Suha koža je pogosto stanje, ki prizadene ljudi vseh starosti, čeprav postaja pogostejše, ko koža s starostjo postane bolj suha in tanjša, piše krenizdravo. Okoljski dejavniki, kot so hladno podnebje, ogrevanje v zaprtih prostorih, dolge prhe z vročo vodo, pogosto umivanje rok in ostra mila ali detergenti, lahko odstranjujejo vlago s kože.
Ekcem je manj pogost kot suha koža, začne pa se pogosto že v otroštvu. Je posledica kombinacije genetskih dejavnikov, nenormalnega imunskega odziva in okoljskih sprožilcev, običajno pa se pojavi več generacij.
Suha koža ne povzroča ekcema, vendar lahko povzroči simptome pri tistih, ki so že ogroženi. Ko je koža izjemno suha, postane razpokana in luskasta, zaradi česar dražilne snovi vanjo lažje prodrejo.
Družinska in zdravstvena anamneza lahko dasta namige. Ekcem je pogostejši pri ljudeh z astmo in alergijami, nekateri otroci z ekcemom pa so alergični na določeno hrano. Pomaga lahko tudi primerjava simptomov.
Simptomi suhe kože
- Napeta in hrapava koža.
- Luskasta koža, ki poka in se lušči.
- Rdečkasta koža.
Simptomi ekcema
- Rdeče ali sive lise.
- Neravna koža z mehurji in krastami, napolnjenimi s tekočino.
- Razpokana ali luskasta, debela koža.
Videz ekcema se lahko s starostjo spreminja in prizadene dojenčke na obrazu, lasišču, rokah in stopalih, starejše otroke pa na notranji strani komolcev in zadnji strani kolen.
Kakšno stanje imate, bo lahko ugotovil le dermatolog. Če imate težave s kožo, ne zavlačujte z obiskom zdravnika, ki vam bo bistveno lahko olajšal težave in vam bo lahko zagotovil ustrezno zdravljenje.
Vizita e-novice
Vir: krenizdravo
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV