Pojasnila je, da je pomlajevanje z lastno krvjo najbolj naraven način pomlajevanja, saj je lastna plazma naravna sestavina, ki povsem ustreza našemu telesu. Tako ni nevarnosti za zavrnitev, alergične ali druge imunske reakcije, uporaba pa je prav zato najprimernejša za tiste, ki potrebujejo obnovo kože in tiste, ki želijo uporabljati naravne proizvode ali so alergični na druge izdelke. ''Aktivirani trombociti izločajo rastne faktorje, ki kožo stimulirajo k obnovi. Posledično koža zaživi, postane mehkejša, bolj elastična in vidno pomlajena. V plazmi so tudi vitamini in druge pomembne beljakovine, ki kožo hranijo in ščitijo,'' delovanje pojasni dr. Ksenija Šelih Martinec.
Kako poteka postopek?
Najprej v posebne epruvete odvzamejo kri, podobno kot v laboratoriju odvzamejo kri za preiskave. Tako dobljeno kri centrifugirajo, da dobijo plazmo bogato s trombociti – gre za majhne celice, ki v neaktivni obliki plavajo po krvi in se aktivirajo takrat, ko je nekje v telesu potrebna obnova. ''V primeru pomlajevanja se trombociti aktivirajo s tem, ko jih vbrizgamo v kožo, zato plazmo vbrizgamo v predel obraza, ki ga želimo pomladiti,'' pove Šelihova. Predel, kamor vbrizgajo plazmo, je 2 do 3 ure bolj otečen, oteklina pa nato izgine. Če ob tem prebodejo žilico, lahko nastane modrica, nikoli pa obraz ni krvav.
V primeru dodatne aktivacije s trombinskim serumom se takoj ob vbrizganju naredi gel, ki zadržuje trombocite na mestu z namenom bolj intenzivnega delovanja na izbrani del. To metodo pravilo uporabljamo pri ženskah, ki imajo bolj izražene in globlje gube. V tem primeru oteklina ostane 2-3 dni, a ne predstavlja nikakršnega tveganja.
Pomlajevanje z lastno plazmo se uporablja za izboljšanje videza v predelih lic, nazolabialnih brazd, z njo zmanjšujemo podočnjake, pomlajujemo tudi vrat dekolte in hrbtišče rok.
Sicer pa se tehnologija, katere osnova je plazma bogata s trombociti, že več kot 10 let uspešno uporablja v plastični kirurgiji, ortopediji in zobozdravstvu. Še posebej uspešna je pri celjenju ran, rekonstrukciji kostnega in obzobnega tkiva. Nekateri kirurgi plazmo uporabljajo tudi kot naraven antibiotik, saj je v plazmi veliko belih krvnih telesc-limfocitov.