Vizita.si
Na trgu se vsako pomlad pojavljajo številni novi kozmetični in farmacevtski izdelki, ki obljubljajo čudežne učinke. Zanimivo je, da med več kot 150 strokovnimi članki, ki so bili v zadnjih letih objavljeni na temo celulita v uglednih strokovnih revijah, ne zasledimo rezultatov, o katerih tako z navdušenjem in brezskrbno pišejo proizvajalci različnih »čudežnih produktov«.

Estetska medicina

Odpravljanje celulita: Kaj deluje in kaj ne?

Katja Benčina
09. 06. 2011 07.53
10

Na trgu so najrazličnejši preparati, prehranska dopolnila, dragi tretmaji, ki obljubljajo hitro odpravljanje pomarančnega videza kože. Še preden se odločite za nakup katerega od njih, pa si preberite, kateri so učinkoviti in kateri ne. To nam je razkrila dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

Adijo celulit!
Adijo celulit! FOTO: iStockphoto
Na nastanek celulita vpliva več dejavnikov. Dednost, nepravilna prehrana, telesna kondicija, prezgodnje staranje kože, psihološki vplivi, motena cirkulacija v podkožju … Prav zato je pri nekaterih ženskah celulit izrazit, spet pri drugih nekoliko manj viden. A večina žensk se z njim sooči vsaj enkrat v življenju. Zakaj le ženske in ne tudi moški, smo podrobno pojasnili v drugem članku. Tokrat pa nas zanima, kateri od vseh preparatov, ki obljubljajo čudežni učinek v resnici deluje in zakaj. To nam je pojasnila POPova zdravnica dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.

Kako učinkoviti so preparati, ki nam v boju zoper celulit obljubljajo čudeže?

Na trgu se vsako pomlad pojavljajo številni novi kozmetični in farmacevtski izdelki, ki obljubljajo čudežne učinke. Zanimivo je, da med več kot 150 strokovnimi članki, ki so bili v zadnjih letih objavljeni na temo celulita v uglednih strokovnih revijah, ki se ukvarjajo z medicinsko tematiko in imajo zanesljivo strokovno vrednost, ne zasledimo rezultatov, o katerih tako z navdušenjem in brezskrbno pišejo proizvajalci različnih »čudežnih produktov« v svojih medijskih obljubah širšim množicam.

Učinkovine, ki so prisotne v večini kozmetičnih sredstev za odpravljanje celulita in jih lahko kupimo v lekarnah in drogerijah, naj bi delovale na naslednjih 4 nivojih, ki prispevajo k nastanku celulita:

1. Spodbujajo raztapljanje maščob; tako učinkujejo ekstrakti alg, ki vsebujejo jodove spojine, anorganske jodove soli, silanoli, beta adrenergični stimulatorji (teofilin, epinefrin, kofein …), alfa dva adrenergični inhibitorji (johimbin, fentolamin, dihidroergotamin). Tu je potrebno omeniti, da pitje kave ali čaja ne izboljša celulita (privede lahko celo do zadrževanja vode v tkivih), pač pa le ob nanašanju na kožo privedejo do želenega učinka.
2. Spodbujajo odvajanje odvečnih tekočin – antiedematozno delovanje (nekateri saponini, ki jih najdemo v številnih rastlinah – bodeča lobodika, navadni bršljan …)
3. Vplivajo na regulacijo krvnega obtoka – aktivacija obtoka (snovi, ki se nahajajo v kakavovcu, čajevcu, kavovcu: kofein, teobromin, teofilin).
4. Regulirajo propustnost kapilar (flavonoidi, ki se nahajajo v ognjiču, kamilici, ginku, divjem kostanju …)

V kozmetičnih pripravkih se najpogosteje uporabljajo kombinacije omenjenih snovi, ki raztapljajo maščobe in zmanjšujejo otekanje (edem). Nahajajo se v obliki krem, gelov, emulzij. Prodornost aktivnih učinkovin skozi površinsko plast kože v njene globlje dele, kot je usnjica, kjer se dogajajo osnovni procesi pri nastajanju celulita, je seveda vprašljiva in ni zanesljivo dokazana, saj kontrola nad njihovo sestavo in učinkovitostjo ni tako zahtevna, kot je pri zdravilih. Resni znanstveni dokazi glede njihove učinkovitosti in glede njihove varnosti niso potrebni.

Kaj pa prehrambeni dodatki, so ti učinkoviti?

V specializiranih trgovinah in lekarnah ter prek internetne prodaje so na voljo številni prehrambeni dodatki, ki vsebujejo različne aktivne snovi, kot so ginko biloba, izvleček mehurjaste haloge, bioflavionidi iz grozdnih pečk, ribje olje, sojin lecitin, izvleček dišeče detelje, svetlinovo olje. Takšne snovi naj bi imele pri celulitu pozitivne učinke, saj naj bi izboljšale metabolizem, cirkulacijo, ščitile celice pred poškodbami ter vplivale na raztapljanje maščob.

Takšne velike »obljube« je žal težko zanesljivo znanstveno dokazati. Pojmi, kot so "metabolizem", "cirkulacija," in "celična poškodba", so namreč objektivno zelo težko merljivi. Nanje namreč vplivajo številni dejavniki in ne le posamični, ki jih obljubljajo proizvajalci in prodajalci zgoraj navedenih substanc. Poleg tega pa je tudi tu zelo pomembno dejstvo, da se omenjeni dodatki prodajajo kot prehrambena dopolnila in ne zdravila, torej da kontrola nad njihovo sestavo in učinkovitostjo ni tako zahtevna, kot je sicer pri zdravilih.

Pogosto se po pomoč zatečemo tudi v kozmetični salon. Kakšne metode uporabljajo tam in katere so učinkovite?

V kozmetičnih salonih uporabljajo številne mehanske metode; ob tem uporabljajo tudi določena kozmetična sredstva, s katerimi je možno do neke mere vplivati na dogajanja v drobnem žilju kože in podkožja ter obenem izboljšati prekrvavitev in odpraviti zastoj limfe. Nekoliko vplivajo tudi na raztapljanje maščob. Pri tem je seveda zelo pomembna vztrajnost in pogosto ponavljanje vseh postopkov.

K izboljšanju stanja lahko prispeva le primerna kozmetična obravnava. Najbolj zanesljive učinke lahko doseže kakovostna in strokovno opravljena ročna masaža ter ročna limfna drenaža; učinkoviti so še določeni nizko-energetski laserji, ki vplivajo na zmanjšanje lifnega zastoja in izboljšanje mikrocirkulacije, nadalje endermologija, mezoterapija, ultrazvok, aromaterapija, presoterapija, elektrostimulacija ...

Novost pri odpravljanju celulita so radiofrekvenčne aparature. Kako delujejo?

Najsodobnejši tehnološki dosežek predstavljajo prav gotovo radiofrekvenčne aparature, ki so v zadnjih dveh letih vnesle pri oblikovanju telesa pravo revolucijo.

Da lahko pojasnim njihovo delovanje, je najprej treba vedeti, da maščobne celice, ki so poglavitni krivci za celulit, ležijo pod usnjico in so med seboj povezane z vezivnimi trakovi oziroma pregradami iz kolagenskih vlaken. Zaradi ohlapnosti vezivnih trakov med skupki maščobnih celic ter zaradi stanjšanje in spremenjene usnjice pride do prodiranja maščobnih skupkov v usnjico, kar se navzven kaže v nezaželeni nagubani koži, ki spominja na pomarančno lupino. Za odpravo celulita torej potrebujemo nov kolagen.

Raziskovalci pa so ugotovili, da lahko z nekaterimi tehnikami spodbujamo celice v koži, ki proizvajajo kolagen (fibroblasti) tako, da v njih nastajajo nova kolagenska vlakna in povežejo maščobne skupke. Omenjene ugotovitve so v zadnjih treh letih vodile v dinamičen razvoj številnih novih aparatur, med katerimi imajo posebno mesto radiofrekvenčni aparati.

Radiofrekvenčni poseg je univerzalna, neinvazivna tehnika, pri kateri s pomočjo energije radijskih valov določenega frekvenčnega območja segrejemo globlje plasti kože. To segrevanje privede do trenutnega krčenja vezivnih (kolagenskih) vlaken in obenem stimulira določene celice (fibroblaste), da začnejo intenzivno proizvajati nova kolagenska vlakna. Na ta način v koži posredno obnovimo vezivna (kolagenska) vlakna in jih tudi »pomladimo«. Rezultat takšnega postopka je bolj mladostna, napeta in gladka koža na obrazu, vratu, podbradku, trebuhu (npr.po porodu), na notranjih delih nadlahti in stegen. Rezultati so vidni šele po nekaj tednih, saj koža potrebuje čas za obnovo kolagena.

Zaradi možnosti nastanka stranskih učinkov in obenem zaradi poznavanja določenih stanj, ko takšnih postopkov ne smemo izvajati, sodijo takšni postopki načeloma v zdravstvene ustanove. Potrebno jih je večkrat zapored ponoviti (v časovnih presledkih 1–2 tednov) in pozneje pridobljeno stanje tudi redno vzdrževati v nekajmesečnih presledkih.

Kaj pa lahko storimo sami?

K ohranitvi normalnega in zdravega videza naše kože veliko prispevamo s pravilno prehrano, pitjem zadostnih količin negaziranih nealkoholnih pijač, rednim gibanjem in izogibanjem kajenju.


KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587