Vizita.si
''Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, ki so podobni pegam. Kaj so ti madeži in kako naj se jih znebim?''

Lepota

'Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, podobni pegam. Kako naj se jih znebim?'

mag. Metka Adamič, dr. med
01. 12. 2017 08.07
1

Bralka naše spletne strani je dermatologinji mag. Metki Adamič, dr. med. zastavila vprašanje: ''Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, ki so podobni pegam. Kaj so ti madeži in kako naj se jih znebim?'' Dermatologinja odgovarja:

''Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, ki so podobni pegam. Kaj so ti madeži in kako naj se jih znebim?''
''Poleti so se mi na čelu pojavili rjavi madeži, ki so podobni pegam. Kaj so ti madeži in kako naj se jih znebim?''FOTO: iStock
Takšne temne lise, imenovane melazma, so pri nekaterih posameznicah lahko zelo trdovratne; odstranjevanje ni vedno uspešno. 

Dermatologi običajno svetujemo najprej uporabo določenih krem, ki vsebujejo belilna sredstva; tista, ki se nahajajo v nekaterih kozmetičnih pripravkih, največkrat ne zadoščajo. Na recept predpisujemo kreme, ki vsebujejo 4-8 % hidroquinon. Treba jih je uporabljati več tednov, ob tem pa je nujno zaščititi kožo pred nadaljnjim izpostavljanjem ultravijoličnim žarkom, saj lahko pride do ponovnega poslabšanja.

Odgovarja: dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med.
Odgovarja: dermatologinja mag. Metka Adamič, dr. med. FOTO: osebni arhiv

Kadar takšen postopek ni uspešen, se poslužujemo bolj »agresivnih« postopkov, ki jih izvajamo v dermatoloških ordinacijah. Za odpravljanje rjavo obarvanih lis se poslužujemo naslednjih postopkov:

- klasičen postopek je zamrzovanje s tekočim dušikom;

- sodobnejše in tudi bolj uspešno je odstranjevanje s »pigmentno specifičnimi laserji« ter pri površinskih hiperpigmentiranih lisah s sodobnimi, bolj učinkovitimi in varnimi  IPL aparati;

- lise lahko odstranjujeo tudi z »ablativnimi« laserji in novejšimi »frakcioniranimi« laserji (ki imajo manj stranskih učinkov kot klasični aparati), ki luščijo povrhnje plasti kože;

- z globinskim kemičnim luščenjem kože (s triklorocetno kislino, fenolom, acetilsalicilno kislino, glikolno kislino ...);

- najnovejši, najmanj agresiven in najbolj uspešen postopek je postopek z  Dermamelanom oziroma Coslemanom;

Posebej izurjeni dermatologi z omenjenim postopkom zdravimo različne oblike čezmerne pigmentacije kože. Učinkovit je v večini primerov pri zdravljenju melazme (najbolj pogosta oblika čezmerne pigmentacije pri ženskah, še posebej med nosečnostjo ali ob uživanju hormonskih preparatov), lentiga (rjavkaste lise, ki so posledica izpostavljanja soncu) ter rjavo obarvanih lis, ki sledijo  različnim vnetnim procesom na koži. Dermamelan je postopek, pri katerem na kožo v ambulanti nanesemo posebno masko, ki vsebuje popolnoma naravne sestavine (arbutin, tirozinol, kojično ter fitično kislino). Omenjene snovi učinkovito odstranjujejo kožni pigment melanin ter v nadaljevanju zavirajo njegovo nastajanje. Zavirajo namreč delovanje encimov, ki so potrebni za tvorbo melanina (v glavnem tirozinazo).

Prednost postopka  pred drugimi metodami je v tem, da ga lahko izvajamo vse leto (tudi v poletnem obdobju). Poleg odpravljene obarvanosti kože lahko pacient opazi tudi nekatere druge ugodne učinke, kot so izboljšanje aken, teksture kože, drobnih gubic, skratka lepe pomlajevalne učinke. Ugoden učinek takšnega zdravljenja se opazi po štirih do osmih tednih po začetku zdravljenja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662