Kaj bistveno vpliva na (ne)sijoč videz kože?
Kar vidimo s prostim očesom, je zunanja, najbolj vrhnja plast kože, ki jo imenujemo epidermis. Od stanja epidermisa je odvisno, koliko je koža na videz sijoča in sveža, kako jo vidite s prostim očesom. Od spodnje plasti kože, dermisa, pa je odvisno, kako napeta je in kako globoke so gubice. Sijaj povrhnje plasti kože je odvisen od več dejavnikov. Od tega, v kakšnem stanju oziroma kako zdrava je epidermalna bariera, kakšna je stopnja vlage, kakšna je stopnja vnetnih procesov (v primeru da so prisotni), od pigmentnih nepravilnosti, ki kazijo videz in od količine odmrlih celic na površini kože. Če je koža negovana in gladka, bariera pa v optimalnem stanju, je mikrorelief kože manj izrazit, kar posledično vpliva na odboj svetlobe od kože. To lahko zelo dobro vidite pri koži, ki je zelo suha ali izsušena in pogosto deluje, kot da so na površini drobne luskice. In od vsega tega je odvisno, kako sijoča je koža na pogled. Danes obstajajo tudi kreme in serumi, ki vsebujejo delce 24K zlata in naredijo kožo čudovito sijočo. Zlato odbija od sebe IR-sevanje in tako kožo še dodatno ščiti pred vplivi okolja. Naredi čudovit ‘glow’ efekt, ki je edinstven.
Pod epidermisom leži dermis, kjer se dogaja staranje kože, ali bolje rečeno pomlajevanje. Čvrstost kože in globina gub sta odvisna od kvalitete, gostote in prepleta kolagenskih vlaken v dermisu. Bolj gosta in kvalitetna, kot je kolagenska mreža, bolj je koža napeta. Zato pogosto poudarjam, da je za vzdrževanje zdrave in mladostne kože na dolgi rok ključna kvalitetna UV-zaščita vse leto, prav vsak dan in ne le v poletnih mesecih in na smučanju, kot je to pogosto.
V poletnem času, pa tudi že v sedanjem obdobju (v preteklih sončnih dneh je bil UV-indeks že 6, kar že zahteva visoko zaščito, če greste v naravo, vrtnarit in uživate v športnih aktivnostih na prostem) se intenziteta sončnih žarkov poveča. UV-sevanje je sprožilec vnetnih procesov v koži, ti pa v nadaljevanju povzročijo prezgodnje vidno staranje kože. Vnetje vedno pomeni staranje, ki se mu s pravilno nego lahko izognete. Fotostaranju danes pripisujemo kar 80 % vidnega staranja kože. In nanj lahko bistveno vplivate sami. Če bo vaša koža zdrava, vlažnost optimalna, epidermalna bariera v dobrem stanju in če boste kožo ustrezno zaščitili, boste fotostaranje prepolovili.
Kožo je treba pred UV-sevanjem sicer ščititi vse leto
UVA priporočam, da je zelo visok celo leto, saj nas UVA-sevanje prezgodnje stara, ker razgrajuje naš kolagen (UVA = Aging). Zaščita pred UVB-sevanjem pa mora biti visoka v poletnem času in dejavnostih v naravi, medtem ko za vsakodnevno uporabo na našem geografskem območju ni potrebna. UVB (UVB = Burn) namreč na območju, kjer živimo, ni visok vse leto. Od tu tudi izhaja, da za vsakodnevno uporabo ni potrebna sončna krema, temveč tipu kože ustrezno izbrana dnevna krema, ki nudi optimalno zaščito pred prezgodnjim vidnim staranjem kože.
O zaščiti se sedaj zelo veliko govori, je pa na tem mestu treba zelo poudariti, da koža, ki ima poškodovano bariero, prepušča več UV-sevanja. Prva prioriteta je tako iz več razlogov zdrava oz. kot rečemo mi, sestavljena epidermalna bariera. Poškodbe bariere so dandanes izredno pogoste (v povprečju 9/10 posameznikov) in so najpogosteje posledica pretiranega čiščenja kože (dvojno in trojno čiščenje, izdelki z veliko vsebnostjo mila …), uporabe raznih ščetk in vse bolj modernih pripomočkov za čiščenje ali prepogoste uporabe preparatov s kislinami, retinoidi ... Vse to naši koži ne preprosto ne ugaja.
V poletnem času se koža stara hitreje zaradi vpliva UV-sevanja, zato je ključno, da je vaša koža zdrava in odlično zaščitena
Pripravite jo na naporne poletne mesece in preprečite prezgodnje vidno staranje. Odstranite odmrle celice z blagim encimskim ali kislinskim pilingom (ne s pilingi, ki vsebujejo zrnca in drgnejo kožo, saj so pregrobi), privoščite ji kvaliteten vlažilni serum. Serumov je danes na izbiro toliko, da lahko prav vsak najde zase odličnega.
Vlažilnim serumom so danes že dodane aktivne učinkovine za zmanjšanje mimičnih gub, za izboljšanje tonusa kože, za izboljšanje videza hiperpigmentacij, aknaste kože, rdečice … Zelo pomembno za vaš rezultat nege je, da serum vedno izberete glede na pridružena stanja oziroma cilj vaše nege.
Nego zaključite s kremo, ki pa jo izberete glede na tip kože (fluidi za mastro kožo, elegante kreme z zelo lahko teksturo za normalno kožo, ekstra hranilne kreme za zelo suho kožo, kreme, prilagojene potrebam zelo občutljive in hiper reaktivne kože ...) in danes je na voljo res veliko formulacij, tako da lahko prav vsak najde sebi pisano na kožo.
Od znotraj kožo hranite z zdravim režimom prehrane, ki vsebuje veliko beljakovin in zdravih maščob ter zagotavlja dobro regeneracijo
Ne samo kože, temveč prav vsake vaše celice. Celica je naša osnovna enota življenja. In zdravi in sijoči smo toliko, kot so zdrave naše celice. Danes brez prehranskih dopolnil v dobrem 'agewell' režimu več ne gre, na ta način si zagotovite odlično nego od znotraj navzven.
Omega-3-maščobe bodo poskrbele za zmanjšanje vnetij v telesu, izboljšale hormonski status, vitamin C sodeluje pri številnih procesih v telesu, deluje antioksidantno in je kofaktor pri sintezi dragocenega kolagena, antioksidanti bodo pomagali vašemu telesu zmanjšati posledice oksidacije oziroma prostih radikalov, hidrokolagen bo nahranil vašo kožo, ohranjal vaše sklepe zdrave in poskrbel za lepše lase in nohte in celostno pomlajevanje, saj je v našem telesu prisoten v veliki količini. Je najbolj razširjen strukturni protein, prisoten v vseh notranjih organih. D3 vitamin bo podprl vaš imunski sistem in vas obvaroval pred osteoporozo, je pa tudi ključen za lepo kožo. Sploh poleti pa je izjemno pomembno uživanje hidrokolagena - izbrani nizkomolekularni kolagenski peptidi, obogateni z aminokislinami, ki spodbujajo tvorbo vseh 30 tipov kolagena v telesu. UV je en največjih sovražnikov kolagena, zato je res pomembno, da ga ustrezno suplementiramo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV