. To je lahko posledica genetike, hladnejšega vremena ali celo staranja. Če pogosto plavate, se kopate v vročih kopelih ali prhah, ste morda noseče ali pa se nahajate v obdobju menopavze, se lahko srbečica kože tudi poveča. Uporaba vlažilnega losjona za telo in kreme za obraz lahko ublaži srbenje, ker rehidrira vašo kožo, če pa to ne pomaga, poiščite dermatologa za nadaljnjo oceno.
2. Kožna bolezen, ki se ne zdravi pravilno ali pa se sploh ne zdravi
Če srbečico spremlja tudi pordela in razpokana koža, potreba po praskanju pa je ponoči še hujša, imate morda določeno kožno bolezen, na primer luskavico (povezana z vnetjem, ki ga povzroča imunski sistem) oz. ekcem (znan tudi kot atopijski dermatitis). Na srečo je na voljo vrsta zdravil za obe vrsti stanj, vključno z izdelki brez recepta, kreme na recept, peroralnimi ali injekcijskimi zdravili in fototerapijo, ki cilja na razdraženo kožo z UV žarki, pravi še ena dermatologinja dr. Kanchanapoomi Levin.
3. Alergijska reakcija
Če ste kupili nov mehčalec za tkanine ali razvili alergijo na določeno stvar, česar prej niste imeli, se lahko srbenje okrepi – to je pogost odziv na alergene, poroča Prevention. Če je srbečica rahla, prepoznajte sprožilec in prekinite stik z njim. Če se ne morete nehati praskati, obiščite dermatologa. Kronična srbeča koža in izpuščaji so lahko znak resnejših težav, na primer okužbe ali določene bolezni.
4. Pred kratkim ste začeli jemati nova zdravila ali pa povečali odmerek obstoječih
Če so vam odstranili modrostne zobe in so vam bila predpisana določena zdravila ali če denimo uporabljate zdravila za povišan krvni tlak, so lahko za stalno srbenje krive tablete, ki jih jemljete. Če opazite, da je srbeča koža potencialni stranski učinek zdravila, se posvetujte s svojim zdravnikom, ki bo prilagodil odmerek ali pa preveril medsebojne vplive jemanja zdravil.
5. Duševno zdravje
Razlog za srbenje ni vedno na površini kože. Če ste pod stresom, ste potrti ali pa čutite tesnobo, lahko kemični pretok serotonina in norepinefrina povzroči srbenje, še posebej, če niso prisotni izpuščaji.
6. Hormonsko neravnovesje
Hormonska nihanja imajo lahko močne učinke, vključno z neusmiljenim srbenjem kože, pravi dermatologinja dr. Charles. Če na primer dojite ali pa se spopadate z menopavzo, imate morda nižjo raven estrogena kot običajno, kar ima lahko kaskado telesnih učinkov, vključno s srbenjem. Izogibanje močnim milom in detergentom ter redno vlaženje lahko ublažijo nelagodje, če pa vas še vedno zelo srbi, obiščite zdravnika, da ne bi prišlo do drugih, skritih, kožnih težav.
7. Nosečnost
Suha koža in nenehno rastoči trebuh pogosto povečujeta srbenje kože bodočih mater, vendar močno srbenje na dlaneh in denimo stopalih lahko kaže na intrahepatično holestazo nosečnosti (ICP), stanje, pri katerem delovanje jeter moti začasno kopičenje žolča. Srbenje se ponavadi pojavi v tretjem trimesečju in lahko povzroči zaplete, zato če opazite to vrsto lokaliziranega srbenja, ne pozabite obiskati zdravnika in svojega ginekologa.
8. Ugriz ali pik živali
Pri ugrizu različnih vrst žuželk in drugih živali, lahko te v naše telo vbrizgajo tuje snovi, ki so zmožne napasti naš imunski sistem s histaminom, spojino, ki spodbuja srbenje.
9. Nevropatsko srbenje
Nevropatsko srbenje povzročajo poškodbe živcev, stisnjen živec ali opekline. Stanje je redko, do njega pa pride, ko naš živčni sistem pošilja telesu signale, da kakšen del telesa srbi, pravi dr. Charles. To srbenje pogosto spremljajo bolečina, togost in pekoč občutek. Srbenje lahko povzročajo bolezni, motnje centralnega živčnega ali perifernega živčnega sistema. Če nekdo trpi za multiplo sklerozo, srbenje običajno pride na določenem delu telesa, običajno pa na obeh straneh, na primer na rokah ali nogah.
10. Resne zdravstvene težave
Čeprav je redko, včasih srbeča koža lahko služi tudi kot alarm za globlje zdravstvene težave. "Dolgotrajno srbenje brez izpuščaja je lahko znak sistemskih stanj, kot so krvne bolezni, sladkorna bolezen, ledvične bolezni, jetrne bolezni, okužbe, kot so hepatitis B ali C, HIV ali prekomerno aktivna ščitnica," pravi dr. Kanchanapoomi Levin. V nekaterih primerih je srbečica lahko tudi znak kožnega raka. Če res niste prepričani, kaj je krivo za srbenje, dodatno pa srbečica ne pojenja, je pomembno, da obiščete zdravnika.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV