Pod vplivom temperaturnih sprememb (mraza, vetra, vode, snega) in drugih dejavnikov nohti lahko postanejo bolj krhki in lomljivi. Osnovna pravila, ki se jih morate držati, če želite poskrbeti za zdravje nohtov, so:
- ne uporabljajte nohtov namesto različnih orodij – za praskanje umazanije, pobiranje stvari s tal …;
- ne grizite nohtov in obnohtne kožice, saj lahko poškodujete nohtno posteljico ali pa s tem omogočite bakterijam vstop pod noht, kjer nato povzročijo infekcijo ali glivice;
- nohti naj bodo suhi in čisti, saj boste tako onemogočili, da bi se pod nohtom začele razraščati bakterije, glivice in drugi organizmi;
- nohte pristrizite pravilno (z ostrimi škarjicami za nohte ali ščipalcem, robove pa lepo zaoblite), hkrati pa izpilite odebeljena področja nohta;
- tako kot roke, s kremami, ki vsebujejo hranilne snovi, vlažite tudi nohte.
Kako pa pozimi poskrbimo za nohte?
Nohti poleti rastejo hitreje kakor pozimi. Poleg tega se pozimi pogosto osušijo, postanejo krhki in bolj občutljivi. Hladnejše kot je vreme, bolj morate torej poskrbeti zanje.
1. Nohte redno vlažite. Nanje večkrat dnevno nanesite losjon, a ne le v obnohtno kožico, vtrite ga tudi naravnost v noht. Praviloma bi to morali storiti po vsakem umivanju rok oziroma nog, saj voda in milo kožo ter nohte izsušita, to vlago pa je treba povrniti.
2. Nosite rokavice. Mehke in tople rokavice so zagotovo ena od stvari, na katere pozimi ne smete pozabiti. Nohti na nogah so večinoma zaščiteni z nogavicami in čevlji, nohti na rokah pa le redko. Z rokavicami boste roke in nohte tako zaščitili pred mrazom, izsušitvijo in drugimi negativnimi vplivi zime.
3. Nohti naj bodo kratki, čisti in predvsem suhi. Dolgi nohti se hitreje poškodujejo, mokri prav tako, umazanija pa lahko povzroči različne infekcije. Priporočljivo je tudi, da obnohtne kožice ne odstranjujete, obrezujete in trgate vstran, saj tako povečate tveganje za razne okužbe.
4. Jejte ustrezno prehrano. Zdrava prehrana pomembno vpliva na zdravje nohtov. Uživajte živila, ki vsebujejo veliko kalcija, cinka in beljakovin (vsaj 60 gramov dnevno) ter vitaminov in mineralov, predvsem pa posezite po jabolkih, rjavem rižu, kumarah, jajcih, česnu, grozdju, oreščkih, čebuli, semenkah, soji, tuni, polnozrnatih izdelkih ter drugemu sadju in zelenjavi. Popijte zadostne količine vode, izogibajte pa se alkoholu in cigaretam ter živilom, ki vsebujejo nasičene maščobe.
5. Uporabljajte gumijaste rokavice. Pomivanja posode, čiščenja in drugih opravil, pri katerih roke izpostavljate vodi in čistilom, se vedno lotite z gumijastimi rokavicami. Voda namreč lažje prodre v nohte kakor v kožo, zaradi tega se nohti, ko so mokri, razširijo, ko so suhi pa skrčijo. Zaradi tega postanejo bolj občutljivi in se lahko hitreje poškodujejo.
Če so vaši nohti že po naravi bolj krhki in lomljivi, je priporočljivo upoštevati tudi sledeče nasvete:
- vlažite nohte in obnohtno kožico večkrat dnevno, pred spanjem pa na roke nanesite večjo količino kreme ali losjona za nohte ter na roke dajte bombažne rokavice;
- uporabljajte utrjevalni lak za nohte, vendar pa se izogibajte proizvodom, ki vsebujejo toluen sulfonamid ali formaldehid, saj te snovi lahko povzročijo razdraženost kože ali pordelost;
- odstranjevalca laka za nohte ne uporabljajte več kot enkrat tedensko.
Pri vsej negi in skrbi za nohte pa ne pozabite na vaše roke, ki pozimi prav tako potrebujejo več nege. Več o negi rok pozimi si lahko preberete v članku Kako v hladnih dneh negovati roke?
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV