Vizita.si
UV gel

Koža

Ali lahko UV-gel poveča tveganje za nastanek kožnega raka?

N.R.A.
27. 01. 2023 05.00
0

Nedavna študija razkriva, da bi lahko UV-svetilke, ki se uporabljajo za gelirane nohte, povečale tveganje za nastanek kožnega raka.

Nedavno objavljena majhna laboratorijska študija, čeprav še zdaleč ni dokončna, je razkrila, da UV-gel lahko poveča tveganje za nastanek kožnega raka. Poglejmo si, kaj še razkriva študija.

Priljubljenost geliranja nohtov raste iz leta v leto, kar gre pripisati dolgotrajnosti rezultatov v primerjavi s klasičnim lakiranjem. 

UV-gel
UV-gel FOTO: AdobeStock

Toda majhna laboratorijska študija, objavljena 17. januarja v strokovni reviji Nature Communications, je pokazala, da ponavljajoča se izpostavljenost UV-svetlobi iz posebnih sušilnikov za nohte ali UV-žarnic, ki se uporabljajo za manikuro z gelom, lahko poveča tveganje za kožnega raka, kar je v nasprotju s prejšnjimi raziskavami, ki so trdile, da so tovrstne svetilke varne.

Kaj je pokazala študija?

''Vsekakor nisem pričakovala teh rezultatov,'' je za Doctor's Ask povedala dr. Maria Zhivagui, glavna avtorica študije in podoktorska sodelavka na UC San Diego. Področje njenega zanimanja je celična in molekularna medicina. ''Te naprave se na veliko oglašujejo kot varne, odobrila jih je celo ameriška agencija za hrano in zdravila (FDA),'' je dejala Zhivaguijeva, ki si je prenehala gelirati nohte.

Škodljivost UVA-sevanja

Obsežen sistematičen pregled raziskav, objavljen leta 2020 v Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology, ni našel niti enega poročila o primeru kožnega raka pri ljudeh, starih 40 let ali mlajših, ki bi bil povezan z manikuro z gelom. To je vodilo raziskovalce do zaključka, da so UV-lučke za nohte varne, kar pomeni, da predstavljajo malo ali nič tveganja za raka.

UV-gel
UV-gelFOTO: AdobeStock

Čeprav se ljudje zavedajo, da solarij zaradi dolgotrajne izpostavljenosti ultravijoličnemu (UV) sevanju poveča tveganje za nastanek kožnega raka, pa tega ne moremo trditi za UV-sušilnike za nohte, ki UV-svetlobi izpostavljajo samo roke in nohte za skupno deset minut na manikuro. Solarij namreč oddaja tako UVA kot UVB-sevanje, UV-sušilnik za nohte pa le UVA-sevanje. 

Raziskovalci so obsežno raziskali vpliv UVB-žarkov na kožo, vendar nobena študija ni ocenila velikega učinka UVA-svetlobe iz kozmetičnih pripomočkov kot potencialno rakotvornega, je opozorila Zhivagui.

Toda v novi študiji so raziskovalci ubrali drugačen pristop in preučevali učinke različnih ravni izpostavljenosti UVA na različne vzorce celic v laboratoriju: mišje celice, celice kožice in kožne celice odraslega človeka. Vsak tip celice so izpostavili UVA enkrat, dvakrat ali trikrat za največ 20 minut, nato pa celice ocenili 48 ur po zadnji izpostavljenosti UV.

Znanstveniki so v vseh vzorcih, izpostavljenih UVA-svetlobi, odkrili poškodbe celic in celične spremembe, ki so kazale na morebitnega raka. Obstajajo tudi visoke ravni reaktivnih kisikovih vrst, ki lahko pospešijo staranje kože, povzročijo celično smrt in spodbujajo rast malignih tumorjev.

UV-gel
UV-gelFOTO: AdobeStock

Ali lahko in kako zmanjšamo tveganje?

Dejstvo je, da ima nova študija številne omejitve, na katere opozarja tudi Zhivagui. Izvedena je bil na človeških in živalskih celicah v laboratorijskih pogojih, zato ti rezultati morda ne kažejo na dejansko tveganje. Za potrditev, da UV-žarnice za nohte res povzročajo kožnega raka, bodo potrebne nove raziskave. Vsekakor pa poziva k sprejetju previdnostnih ukrepov.

Toda Nazanin Saedi, dermatologinja in izredna profesorica na univerzi Thomasa Jeffersona v Filadelfiji, ki ni bila vključena v študijo, meni, da so rezultati raziskave zaskrbljujoči. ''Pred študijo so poročali o primerih ploščatoceličnega karcinoma (vrsta kožnega raka) pri ljudeh, ki si pogosto gelirajo nohte,'' je dejala dr. Saedi.

Odstranjevanje gel laka
Odstranjevanje gel laka FOTO: iStock

Zato priporoča omejitev števila obiskov manikure z gelom, še posebej pa to priporočilo velja za osebe s svetlejšo poltjo, ki imajo sicer večje tveganje za nastanek kožnega raka. 

Če pa se ženske nočejo odpovedati geliranju, dr. Saedi priporoča dodatne previdnostne ukrepe, kot je nanos kreme z zaščitnim faktorjem SPF 15 ali več na roke ali nošenje zaščitnih rokavic, namenjenih zaščiti kože pred UV-svetlobo. Vendar pa pravi, da bo koža okoli nohtne posteljice še vedno izpostavljena UV-sevanju.

Povzeto po Adiva.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650