- Melazma: Gre za najpogostejšo težavo žensk v rodni dobi, pri kateri se na različnih delih obraza – največkrat na sredini čela, po licih, nad zgornjo ustnico – pojavijo ostro omejene in temneje obarvane lise. ''Te lise dajejo videz temne moteče maske, ki jo je s kozmetičnimi sredstvi težko prekriti. Natančnega vzroka njenega nastanka ne poznamo. Lahko se pojavi v nosečnosti – več kot polovica nosečnic ima na obrazu takšne hiperpigmentirane lise – in običajno pri večini po porodu spontano izzveni. V času, ko je ultravijolično sevanje največje, lise dodatno potemnijo in postanejo še bolj moteče,'' o melazmi pove dermatovenerologinja mag. Metka Adamič, dr. med.
- Hiperpigmentacije: So posledica kakšnih poškodb, na primer kroničnega drgnjenja oblačila, pasu, čevljev, ali pa sledijo vnetnim procesom na koži, kot so akne, luskavica, lišaji, lihen planus, atopijski dermatitis.
- Aktinični lentigo: To so lise, ki so posledica dolgotrajnega izpostavljanja ultravijoličnim žarkom in ki se pojavljajo predvsem pri starejših ljudeh – najpogosteje na obrazu, dekolteju, zgornjem delu hrbta in hrbtiščih rok ter podlahti.
- Dishromija: Pojavi se kot posledica staranja kože.
Kaj povzroča prekomerno pigmentacijo?
Vzroki prekomernega kopičenja melanina v koži so torej lahko poškodbe ali vnetja na koži, prekomerno odlaganje melanina pa lahko povzroči tudi jemanje nekaterih zdravil, na primer tetraciklinov, tiazidinov, antimalarikov ter nekaterih citostatikiov, in seveda izpostavljanje ultravijoličnim žarkom. Drugi vzroki nastanka hiperpigmentacij pa so so še metabolična obolenja, presnovne motnje, nekatera rakava obolenja ter nekatere podedovane lastnosti, a v sila redkih primerih so to povzročitelji prekomerne in neenakomerne pigmentacije. ''Čeprav hiperpigmentirane pigmentne liste niti ne predstavljajo bolezenskega stanja in kot takšne same po sebi niso nevarne, pa lahko vseeno vplivajo na počutje in samopodobo. Posebej melazma, ki prizadene ženske v “najlepših letih”, je zelo moteča in je dolga leta veljala za težko premagljivo estetsko motnjo,'' še razloži dr. Adamičeva in dodaja: ''Za zvišano raven kožnega barvila melanina v koži je vzrok povečana aktivnost celic melanocitov, ki pri večini ljudi tvorijo pigment melanin. Melanociti so pri temnopoltih posameznikih bolj aktivni kot pri svetlih in že v normalnih pogojih proizvajajo večje količine melanina, dodatno pa jih stimulirajo tudi ultravijoličnimi žarki in hormoni estrogen, progesteron ter melanocite stimulirajoči hormon (MSH). Dodatni dejavniki, ki vplivajo na nastanek takšnih težav, so še dedna predispozicija, kontracepcijske tabletke (od 10 do 20 odstotkov žensk, ki jemljejo hormonske tabletke, ima težave z obarvanjem kože), tumorji jajčnikov, pretirana uporaba agresivnih kozmetičnih sredstev, odišavljenih krem ... Melazmo lahko opažamo tudi pri hudem stradanju in redko v povezavi s hudimi obolenji notranjih organov, na primer tuberkulozo, rakom.''
Na voljo več vrst zdravljenj
Preden se dermatolog loti zdravljenja vaših pigmentih madežev, mora ugotoviti, kaj je nenavadno pigmentacijo pravzaprav povzročilo, poznati mora patološke procese v telesu, ki lahko privedejo do nastanka pigmentne spremembe na koži, in mikroskopsko majhne kožne spremembe (patohistološke spremembe). Za razlikovanje takšnih sprememb je zelo pomemben natančen klinični pregled, k dokončni diagnozi pa pripomorejo še nekatere dodatne metode: na primer pregled z Woodovo svetilko, kromometer, fotografiranje s filtri in pregled z dermoskopom.
''Zdravljenje melazme in tudi drugih hiperpigmentiranih lis je bilo pri nekaterih posameznikih dolga leta zelo trdovratno. Do nedavnega smo v ta namen uporabljali klasična lokalna belilna sredstva, ki preprečujejo nastanek pigmenta melanina v pigmentnih celicah in dodatno tudi pospešujejo luščenje povrhnjice, kemično luščenje, laserske posege s pigmentno specifičnimi laserskimi sistemi, in zamrzovanje s tekočim dušikom,'' pojasni dr. Metka Adamič, ki že vrsto let zdravi pigmentne lise. ''Na srečo se je zgoraj omenjenim zdravilnim metodam v zadnjem obdobju pridružila nova, v večini primerov učinkovita metoda – maska iz naravnih belinih snovi, ki je prinesla tako prizadetim kot tudi nam, dermatologom, pravo olajšanje pri zdravljenju nekaterih trdovratnih hiperpigmentiranih kožnih sprememb. Postopek zdravljenja je neagresiven in učinkovit v večini primerov zdravljenja melazme, aktiničnega lentiga ter rjavo obarvanih lis, ki sledijo različnim vnetnim procesom na koži.''
Ta zdravilna maska vsebuje številne naravne belilne snovi, ki vplivajo na pretvorbo obarvanega melanina v brezbarvni melanin, obenem pa tudi zmanjšujejo delovanje encima tirozinaze ter transport melanina iz melanocitov v kožne celice okoli njih. Dermatolog pred masko kožo temeljito očisti in razmasti s primernim čistilnim sredstvom, ki kožo pripravi na sam zdravilni poseg. Maska nato ostane na koži od šest do dvanajst ur. Po odstranitvi zdravilne maske je koža rožnata in nekoliko žari, v naslednjih nekaj dneh se začnejo vrhnje plasti luščiti – podobno kot pri blagih sončnih opeklinah. Pacient se mora v naslednjih tednih redno mazati s posebno vzdrževalno zdravilno kremo, ki preprečuje nastajanje novega pigmenta melanina. Blagodejne učinke zdravilne maske na koži pacienti opazijo že po približno štirih tednih. Zelo pomemben del zdravljenja je tudi redno vsakodnevno nanašanje zaščitnih sredstev proti ultravijoličnim žarkom. ''Postopek je primeren za vse bolnike in vse vrste kože, izvajamo ga lahko vse leto, tudi v poletnih mesecih. Koža je po nekaj tednih vidno osvežena, lepa, gladka, brez lis in za nekaj let mlajšega videza. Zaradi nekaterih snovi, ki so vsebovane v zdravilni mešanici, so pri posameznikih z mastno kožo tudi te težave zmanjšane, tako da imajo manj težav z aknami,'' pove mag. Metka Adamič, dr. med. ''Pri večini zdravljenih dosežemo več kot 90-odstotno izboljšanje, učinki pa so ob upoštevanju navodil dolgotrajni.''
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV