Vizita.si
ranjeno koleno

Koža

Tako se bo rana zacelila prej

Ma.K.
13. 01. 2022 05.00
0

Koža je največji, najtežji in najbolj vsestranski organ človeka. Varuje nas pred vdorom tujkov, sodeluje pri uravnavanju telesne temperature in tekočin ter ščiti notranje organe pred zunanjimi vplivi, zato ne smemo zanemariti niti najmanjše praske, odrgnine, ureznine ali opekline. Vsako poškodbo kože je treba ustrezno oskrbeti, pri tem pa slediti trem izjemno pomembnim korakom, ki so ključ do uspešnega celjenja. Jih poznate?

Poškodbe niso domena določene starosti ali letnega časa – mimogrede se namreč lahko opraskamo v grmovju, si ob padcu odrgnemo komolec, se urežemo med pripravo kosila ali ožgemo kožo na vročem pekaču. Na srečo gre v večini tovrstnih primerov zgolj za površinske rane, ki ne segajo skozi celotno debelino kože, pri obsežnejših ali globljih poškodbah pa je treba poskrbeti samo za osnovno imobilizacijo ter čim prej poiskati zdravniško pomoč. 

Oskrba rane v 3 korakih

Sposobnost vsake rane je sicer ta, da se s pomočjo celičnih procesov zaceli kar sama. Vendarle pa so zelo redke poškodbe, za katere to velja v celoti – večina jih namreč potrebuje vsaj osnovno oskrbo. Predvsem starši so na tem področju pravi profesionalci, saj otroci med živahno igro hitro pozabijo na varnost in tako je treba vedno znova ustrezno poskrbeti za obtolčene, porezane in okrvavljene okončine. Na srečo to ob uporabi ustreznih izdelkov ni niti malo zapleteno – če le sledimo trem osnovnim korakom za pravilno oskrbo ran:

1. ČIŠČENJE RANE

Ko je koža ranjena, je poškodovana njena zaščitna bariera, to pa omogoči vdor bakterij in umazanije, ki lahko povzročita okužbo v globljem tkivu in upočasnita proces celjenja. Prav zato je prvi korak do optimalnega celjenja povsem čista rana. Prvotnega pomena je, da preden začnemo z oskrbo, skrbno umijemo roke s toplo vodo in milom ter razkužimo, če imamo možnost. Če vode ni na dosegu rok, uporabimo razkužilo. Če rana rahlo krvavi, nekoliko počakamo, ker bo iztekajoča kri sprala umazanijo z rane. Nato rano speremo pod tekočo vodo ali s fiziološko raztopino. 

Oskrba rane s Hansaplast sprejem za rane
Oskrba rane s Hansaplast sprejem za raneFOTO: Arhiv naročnika

Ko se krvavitev ustavi, po celotnem območju rane z razdalje približno 10 cm razpršimo Hansaplast sprej za rane, s katerim odstranimo umazanijo in vidne delce. Raztopina je brezbarvna in brez vonja ter učinkovito preprečuje okužbe ran. Skrbi za antiseptično čiščenje ran, kar pomeni fizično odstranjevanje umazanije in škodljivih bakterij, zato je veliko primernejša od raznih razkužil, ki poškodujejo tudi žive kožne celice. Izdelek ne vsebuje alkohola, kar pomeni, da ne povzroča pekočega občutka, zato je odlična rešitev tudi za otroke in posameznike z občutljivo kožo. 

2. ZAŠČITA RANE

Le dobra zaščita rane pred umazanijo in bakterijami bo omogočila njeno nemoteno celjenje. Če je rana izpostavljena, ni varna pred različnimi elementi, ki lahko povzročijo okužbo, oteklino ali druge zaplete. Prav zato jo je treba pokriti z ustreznimi oblogami. Med priročnejše sodijo Hansaplast obliži ali Hansaplast sterilne obloge za rane. Izbiramo lahko v pestri paleti obližev za različne vrste in pozicije ran: vodoodporni obliži bodo rano ščitili pred vodo, vzdržljivi obliži so ob tem še izjemno prožni in so idealno 'pokrivalo' za rane med domačimi opravili na prostem ali živahno igro s prijatelji. Za rane na gibljivih predelih telesa bodo prav prišli elastični obliži, občutljiva koža pa bo hvaležna za obliže za občutljivo kožo, ki zagotavljajo hipoalergeno zaščito rane. 

Hansaplast nudi še obliže v velikostih XL in XXL, ki bodo odlično zaščitili srednje velike in večje rane in vključujejo tudi protibakterijski izdelek s srebrovo tehnologijo, majhne vsakdanje ranice pa bomo, kot bi mignil, oskrbeli z univerzalnim in klasičnim obližem, ki sta zračna, vodoodbojna in zagotavljata zaščito za tisoč in eno vsakdanjo površinsko poškodbo. Ob tem je treba poskrbeti, da je rana vedno povsem zaščitena, obliže pa redno menjavati vsak dan, razen če nam zdravnik svetuje drugače. Rano je treba pustiti pri miru in se ne dotikati na novo nastale kraste ali jo skušati odtrgati. Če je mogoče, je priporočljivo zmanjšati trenje okrog predela rane in nositi ohlapna oblačila, ki ne bodo pritiskala na poškodbo. 

Hansaplast izdelki za oskrbo ran
Hansaplast izdelki za oskrbo ran FOTO: Arhiv naročnika

3. CELJENJE RANE

Celjenje ran je zapleten proces, ki ga lahko razdelimo v 4 faze: Prva je strjevanje krvi, ki poskrbi za začasno zaprtje rane. V drugi fazi se žile na predelu rane in okrog nje razširijo, krvničke pa potujejo v njeno tkivo. Sledita proliferacija in granulacija, ki sprožita nastanek novih celic, poškodovano tkivo pa nadomesti 'granulacijsko' tkivo. V četrti fazi pa na novo nastale žile zagotavljajo ustrezen prenos kisika in hranilnih snovi, tem fazam sledi še zorenje, med katerim se preoblikuje brazgotinasto tkivo. 

Glede na strokovna dognanja naj bi bilo vlažno okolje ključnega pomena za optimizirano celjenje ran, saj preprečuje nastanek krast, ki zavirajo nastanek novega tkiva. To pomaga zmanjšati tveganje za nastanek brazgotin in omogoča lepši videz kože po celjenju rane. Pri hitrejšem in boljšem celjenju ran si lahko pomagamo z nanosom Hansaplast mazila za celjenje ran, ki tvori zaščitno bariero na rani, obenem pa ustvari idealno vlažno okolje, ki omogoča do dvakrat hitrejše celjenje rane in pomaga zmanjšati brazgotinjenje. Uporabljamo ga lahko vsak dan, dokler se rana povsem ne zaceli, po potrebi pa jo prekrijemo še z ustreznim obližem, sterilno oblogo ali zložencem. 

Z ranami je treba ravnati previdno

S Hansaplast sprejem za rane, priročnimi obliži in sterilnimi oblogami za rane ter mazilom za celjenje ran lahko torej enostavno, s tremi preprostimi koraki, pomagamo preprečiti okužbo rane, pospešimo njeno celjenje in izboljšamo videz kože med celjenjem. Tako smo lahko prepričani, da smo ravnali pravilno zase in za svoje najdražje. Vsi Hansaplast izdelki za oskrbo, zaščito in celjenje ran so na voljo v vseh lekarnah in veljajo za eno najbolj zaupanja vrednih znamk za oskrbo ran na svetu, ki vedno znova ponujajo pametne izdelke, rešitve in inovacije za vsakdanje nezgode, brez odrekanja aktivnemu življenjskemu slogu. Ob tem velja poudariti, da se je v primeru, ko 'pridelamo' globoko rano, če ta močno krvavi ali če opazimo vidne znake okužbe, kot so rdečina, oteklina ali občutek toplote, treba nujno posvetovati z zdravnikom, ki nam bo predpisal ustrezno zdravljenje. 

Sponzorirana objava

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662