Uravnotežena prehrana in zdrav življenjski slog sta pri negi las še kako pomembna. Lasje so namreč odlični pokazatelji zdravstvenega stanja osebe, saj je iz njih mogoče razbrati, kako se oseba prehranjuje in s kakšnimi zdravstvenimi težavami se srečuje. Na lase torej vplivajo številni dejavniki, ne le sonce in morje, k sreči pa obstaja kar nekaj načinov, kako lasem ponovno povrniti sijaj in zdravje.
Kateri dejavniki vplivajo na zdravje las?
Prehrana: Gre za enega najpomembnejših dejavnikov, ko govorimo o negi las. Pomembno pa je, da uživate veliko kvalitetnih beljakovin in železa. Beljakovine so namreč bistvene za rast in obnavljanje celic, medtem ko železo pomaga tvoriti hemoglobin v krvi, katerega naloga je dovajanje kisika v telesne celice. Poleg tega se izogibajte sladkorju, ki telo oropa mineralov, saj so ti izjemno pomembni za vaše lase!
Hormoni: Ženske se med hormonskimi spremembami (med in po menopavzi, med nosečnostjo …) velikokrat soočajo z izgubo las. Ko se hormoni umirijo, lasje prenehajo izpadati. Ker je izguba las velikokrat posledica motenega delovanja ščitnice, je v tem primeru priporočljivo obiskati zdravnika oziroma endokrinologa.
Kajenje: Kajenje uničuje vitamin C, ki je eden bistvenih elementov, ki krepi lasne mešičke in pomaga izločati toksine iz telesa. Nikotin poleg tega krči krvne žilice, zaradi česar hranilne snovi težje dosežejo kožo in lase.
Genetika: Moška plešavost je večinoma dedno pogojena, prav tako kot nagnjenost k določenim boleznim.
Zdravila: Zdravila, kot so anestetiki, antikoagulanti (uporabljajo se za redčenje krvi), določene kontracepcijske tabletke in zdravila, ki jih uporabljajo pri kemoterapiji, prav tako lahko povzročijo začasno izgubljanje las.
Izdelki: Nekateri izdelki, ki so namenjeni negi las, vsebujejo številne kemikalije, ki lahko povzročijo vnetje ali izsušenost lasišča ter poškodujejo lasne mešičke. Kemikalije lahko tudi pronicajo v telo, v krvni obtok in povzročijo druge zdravstvene težave.
Okolje: Klimatske naprave in notranje gretje izsušijo lase, prav tako pa jih izsušijo in razdražijo lasišče tudi morska voda, klorirana voda v bazenih in sončni žarki. Najbolj je torej, da v takih primerih lase prekrijete s klobučkom.
Obdelovanje: Prekomerno sušenje las s sušilcem, likanje, umivanje, navijanje, barvanje, beljenje las, lahko na prvi pogled vaše lase naredijo lepše in bolj zdrave, a jih v resnici uničujejo in izsušujejo. Spomladi in poleti zato lase raje sušite na naraven način, hkrati pa se izogibajte raznih gelov, lakov in drugih tovrstnih pripravkov.
Stres: Ko smo pod stresom, običajno opustimo zdrav način življenja. Na žalost se to pozna tudi na laseh, saj napetost povzroči krčenje žilic in s tem zmanjšano oskrbo lasnih mešičkov s kisikom.
S hrano do zdravih in sijočih las!
Ker ima hrana izjemno pomembno vlogo pri zdravju las, obstaja kar nekaj živil, ki se jim ne smete izogibati. Tako se na seznamu nahajajo morske alge, ki vsebujejo veliko joda, železa, kalcija, magnezija, cinka, natrija, kalija in cel spekter vitaminov. Seveda ni nič kaj slabša zelena zelenjava, ki vsebuje ogromno vitaminov A in C, s pomočjo katerih lasje ostajajo sijoči in zdravi in mineralov, vključno z železom.
Vsekakor pri negi za zdrave lase ne smete pozabiti na bučna semena in brazilske oreščke, ki so bogat vir omega-3 in omega-6 maščobnih kislin, cinka in selena in rjavi riž, s katerim boste v telo vnesli nekaj beljakovin in vitamin B, ki pomaga premagati stres. Za zdrave lase pa je pomemben tudi fižol, ki vsebuje veliko železa, folne kisline in B vitaminov.
Kaj pa esencialne maščobne kisline?
Kot že samo ime pove, so to strukture, ki so izjemno pomembne za gradnjo celične membrane, prav tako pa so pomembne za zdrave sklepe, prekrvavitev, delovanje srca, žarečo kožo in bleščeče lase. Ker naše telo ni sposobno proizvesti dovolj velike zaloge, je pomembno, da jih v telo zaužijemo s prehrano. Omega-3 maščobne kisline tako najdemo v mastnih ribah, kot so losos, skuša, sardine in tuna, nahajajo pa se tudi v lanenih semenih in orehih. Ne pozabite pa tudi na izjemno pomembne omega-6 maščobne kisline, ki jih najdemo v sončničnih in bučnih semenih, lešnikih.
Tudi gibanje je pomembno!
Za splošno zdravje in zdravje las je še kako pomembno gibanje. Med najustreznejše vadbe zagotovo spada joga, s katero se boste znebili stresa in pospešili pretok krvi in energije po telesu. Poudarek pa naj bo na tistih vajah, ki povečujejo pretok predvsem v glavi in ramenih.
K zdravju vaših las bo veliko pripomogla tudi masaža lasišča. Na glavi je namreč kar nekaj točk, ki ustrezajo notranjim organom, prav zato pa lahko z masažo lasišča sprostite napetost in stres. Dobra oblika masaže lasišča je krtačenje, ki spodbuja rast las in aktivira naravne maščobe, ki ščitijo lase, seveda pa morate pri tem paziti, da bo krtača dobra in ne taka, da bo uničila in razcefrala vaše lase.
Naredite svojo masko za lase!
1. Kokosovo olje (za suhe lase): Segrejte olje in ga vtrite v lasišče in lase. Glavo nato zavijte v ogreto brisačo, pustite masko delovati približno eno uro in jo nato temeljito sperite, vaši lasje pa bodo mehki in svilnati. Kokosovo olje lahko zamenjate tudi za olivno ali pa olje jojobe.
2. Maska iz majoneze (za suhe lase): Majoneza vsebuje maščobe, ki krepijo lase in jajca, ki so pravi naravni balzam. Za izjemno suhe in uničene lase zmešajte tretjino skodelice majoneze s polovico avokada in zmes nanesite na lase. Pokrijte lase, pustite delovati vsaj 30 minut in nato izperite.
3. Sadna maska (za intenzivnejšo barvo): Če imate rdeče lase, zmešajte korenčkov sok in sok rdeče pese ter z njim prepojite lase, če imate rjave, vanje vtrite črno kavo, če imate svetle, pa si privoščite masko iz limoninega soka in nekaj kapljic olivnega olja. Zmes na debelo premažite čez lase, pustite delovati vsaj pol ure na soncu, nato pa lase sperite s kamiličnim čajem.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV