Vizita.si
akne

Koža

Kaj vam želi koža povedati z aknami?

N.R.A.
01. 10. 2021 05.00
0

Na začetku velja omeniti, da ima pri stanjih, kot sta luskavica in akne, velik vpliv dednost in zanje nikakor nismo vedno odgovorni sami. Če pa se akne, o katerih bomo govorili danes, pojavijo nenadoma in jih poprej morda nismo meli, je dobro vedeti, kaj nam sporoča koža, da lahko pravočasno poiščemo strokovno pomoč in morda preverimo tudi prehrano.

Akne so kožna bolezen.
Akne so kožna bolezen. FOTO: Dreamstime

Akne so kožna bolezen, ki se v življenju razvije pri 80 % ljudi in običajno prizadene območja, bogata z lojnicami, največkrat obraz in zgornji del trupa. Razlog za nastanek aken je predvsem genetska nagnjenost ob številnih različnih zunanjih dejavnikih, pojavijo pa se kot posledica več faktorskih vnetnih procesov na ravni lojnic, medtem ko lahko v nekaterih primerih pomembno vlogo igra prehrana.

Akne najpogosteje veljajo za estetski, kozmetični problem, ki že vrsto let ni sprejet kot kožna bolezen. Nemalokrat vodi nastanek aken v globoke psihološke težave, zato je včasih potreben oz. priporočljiv posvet s psihologom. Najpogosteje sicer prizadenejo najstnike, zdravljenje pa je lahko odvisno od vrste kože in dedne komponente. Akne se pojavijo tudi v odrasli dobi, sicer redkeje, vendar so običajno povezane s hormonskimi vzroki ali kakšno drugo boleznijo. Običajno so lojnice pri ljudeh z aknami številnejše, večje in sposobne proizvajati večje količine sebuma.

Akne najpogosteje veljajo za estetski, kozmetični problem.
Akne najpogosteje veljajo za estetski, kozmetični problem. FOTO: Dreamstime

Vnetje lojnic se pojavi v puberteti zaradi aktivnosti moškega spolnega hormona testosterona. Vnetje lojnic se pojavi tudi med predmenstrualnim sindromom. Glavni vzrok za te spremembe naj bi bila hormonski vpliv androgen dehidroepiandrosteron sulfata in prisotnost receptorjev androgenih hormonov. Akne imajo lahko tudi ženske, ki trpijo za policističnimi jajčniki.

Kako si lahko pomagate? 

Ker ni enega samega vzroka za nastanek aken, tudi ne obstaja ena sama terapija. Zato je treba ukrepati celostno in individualno, glede na posameznika. Priporočljiv je obisk pri dermatologu, hkrati pa je treba preveriti prehrano in iz nje izločiti morebitna škodljiva živila. Terapija lahko poleg lokalne terapije in terapije z zdravili (antibiotiki in izotretinoinom) vključuje kemični piling, mikrokirurgijo, injekcije steroidov in terapijo z modro svetlobo – odvisno od stopnje aken. Zdravljenje aken traja v povprečju šest mesecev, pri čemer so potrebni potrpežljivost dermatologa in bolnika ter medsebojno sodelovanje in zaupanje.

Povzeto po Ordinacija.hr 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662