Vizita.si
Velike količine sadnih sokov, kaš in celo samega sadja lahko otežijo vaše hujšanje, pravijo raziskovalci.

Lepota

Pet mitov o hujšanju, ki ne držijo!

E. T.
04. 05. 2010 07.34
4

Dandanes imamo za boj s kilogrami na voljo številne diete in vadbe, a včasih kljub vsem naporom ne uspemo shujšati. Morda pa je krivo to, da nekatera prepričanja o določeni hrani, pijači, vadbi sploh ne držijo …

Velike količine sadnih sokov, kaš in celo samega sadja lahko otežijo vaše hujšanje, pravijo raziskovalci.
Velike količine sadnih sokov, kaš in celo samega sadja lahko otežijo vaše hujšanje, pravijo raziskovalci.FOTO: iStockphoto
Mit št.1: Naravni sadni sokovi ne redijo, ker ne vsebijejo dodanih sladkorjev

Čeprav je res, da so naravni sadni sokovi nadvse zdravi, saj so bogat vir vitaminov in mineralov, pa z njimi ne smemo pretiravati, če smo se lotili hujšanja, opozarjajo strokovnjaki. Kajti prepričanje, da takšni sokovi vsebujejo le v sadju naravno prisotne sladkorje in da zato, ker nimajo nobenih dodatnih sladkorjev, ne redijo, žal ne drži. Tudi povsem naravni sokovi lahko otežijo vaše hujšanje, saj ima določeno sadje veliko sladkorja, in če pijete takšne sokove v velikih količinah, že samo pijačo dnevno zaužijete veliko kalorij. Tako se lahko zaradi prekomernega uživanja sadnih sokov, kaš in celo samega sadja vaš boj z odvečnimi kilogrami dodatno zavleče, še pravijo raziskovalci in svetujejo, da tisti, ki ste se odločili za hujšanje, raje kot sokove pijete veliko navadne vode.

Mit št. 2: Če redno telovadiš, lahko ješ kar koli želiš in se ne zrediš

Če boste redno telovadili in še vedno jedli kot v tistih mesecih, ko ste pridobili odvečne kilograme, obstaja velika verjetnost, da ne boste shujšali, opozarjajo raziskovalci. Sladkarije, cvrta hrana, velike količine alkohola in druge pregrehe bodo namreč izničile učinek intenzivne vadbe. Če torej želite shujšati, morate popaziti tudi na to, kaj pojeste. Jejte čim več kompleksnih ogljikovih hidratov ter čim več belega mesa, ki vsebuje veliko beljakovin in malo maščob. Dnevno pa pojejte količinsko manj kot vaše telo tisti dan porabi. Tako se bo namreč vaš trud kazal tako na tehtnici kot tudi na vašem telesu.

Če boste redno telovadili in še vedno jedli kot v tistih mesecih, ko ste pridobili odvečne kilograme, obstaja velika verjetnost, da ne boste shujšali, opozarjajo raziskovalci.
Če boste redno telovadili in še vedno jedli kot v tistih mesecih, ko ste pridobili odvečne kilograme, obstaja velika verjetnost, da ne boste shujšali, opozarjajo raziskovalci. FOTO: iStockphoto

Mit št. 3: Za vsako ceno se je treba izogibati nasičenim maščobam

Že res, da uživanje velikih količin nasičenih maščob, ki jih najdemo predvsem v rdečem mesu in polnomastnih mlečnih izdelkih, škodi ne le naši postavi, ampak tudi našemu zdravju. Vendar pa je skupina znanstvenikov ugotovila, da nam minimalna količina nasičenih maščob pri hujšanju celo pomaga. Raziskovalci, ki so se ukvarjali s preučevanjem vpliva nasičenih maščobnih kislin na izgubljanje teže, pravijo, da je težava vseh manj mastnih izdelkov, kot so manj mastni siri, jogurti, mleko, v tem, da je večina po njih hitro lačna. Zato morajo kmalu po obroku spet nekaj pojesti, s čimer vase dobijo še dodatne kalorije. Če pa namesto več kosov lahkega sira pojemo en košček polnomastnega sira, bomo menda siti dalj časa, svojemu telesu pa ne bomo naredili nobene škode. Seveda pa je ključnega pomena, še opozarjajo, da se pri kosu ali dveh res ustavimo, kajti dnevno je dovoljeno pojesti le 20 gramov nasičenih maščob, kar znaša eno tretjino celotnega dnevnega vnosa maščob.

Mit. št. 4: Če ne ješ mastne hrane, boš zagotovo shujšal

Že res, da izogibanje mastni hrani pripomore k izgubi odvečnih kilogramov, a tudi ogljikovi hidrati in škrob so lahko krivi za pridobivanje na teži. Zato se nikar ne čudite, da obseg vašega trebuha, zadnjice in stegen ni nič manjši, čeprav že več tednov ne jeste raznih mesnih dobrot. Kajti če se boste odpovedali pečenki, šunki in podobnim jedem, ki imajo večjo vsebnost maščobe, še vedno pa boste jedli ogromne količine testenin iz bele moke, pire krompirja, sladkarij, obstaja velika verjetnost, da tehtnica kljub odpovedovanju takšnim in drugačnim mesnim izdelkom ne bo kazala nič manj. Najboljši in najbolj varen način izgube odvečnih kilogramov pa je tako ali tako uravnoteženo prehranjevanje, ki temelji na več manjših zdravih obrokih dnevno in ki je dopolnjeno še z redno in intenzivno vadbo, opozarjajo strokovnjaki.

Mit št. 5: Če se odpoveduješ večerji, boš brez težav izgubil tistih nekaj odvečnih kilogramov

Če pa ste čez dan jedli nezdrave in redilne jedi, za katere vam je jasno, da bodo dolgoročno pustile posledice na vašem telesu, ne boste s tem, ko se boste odrekli večerji, pravzaprav naredili nič. Kajti že čez dan ste vase spravili veliko več kalorij, kot jih je vaše telo uspelo porabiti. Če pa ste čez dan pazili, kaj in koliko ste pojedli, potem ni nobene potrebe, da bi se odpovedali večerji. Le pazite, da večerja ni preobilna, da je ne jeste prepozno in da si ne boste za konec dneva pripravili kakšne še posebej redilne hrane, kot je na primer cvrt krompirček in pečena klobasa ali pa solata z majoneznim prelivom. Večerja naj bo lahka in zdrava, na primer solata s tuno, lososom ali kakšno drugo ribo ali perutnino, na katero boste kapnili le kakšno kapljico ali dve olja in kisa, kaloričnemu prelivu pa se boste odpovedali.

Ni le mastna hrana tista, ki je kriva za vaše odvečne kilograme. Tudi ogljikovi hidrati in škrob so lahko krivi za pridobivanje na teži.
Ni le mastna hrana tista, ki je kriva za vaše odvečne kilograme. Tudi ogljikovi hidrati in škrob so lahko krivi za pridobivanje na teži.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587