Če ste med njimi, morda ne gre le za običajno reakcijo na toploto ali potenje, ampak za nekaj bolj specifičnega: preobčutljivostno reakcijo kože na sonce ali celo na sestavine v zaščitnem sredstvu.

KAJ JE PREOBČUTLJIVOST NA SONCE
Gre za nenormalno odzivanje kože na izpostavljenost UV-žarkom. Med najpogostejšimi oblikami je polimorfna svetlobna erupcija (PLE), ki se običajno pojavi nekaj ur po sončenju – najpogosteje spomladi ali zgodaj poleti, ko koža še ni navajena UV-sevanja. Kot piše Mayo Clinic, se stanje kaže kot srbeči rdeči madeži, izpuščaji ali drobni mehurčki, ki se običajno pojavijo na predelih, ki so bili izpostavljeni soncu, a so bili sicer pokriti čez zimo (dekolte, roke, noge).

ZAKAJ SE POJAVI PREOBČUTLJIVOST, KLJUB ZAŠČITNI KREMI?
Zaščitna krema sicer filtrira UV-žarke, a ne ustavi imunskega odziva kože, ki je preobčutljiva. Kot pojasnjuje Health, nekateri ljudje razvijejo alergijsko ali fototoksično reakcijo celo na določene sestavine v zaščitnih sredstvih – zlasti na kemikalije, kot so oksibenzon, avobenzon in cinamata. V kombinaciji s sončno svetlobo lahko ti sprožijo kontaktni dermatitis ali druge oblike draženja kože.

KAKO LOČITI MED SONČNO ALERGIJO IN OBČUTLJIVOSTJO NA KREMO?
Če se srbečica ali izpuščaji vedno pojavijo na istih mestih, tudi če uporabite drugo zaščitno sredstvo ali ste le na svetlobi (npr. za oknom), gre verjetno za preobčutljivost na UV-žarke. Če pa se težave pojavijo le po določenih kremah ali le na določenih predelih, ki ste jih namazali, je lahko vzrok reakcija na sestavine v izdelku.

KDO JE NAJBOLJ OGROŽEN?
Po navedbah Cleveland Clinic so bolj dovzetni ljudje s svetlo poltjo, tisti z družinsko zgodovino sončne alergije, osebe, ki jemljejo določena zdravila (npr. antibiotike, diuretike ali retinoide), ter posamezniki z avtoimunskimi boleznimi. Pomembno je tudi, da se tveganje poveča po dolgem obdobju neizpostavljenosti soncu – kar pojasni, zakaj se srbečica pogosto pojavi ob prvih pomladnih sončnih žarkih.

KAKO LAHKO PREPREČITE SRBEČICO PO SONCU?
- Izogibajte se opoldanskemu soncu, ko so UV žarki najmočnejši (med 10. in 16. uro).
- Postopno se izpostavljajte soncu, da se koža nanj navadi. A spet - ne pretiravajte.
- Izberite fizične filtre, ki so manj dražeči.
- Nosite zaščitna oblačila, dolge rokave, klobuke in lahke tkanine.
- Negujte kožo po izpostavljenosti soncu.

KDAJ K ZDRAVNIKU?
Če se srbečica ponavlja, če izpuščaji ne izginejo v nekaj dneh ali se razširijo, ali če opaziš mehurje, otekanje ali bolečino, se nujno posvetuj z dermatologom. V nekaterih primerih je potrebna terapija z antihistaminiki, kortikosteroidnimi kremami ali celo fototerapija za prilagajanje kože na svetlobo.

POZOR TUDI NA FOTOSENZIBILNA ZDRAVILA
Nekatera zdravila – kot so tetraciklinski antibiotiki, nesteroidna protivnetna zdravila, retinoidi, pa tudi nekatera zelišča (npr. šentjanževka) – lahko povečajo občutljivost kože na sonce. Pred odhodom na dopust se posvetuj z zdravnikom ali farmacevtom, če je katero izmed tvojih zdravil med njimi.

Čeprav zaščitna krema ostaja ključna obramba pred UV-žarki in kožnim rakom, ne prepreči vseh oblik sončne reakcije. Srbeča, razdražena koža po sončenju je lahko resen opozorilni znak, da tvoja koža potrebuje drugačno nego – ali da si v skupini ljudi, ki se morajo s soncem spoprijemati bolj premišljeno.
Viri: Mayo Clinic, WebMD, Health, Cleveland Clinic
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV