Vizita.si
Voskanje je sicer varna metoda odstranjevanja dlak, a le, če je opravljena pravilno.

Lepota

Pazite se voskanja!

Ni.J.
15. 05. 2012 08.12
3

Enostaven način odstranjevanja dlak je lahko izjemno nevaren, če ga ne izvajamo pravilno. Po voskanju namreč lahko v telo vstopijo bakterije, ki povzročijo hude infekcije. Na kaj morate paziti?

Voskanje je sicer varna metoda odstranjevanja dlak, a le, če je opravljena pravilno.
Voskanje je sicer varna metoda odstranjevanja dlak, a le, če je opravljena pravilno.FOTO: iStockphoto

Jennifer si je želela imeti gladko kožo na bikini predelu, vendar pa je 24 ur po voskanju utrpela hudo infekcijo. Telesna temperatura ji je narasla na 39 °C, začelo jo je mraziti, v levi nogi pa je občutila neznosno bolečino. “Sprva sem mislila, da gre za prehlad,“ je povedala. “Po petih dneh pa je bolečina le še narasla, stanje pa se mi ni nič izboljšalo.“ Obiskala je zdravnika, ta pa ji je diagnosticiral celulitis, bakterijsko infekcijo kože in podkožnega tkiva.

Celulitis se kaže z bolečino, pordelostjo prizadetega mesta, koža na tem predelu pa je vroča in otekla. Lahko se pojavijo tudi vročina in oteklost bližnjih bezgavk, mrzlica, pospešen srčni utrip, glavobol ter nizek krvni tlak. Na obolelem mestu lahko nastanejo tudi mehurčki ali bulice, ki počijo. Če nastanejo abscesi, ognojki, jih je treba zdraviti kirurško.

Celulitis, ki ga nikar ne smemo mešati s celulitom, se običajno kaže z bolečino, pordelostjo in oteklostjo prizadetega predela, ki je tudi vroč na otip, lahko pa naraste tudi telesna temperatura.
Celulitis, ki ga nikar ne smemo mešati s celulitom, se običajno kaže z bolečino, pordelostjo in oteklostjo prizadetega predela, ki je tudi vroč na otip, lahko pa naraste tudi telesna temperatura. FOTO: iStockphoto
Po postavitvi diagnoze je Jennifer morala ostati v bolnišnici kar 15 dni, kjer je prejemala antibiotike in močne protibolečinske tablete. Prestati pa je morala tudi operacijo, med katero so ji s pomočjo drenaže pozdravili infekcijo. “Eden od zdravnikov mi je povedal, da bi lahko, če ne bi pravočasno poiskala pomoči, ostala celo brez noge,“ pravi. “Več mesecev sem potrebovala, da sem si opomogla, tako fizično kot psihično.“ Redki zapleti celulitisa namreč lahko obsegajo hudo okužbo podkožnega tkiva, ki povzroči odmiranje le tega, bakterije pa se lahko po krvi razširijo tudi po telesu in povzročajo okužbe drugih organov.

Zakaj je voskanje lahko nevarno?

Sramne dlake ščitijo občutljivo kožo pod njimi in sluznico v predelu genitalij,“ pojasnjuje dermatologinja Linda K. Franks iz newyorške medicinske fakultete. “Z voskanjem odstranimo ta zaščitni sloj. Ne le to, če je postopek opravljen nepravilno, lahko z voskanjem odstranimo več plasti kože, kar poveča možnost okužbe.“ Privede lahko do kožnih infekcij, vnetja lasnih mešičkov in vraščanja dlak. Prav zato Franksova svetuje osebam s sladkorno boleznijo, kroničnimi ledvičnimi ali jetrnimi obolenji, s kožnimi boleznimi, kot sta na primer ekcem in luskavica, ter osebam z oslabljenim imunskim sistemom, naj se popolnoma izogibajo voskanju.

Za vse druge voskanje velja za popolnoma varno metodo odstranjevanja dlak, pri čemer je treba upoštevati nekaj varnostnih nasvetov.

Kako narediti voskanje popolnoma varno?

Če se odločate za voskanje v salonu, izberite ustrezen salon. Preden se dogovorite za termin, preverite čistočo salona ali prijatelje povprašajte za salon, kjer je higiena brezhibna, prav tako pa se prepričajte, ali ima kozmetičarka licenco za opravljanje tovrstnih postopkov.

Pozanimajte se o vosku oziroma izberite pravega. Franksova pravi, da je najboljši trdi vosek, ki deluje na dlake in ne prizadene toliko kože. Vosek za hitrejše odstranjevanje dlak, ki je mehkejši, bolj lepljiv in ga je treba nanesti z valjčkom, je sicer enostavnejši za uporabo, vendar je celoten postopek bolj boleč, tveganje za poškodbe kože in infekcije pa so pri tem postopku večje.

Pazite na higieno. Pred začetkom odstranjevanja dlak morate predel, kjer se bo voskanje opravljalo, očistiti in razkužiti. Vosek je treba na kožo nanašati s čisto paličico, da bi preprečili nastanek opeklin, pa morate kontrolirati temperaturo voska – običajno tako, da ga v majhni količini nanesete na notranjo stran zapestja.

Z nepravilnim voskanjem lahko odstranimo več slojev kože, kar poveča tveganje za kožne infekcije, vnetje lasnih mešičkov in vraščanje dlak.
Z nepravilnim voskanjem lahko odstranimo več slojev kože, kar poveča tveganje za kožne infekcije, vnetje lasnih mešičkov in vraščanje dlak.FOTO: iStockphoto

Preprečite razdraženost kože. Po voskanju na prizadeto mesto nekaj dni nanašajte protivnetno ali antibiotično kremo. Tako boste zmanjšali razdraženost kože in preprečili morebitno infekcijo.

Bodite pozorni na znake infekcije. Predel, kjer ste opravljali voskanje, redno pregledujte. Če so se vam začele vraščati dlake, opazite rdečico, odprte rane, močno pordelost ali oteklost prizadetega predela, se vam pojavijo srbečica, pekoč občutek, se vam začne koža luščiti ali vam naraste telesna temperatura, čim prej obiščite zdravnika.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662