''Danes imam pravzaprav celo lepšo kožo kot pri 36 letih,'' nam je pojasnila simpatična voditeljica Oriana Girotto. Za videz mladostne kože si zadnjih pet let pomaga s povsem naravnimi metodami, ki koži vračajo svežino, pa tudi z nekaterimi nekoliko bolj invazivnimi. ''Na začetku sem si pomagala s kakšnim pilingom za bolj gladko kožo in metodo Pelleve, ki spodbuja proizvodnjo kolagena in elastina v koži, kasneje pa dodala kakšno kapljico botoksa,'' priznava. Z botoksom si je pomagala predvsem pri gubi med obrvmi, za katero pravi, da se ji je močno izrazila že pri 36-ih letih.
Čeprav se botoksa drži slab prizvok, pa je izjemno učinkovita in neškodljiva terapija pri blaženju prvih gubic, ki so posledica močne obrazne mimike. ''Ko obraz premikamo, se pričnejo pojavljati linije, ki jim rečemo dinamične gubice. Z leti te ostanejo vidne tudi, ko obraza ne premikamo. A z majhnimi količinami botoksa lahko to mimiko obraza, kot je mrščenje in gubanje čela, ki povzroča gube, zmanjšamo, s tem pa preprečimo nastanek trajnih gub,'' pojasnjuje lepotni kirurg dr. Boris Onišak iz Estetike Nobilis.
Večjo pozornost koži bi morali posvetiti že po 30. letu starosti, ko prvič opazimo znake staranja. ''Če pri 30 letih pričneš delovati preventivno, pri 40 ni tako izrazitih gub, kar pomeni, da potrebuješ pri 40 manjšo količino dodanega volumna na obrazu, da jih zgladiš. Če s pomlajevalnimi metodami začnemo šele pri 40 letih, ko je telo že bolj umirjeno in ne proizvaja več dovolj velike količine kolagena, potrebujemo večje količine polnil in intenzivnejše terapije, da 'prebudimo' kožne celice,'' pojasni dr. Onišak.
Če želite tudi sami posvet z dr. Onišakom in bi radi preizkusili katero izmed metod za osvežitev obraza, potem izpolnite spodnji obrazec in sodelujte v nagradni akciji 'Pomlajevanje obraza'. Nekdo izmed vas bo prejel popust v višini 200 evrov na izbran poseg pomlajevanja obraza v Estetiki Nobilis. |
Kako negovati kožo po 30. letu starosti, da bi ostala čim dlje mladostna?
Po 30. letu si lahko pomagamo že s povsem naravnimi metodami, kot so kozmetične nege, površinski in globinski pilingi in metoda Pelleve, ki spodbuja tvorbo kolagena in elastina v podkožju. Po 22. letu starosti prične upadati nivo spolnih hormonov in posledice so vidne okoli 30. leta starosti, ko se pojavijo plitve gubice okoli oči, med obrvmi, linije od nosu do ust, na vratu, okoli ustnic, smejalne gubice, pa tudi podočnjaki. Koža postane bolj dehidrirana, lahko se pojavijo pigmentni madeži in žilne spremembe. ''Procesi staranja se kažejo na celotni plasti kože in podkožja. Z leti povrhnjica postane nagubana, tudi gostota povrhnjice se stanjša. To skušamo izboljšati s pilingi. Sprva so dovolj pilingi doma, kasneje pa je pomoč treba poiskati pri specialistih, ki lahko pomagajo z različnimi pilingi, kot je kemični, diamantni piling, kasneje v zreli dobi tudi laserski piling. Piling pobrusi povrhnjico kože in stimulira celice k hitrejšemu deljenju. Povrhnjica postane bolj sijoča, osvežena in gladka,'' pove dr. Onišak. Tako lahko učinkovito 'prebudimo' povrhnjico kože.
Da bi zmanjšali prve nežne gube, pa je treba vzpodbuditi delovanje elastina in kolagena v bolj globlji plasti imenovani usnica ali dermis. To lahko dosežemo s povsem naravno metodo imenovano Pelleve. ''Kolagen in elastin si lahko predstavljamo kot ogrodje stavbe, ki jo drži pokonci. Da bi ogrodje dobro stalo, ga moramo stimulirati in mi pri nas pri tem najpogosteje svetujemo Pelleve. To je posebna metoda radiofrekvence, s katero pregrevamo spodnje plasti kože, s tem pa celice stimuliramo, da pričnejo proizvajati kolagen in elastin,'' pove dr. Onišak. Metodo je treba izvesti trikrat v razmiku enega meseca, rezultati pa se pričnejo kazati približno mesec dni po prvi terapiji, saj takrat koža že proizvede dovolj novega kolagena in elastina. Kljub temu nekateri izboljšanje opazijo že takoj po prvi terapiji. Med njimi je bila tudi Oriana Girotto. ''Rezultati so bili vidni že takoj po tretmaju, predvsem na dekolteju. Tiste gubice, ki se naredijo tule zaradi prekomernega sončenja (pokaže na dekolte, op.a.) takoj izginejo. Sploh nisem mogla verjeti,'' se nasmeje. Ostale terapije za stimulacijo nastanka kolagena in elastina so še needling in pomlajevanje z lastno plazmo (PRP ali 'vampirski lifting').
Da bi 'ogrodje' iz elastina in kolagena napolnili, pa lahko dodamo tudi polnila, ki vsebujejo hialuronsko kislino. Gre za kislino, ki je pristona naravno v telesu, a se vsebnost le te prične z leti manjšati. Hialuronska kislina nase veže veliko vode. Ena molekula hialuronske kisline naj bi nase navlekla 100 molekul vode, prav zato je zaradi nje koža dobro hidrirana, sijoča, polna.
''Celic, ki izločajo hialuronsko kislino, še ne znamo stimulirati. Zato tu dodajamo hialuronsko kislino od zunaj, torej v obliki injekcij. Takega rezultata ne moremo doseči s kremami, ki vsebujejo hialuronsko kislino, saj je molekula hialuronske kisline velika, prostori do podkožja pa premajhni, da bi kremo s hialuronsko kislino prišla v podkožje. Taka krema se lahko zadržuje na povrhnjici, ne pride pa do podkožja, kjer jo pravzaprav potrebujemo, da bi izboljšali volumen kože,'' pojasni dr. Onišak in doda: ''Če sta kolagen in elastin ogrodje stavbe, je hialuronska kislina kot opeka, ki ustvarja volumen. Nase vleče vodo in napolni tkivo.''
Polnila na osnovi hialuronske kisline so tako izjemno učinkovita pri zmanjševanju videza temnih podočnjakov, do katerih pride, ker se prične manjšati volumen tkiva pod kožo. Hitro izboljšajo videz tudi pri nazolabialnih gubah (gube med nosom in usti), pomagajo do bolj polnih lic, ustnic. ''Volumen obraza se z leti zmanjšuje. Po raziskavah naj bi se na leto zmanjšal za 2 mililitra. Z leti se tako mehka tkiva povešajo, pomikajo navzdol, kar nekako spremeni izgled obraza. S polnili lahko to upočasnimo. Pravilo lepotnih posegov gre v smeri, da za zgornjo tretjino obraza, od oči navzgor praviloma uporabljamo botoks, za spodnji dve tretjini pa polnila.''
Cilj je naraven videz in spočit obraz
Ko se posameznik odloči za osvežitev svojega obraza, je najprej potreben pregled in posvet z izkušenim specialistom. Uskladiti je potrebno želje in pričakovanja ter določiti ustrezen načrt terapij in posegov, ki je odvisen od starosti in stanja, v katerem je naša koža. To predvsem velja za invazivne terapije, za neinvazive pa se lahko odločite sami, brez predhodnega posveta. ''Naš cilj je predvsem osvežiti obraz. Ne spreminjamo obrazne mimike in ne želimo iz 40-letnic delati 30 ali celo 20-letnice. Vsako življenjsko obdobje ima svoj čar in potrebno ga je izražati. Želimo naravni videz. V največje zadovoljstvo mi je, ko pridejo stranke na kontrolni pregled in mi povedo, da jim sodelavci rečejo: 'Ti pa dobro izgledaš. Tako spočita in naspana.' To je cilj, ki ga želimo doseči, ne glede na terapijo, ki jo izvajamo. Da nekdo na splošno dobro izgleda in se tudi dobro počuti,'' pojasnjuje.
Tudi strah pred tem, da bi bil izgled kože slabši po uporabi pomlajevanlnih metod, je odveč. ''V ambulantah me pogosto sprašujejo, kaj pa če se bom odločil za terapijo? Bo potem huje, če jo preneham uporabljati? Ne, ne bo slabše. Kvečjemu boljše. Tudi, ko se hialuronska kislina razgradi, so gube manj globoke. To je bilo dokazano s študijami. Če imamo eno globino gubice in jo napolnimo s polnilom in se ta čez nekaj časa razgradi, se gubica ne bo pogreznila tako globoko, kot je bila prej, ampak bo ostala plitvejša. Ko dodamo polnilo na določeno področje, tam stimulira celice, da izločajo kolagen. Torej jih polnilo prav tako vzpodbuja k 'delu'. To je vidno tudi v naši praksi. Že samo po nekaj terapijah so gubice vidno plitvejše, čeprav so pacienti biološko starejši.''
Za kožo je treba pričeti skrbeti zgodaj
Če z metodami pomlajevanja začnemo pravočasno, je manj verjetnosti, da bomo kasneje potrebovali agresivnejše metode. ''Od kar v estetski medicini obstajata botoks in polnila, se je izvajanje kirurških liftingov obraza zamaknilo za vsaj 15 let. Trend estetske kirurgije ni več kirurški nož, ampak ambulantni postopki, po katerih gre lahko pacient takoj nazaj v svoje okolje, brez bolniških staležev, predvsem pa je pomembno, da ni več pooperativnega stresa in možnih pooperativnih zapletov.''
Vse pogosteje se za lepotne posege pomlajevanja obraza odločajo tudi moški. ''Približno 20 odstotkov pacientov je moških, v povprečju pa se odstotek v svetu veča. Pri moških poskrbimo predvsem za obnavljanje volumna obraza in zgladimo kako bolj izrazito gubo. Ženske pa si predvsem želijo bolj gladko kožo, kjer je potrebno nekoliko več nege,'' še doda zdravnik.
Za mladostno kožo pa lahko marsikaj storimo tudi sami. ''Vsak posameznik ima svoj genetski zapis, kjer je zapisano, kako se bomo starali. A na staranje vplivajo tudi zunanji dejavniki, na katere lahko vplivamo sami. Zato se izogibajte sončenju, solariju, izpostavljenosti vetru, mrazu in se veliko smejte. Pri smehu se aktivira mnogo obraznih mišic in to je neke vrste fitnes za mišice na obrazu. Torej, tisti, ki se radi smejemo, se staramo počasneje.'' Uporabljati pa je treba tudi vlažilne kreme, s katerimi redno hidriramo svojo kožo.
Če želite tudi sami posvet z dr. Onišakom in bi radi preizkusili katero izmed metod za osvežitev obraza, potem izpolnite spodnji obrazec in sodelujte v nagradni akciji 'Pomlajevanje obraza'. Nekdo izmed vas bo prejel popust v višini 200 evrov na izbran poseg pomlajevanja obraza v Estetiki Nobilis. |
Prijave so zaključene.