A sodobni pristopi so bolj usmerjeni k naravnemu videzu in predvsem zmanjševanju neželenih čustev na obrazu. ''Ko se staramo, na videz postajamo nekoliko bolj utrujeni in nekoliko bolj žalostni, pojavi se tudi izraz jeze in upadanja obraza,'' pove dr. Acquilla. Prav to pa s sodobnimi pristopi skušajo spremeniti. ''Klasični dermatolog bi vzel injekcijo s polnilom in samo napolnil gubo. Sedaj razumemo stvari, kot so spuščanje, upad obraza in injiciramo na mestih, kjer dvignemo tkivo in posredno rešimo te težave z videzom utrujenosti, žalosti in stresa.'' Kako poteka vbrizgavanje polnil po najsodobnejših smernicah, si lahko pogledate v zgornjem videoprispevku, ki je bil objavljen tudi v oddaji 24ur.
Sicer pa naj bi s pomlajevanjem obraza pričeli že kmalu po 30. letu, ko še ni globokih gub, pove dermatolog dr. Samo Gorenšek, ki je dr. Acquillo povabil v Slovenijo: ''Čas po 30. letu starosti je optimalen za začetek s posegi ohranjanja mladostnega videza, saj gubice in volumske spremembe obraza še niso pretirano izražene in se dajo v večini primerov omiliti že z minimalnimi posegi.'' Pri tistih, ki se za poseg odločijo kasneje, so oblike pomlajevanja bolj zahtevne. ''Če se za estetski poseg odločite po 60. letu starosti, so posegi bolj kompleksni, ker so gube že bolj globoke in porazdeljene po celem obrazu. Takrat je treba nadomestiti večje izgube volumna obraza, ob tem pa pogosto pričeti tudi s terapijo pigmentnih madežev ali drugih nepravilnosti,'' pove dr. Gorenšek.
Ko vsak dan krčimo mišice obraza, se namreč oblikujejo gubice, ki so vsako leto nekoliko globlje. S staranjem prihaja tudi do vedno večjih poškodb kolagena in elastičnih vlaken v koži, zaradi česar koža postane tanjša in manj elastična. Poleg tega se izgublja podkožno maščevje na obrazu, zaradi česar se izgublja volumen obraza in se obrazne strukture pričnejo pomikati navzdol. To še dodatno poudari videz gub. Takrat gube niso vidne le med gibanjem, a tudi v mirovanju. Z leti pride še do preoblikovanja kostnine. Strokovnjaki lahko pomagajo na različne načine. ''Ženskam od 30. leta naprej svetujemo drobna nadomeščanja volumna na točno določenih mestih, kjer se ta volumen naravno izgublja. To dosežemo z dermalnimi polnili, največkrat na osnovi hialuronske kisline. Telo namreč zaradi staranja, oksidantov, onesnaženosti in uv sevanja izgublja možnost, da bi samo tvorilo hialuronsko kislino. Ob tem se z botulinskim toksinom doseže selektivno sprostitev tistih mišic, ki največ prispevajo k natanku gub na čelu in ob očeh. Tako dosežemo, da se drobne gubice sprostijo,'' pojasni dr. Samo Gorenšek, ki je tehnike pomlajevanja izpopolnil z nasveti londonskega strokovnjaka.
Dermatologi vam s polnili lahko pomagajo tudi, da dosežete lepotni ideal, če si to želite. ''V estetiki za lepotni ideal veljajo določeni proporci obraza, zaradi katerih podzavestno dojemamo obraz kot lep. Enaki proporci veljajo za lepe že stoletja. Ti pa niso edino, kar daje vtis lepega obraza, takšen obraz ima tudi kožo brez razširjenih por in drugih nepravilnosti. Polt je sijoča in sveža, volumen lic in ustnic pa je primerljiv tistim v 25. letu starosti. Na koži ni sledi pretiranega izpostavljanja soncu, kot so rjave lise ali razširjene žilice,'' doda dr. Gorenšek.
Veliko pa za mladostni videz lahko storite tudi sami. Najpomembnejša je ustrezna zaščita pred soncem in prenehanje kajenja. Veliko lahko storite tudi z zdravo prehrano in zadostno količino spanja. Poskrbite tudi za redno gibanje telesa in zadovoljstvo v življenju. Vse to vas lahko pomladi za kar nekaj let.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV