Vizita.si
Obraz je za lepoto res treba negovati, a na pimeren način!

Estetska medicina

Lepotni posegi, ki se lahko 'sfižijo'

Nataša Jurca
08. 12. 2010 08.16
0

Ljudje obiskujejo lepotne in kozmetične salone, da bi poskrbeli za svojo zunanjost, se 'polepšali'. Le redko kdo pa ob tem pomisli na morebitne nevarnosti in tveganja, katerim se s tem izpostavlja.

Obraz je za lepoto res treba negovati, a na pimeren način!
Obraz je za lepoto res treba negovati, a na pimeren način!FOTO: iStockphoto
Pretiravanje z lepotnimi tretmaji, nekakovostno izvajanje le teh in nestrokovnost izvajalcev lahko povzročijo vse prej kot polepšanje videza, ki je primarni cilj obiska lepotilnega salona. Preverite, kako se lahko ti navidez nenevarni in zanesljivi postopki ponesrečijo in kako se temu izogniti.

Podaljševanje trepalnic z geli ima ob nepravilni uporabi mnogo stranskih učinkov.
Podaljševanje trepalnic z geli ima ob nepravilni uporabi mnogo stranskih učinkov. FOTO: iStockphoto
Podaljševanje trepalnic s serumi in geli

Podaljševanja trepalnic s serumi je vse bolj priljubljeno v svetu in tudi v Sloveniji. Čeprav oglasi obljubljajo dolge in goste trepalnice, poudarjene in odprte oči, pa podaljševanje trepalnic za mnoge pomeni začetek trpljenja, oteklost in pordelost oči ter številne druge stranske učinke. Pri nekaterih se ob uporabi tovrstnih pripravkov za podaljševanje trepalnic pojavijo začasna potemnelost vek in področja okoli oči, permanentne rjave pigmente lise v obarvanem delu očesa (šarenici) in rast dlak na predelih, ki se jih dotaknejo s serumom. Čeprav so ti serumi večinoma popolnoma varni, pa so sporni predvsem tisti izdelki, ki jih je na oči treba nanesti pred spanjem. Med spanjem si namreč pogosto mencamo oči, čeprav se tega ne zavedamo, se znojimo in z obrazom drgnemo ob blazino. Prav zaradi tega pa lahko izbruhnejo tudi prej našteti stranski učinki, saj izdelek med spanjem lahko zaide v spodnjo veko in povzroči potemnelost področja. Da bi se izognili tem neželenim stranskim učinkom, gel nanašajte na trepalnice podnevi, če opazite, da so vam oči pordele ali otekle, pa takoj prenehajte z uporabo izdelka.

Umetni nohti

Umetni nohti vse pogosteje postajajo vir bakterijskih okužb. Med naravnim in umetnim nohtom se lahko namreč naredi reža, v kateri se ustvari toplo in vlažno okolje, idealno za razvoj bakterij. Poleg tega umetni nohti preprečujejo dihanje naravnega nohta, zaradi česar so pogosta tudi glivična obolenja. Zaradi lepila se pri nekaterih ženskah lahko pojavijo pordelost, otekanje in bolečina v prstih, v skrajnih primerih pa se lahko trajno poškoduje tudi korenina nohta. Mediji pa so poročali tudi že o primerih, ko so ženske zaradi umetnih nohtov utrpele infekcijo kosti na roki. Če imate krhke in lomljive nohte, raje kakor po umetnih nohtih posezite po vitaminu B kompleks, ki pomaga okrepiti nohte.

Umetni nohti lahko povzročijo bakterijske okužbe ali pa glivična vnetja.
Umetni nohti lahko povzročijo bakterijske okužbe ali pa glivična vnetja.FOTO: iStockphoto

Lasersko odstranjevanje dlak

Lasersko odstranjevanje dlak je varno, učinkovito in dolgotrajno, a le, če ste se poseg odločili opraviti pri osebi, ki ima posebna znanja o postopku, licenco in je izurjena za to. Najbolj pozorne morajo pri tem biti osebe s temnejšo poltjo, saj laser deluje na pigment, pri neizurjenih samooklicanih 'strokovnjakih' pa lahko nepravilno rokovanje z laserjem pripelje celo do razbarvanja kože in poškoduje epidermo, zunanjo plast kože. Pri temnopoltih ljudeh pa se tudi pogosteje pojavljajo izpuščaji. Za lasersko odstranjevanje dlak se torej odločajte le pri specialistih za tovrstne postopke.

Lasni podaljški močno obremenjujejo lasne korenine in mešičke, zaradi česar lahko začnejo naravni lasje tudi izpadati in povzročijo plešavost.
Lasni podaljški močno obremenjujejo lasne korenine in mešičke, zaradi česar lahko začnejo naravni lasje tudi izpadati in povzročijo plešavost. FOTO: iStockphoto

Lasni podaljški in vstavki

Lasni podaljški in vstavki so dostopni v najrazličnejših oblikah. Mogoče jih je dobiti v obliki šopkov las, ki jih nato prišijejo na naravni las, lahko se jih vpne s posebnimi sponkami ali pa spoji na naravne lase s posebnimi toplotnimi kleščami. Ker podaljški obremenijo lasne korenine, lahko pride do izpadanja las, v skrajnih primerih pa celo do plešavosti. Prav zato strokovnjaki opozarjajo na dejstvo, da lasni podaljški niso dolgotrajna rešitev, temveč jih je potrebno, če že, uporabljati poredko.

Umetne trepalnice in podaljški

Umetne trepalnice, ki jih prilepimo na veko, in podaljški, ki jih pričvrstijo na trepalnice, so postale pravi hit, saj so po njihovi uporabi trepalnice gostejše, daljše in debelejše. Kljub temu pa strokovnjaki opozarjajo, da je namen trepalnic zaščititi oči pred umazanijo, soncem in prahom, sintetične trepalnice pa vsega tega ne nudijo. Ravno obratno. Zaradi preobremenjevanja korenin in mešičkov lahko namreč povzročijo izpadanje naravnih trepalnic, pri nekaterih ženskah pa lahko sredstvo za nanos oziroma pričvrstitev trepalnic izzove tudi alergično reakcijo, srbečico ali vnetje. Umetne trepalnice zato uporabljajte le priložnostno, nikakor pa ne vsak dan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662