Če je druženje s prijatelji velikokrat pospremljeno z okusno, a hkrati redilno hrano ter večjimi količinami alkoholne ali pa brezalkoholne pijače, ki vsebuje veliko dodanega sladkorja, potem obstaja možnost, da se bodo ta vaša prijateljska srečanja začela poznati na vaših kilogramih. Še posebej, če se dobivate večkrat tedensko v poznih večernih urah. Tudi raziskave potrjujejo, da na debelost posameznika vplivajo ljudje, ki so mu blizu, in njihove navade. Debelost je namreč velikokrat socialno in psihološko pogojena, razlagajo znanstveniki. Če torej opažate, da vaša tehtnica vsak teden ali mesec pokaže več in ugotovite, da bi za to lahko bilo krivo najedanje in popivanje s prijatelji, vaše prijateljske večerje ali kosila spremenite v družabne sprehode. Tudi med hojo ali počasnim tekom se namreč lahko pogovarjate in družite – le da tega ne boste počeli za polno obloženo mizo, temveč na svežem zraku.
2. Avto, pisarniški stol, zofa
Če se v službo vozite z avtom, na delovnem mestu pa osem ali več ur nepremično sedite, in če se tudi po prihodu domov sproščate tako, da se uležete pred televizijo, imate več možnosti, da se boste zredili, kot če v svoj vsakdanjik vnesete vsaj malo gibanja. Na lepe sončne dni lahko avto zamenjate s kolesom ali pa se v službo, če seveda ta ni predaleč, odpravite kar peš. V službi večkrat vstanite in sprehodite sem ter tja. Popoldan pa se sproščajte na bolj aktiven način. Odpravite se na sprehod, na bližnji hrib, obujte si rolarje ali tekaške superge. Ne le da vam bo gibanje zbistrilo glavo, pokurili boste tudi nekaj kalorij in če boste športno aktivni vsaj trikrat tedensko ter če boste ob večerih naredili še nekaj trebušnjakov, boste prej ali slej začeli izgubljati tiste maščobne blazinice okrog trebuha.
3. Restavracije s hitro prehrano
''Če ne bi obstajale restavracije s hitro prehrano, bi obstajalo veliko več suhih ljudi,'' pravi Susan Carnell, raziskovalka debelosti na univerzi v Kolumbiji, in opozarja, da večina takšne hitre hrane vsebuje preveč maščob, soli in sladkorja. Težava je tudi v tem, da je veliko predebelih ljudi na nek način zasvojenih s hitro hrano in tako zelo pogosto zahajajo v tovrstne restavracije. ''V tej poplavi takšnih in drugačnih živil moramo biti toliko bolj previdni in moramo jesti preudarno,'' svari tudi raziskovalec dr. David Kessler. Kajti s presladko, preslano in premastno hrano si uničujemo organizem in procese, ki se odvijajo v njem.
4. Geni
Dokazano je, da je naša teža na nek način tudi gensko pogojena, kajti v genih je zapisano, katere snovi naš organizem presnavlja brez težav in katere ne presnavlja dobro. Tako se nekdo kljub velikim količinam mastne hrane ne bo zredil, ampak celo izgubljal na teži, medtem ko nekdo drug že ob minimalnih količinah maščob dobiva maščobne blazinice okrog trebuha. Od našega genskega zapisa oziroma od procesov v našem organizmu pa je menda odvisno tudi to, kateri način vadbe nam najbolj ustreza oziroma katera vadba bo pri našem hujšanju najbolj učinkovita.
5. Pretirana higiena
Čeprav se sliši neverjetno, je morda vendarle nekaj resnice v trditvi, da lahko pretirana higiena, s katero pobijemo tudi za organizem koristne bakterije, škodi naši postavi. Raziskave so namreč pokazale, da si s pogostim razkuževanjem in drgnjenjem rok ljudje pobijemo ne le tiste mikroorganizem, ki so nujno potrebni za vzpostavitev in pozneje za delovanje našega imunskega sistema, ampak tudi tiste črevesne bakterije, ki sodelujejo pri presnavljanju hrane. Raziskovalci iz univerze v Georgii namreč pravijo, da te bakterije iz zaužite hrane ''sesajo'' kalorije in slabe maščobe, zato se jih manj prime na naša stegna, zadnjico in trebuh kot v primeru, da teh bakterij v sebi nimamo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV