Vizita.si
Če bi našli način, da pri vseh ljudeh povečamo število blagodejnih bakterij, bi tako nadležno mozoljavost lahko preprečili.

Lepota

Odkrili način, kako popolnoma preprečiti mozoljavost

L.E.
12. 03. 2013 08.06
1

Ameriški znanstveniki so odkrili, kaj je razlika med posamezniki, ki se lahko pohvalijo s popolno kožo, in tistimi, ki jih vedno muči vsaj en mozoljček. Lahko to pomeni, da bomo nekega dne dobili zdravila, ki bodo lepo polt omogočila vsem?

Ljudje, ki imajo težave z mozoljavostjo, naj bi imeli na koži manj bakterije, ki je sposobna uničevati tiste, ki same mašijo pore.
Ljudje, ki imajo težave z mozoljavostjo, naj bi imeli na koži manj bakterije, ki je sposobna uničevati tiste, ki same mašijo pore.FOTO: iStockphoto

Mozoljčki. Največkrat mučijo najstnike, toda z njimi se spopadajo tudi veliko starejši. Ste se kdaj vprašali, zakaj imajo nekateri vedno tako čisto polt, medtem ko pri drugih, takoj ko se ravno umakne eden, zraste drugi rdeč in veliko preveč viden grozovitež? Niste edini. Odgovor na to vprašanje so poskušali najti tudi znanstveniki kalifornijske univerze UCLA, ki so svoja dognanja nedavno objavili v Zborniku raziskovalne dermatologije.

Če bi našli način, da pri vseh ljudeh povečamo število blagodejnih bakterij, bi tako nadležno mozoljavost lahko preprečili.
Če bi našli način, da pri vseh ljudeh povečamo število blagodejnih bakterij, bi tako nadležno mozoljavost lahko preprečili. FOTO: iStockphoto

Razlika je v številu bakterij

Njihova odkritja bodo morda nekoč omogočila, da naši zanamci ne bodo več tožili, da jim je zmenek uničil nenapovedan napad aken. Zaključili so namreč, da imajo ljudje, ki jim te povzročajo manj težav, na svoji koži več prav določene bakterije. To je bakterija, ki naj bi zmanjševala delovanje drugih dveh bakterij, ki prav tako živita na naši koži in imata sposobnost, da imunski sistem vzdražita do te mere, da se pojavijo tako osovražene majhne rdeče bulice. Poleg tega tisti z nečisto kožo nimajo le manj bolj blagodejne bakterije, temveč tudi več dveh škodljivih.

“Odkrili smo, da vse bakterije na koži ne povzročajo mozoljev,“ razlaga vodja raziskovalcev dr. Huiying Li. “Ena izmed vrst kožo celo ohranja zdravo in gladko. Upamo, da bo naše odkritje pripomoglo k razvoju novih strategij preprečevanja pojava aken ter dermatologom hkrati pomagalo, da zdravljenje prilagodijo posameznikovemu unikatnemu koktajlu bakterij na njegovi koži.“ Šlo naj bi za sistem podoben tistemu v prebavilih, kjer je uspešnost prebave ravno tako odvisna od pravilnega ravnotežja dobrih in slabih mikrobov. Ni pa jim še jasno, zakaj imajo nekateri več slabih in manj dobrih bakterij oziroma ali se najprej pojavijo akne ali več slabih bakterij. To bi bilo lahko povezano z genetiko, tudi z občutljivostjo posameznikovega imunskega sistema.

Slika je povsem drugačna

Do svojih dognanj so prišli znanstveniki tako, da so z obraza 49 prostovoljcev, ki so imeli težave s kožo, in 52 prostovoljcev, ki se s temi niso spopadali, vzeli vzorec mikrobov. Te so nato pregledali v laboratoriju in hitro zaključili, da je slika tistih, ki so imeli mozoljčke, povsem drugačna od tistih, ki teh niso imeli. Medtem ko so imeli vsi prostovoljci na koži dve vrsti bakterij, ki povzročajo akne, se med seboj niso razlikovali le po njihovi razširjenosti. Tisti, ki so se lahko pohvalili z lepšo kožo, so imeli več tretje vrste bakterij, ki se je izkazala za vrsto, ki lahko zmanjšuje učinkovitost prvih dveh.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602