Vizita.si
Plastična operacija - 3

Estetska medicina

Povečanje prsi – je to prava odločitev za vas?

S.B.
24. 12. 2020 05.00
1

Povečanje prsi je za mnogo žensk sopomenka za samozavest, hkrati pa gre za pomembno osebno in dolgotrajno odločitev. Zaradi razlogov, kot so nesimetričnost, ptoza ali povešenost dojk, manjše deformacije ali hipomastija (premajhna prostornina ene ali obeh dojk), lahko ženska izgubi samozavest, se ne počuti dobro v svoji koži, je manj produktivna, kreativna in je navsezadnje nesrečna. Poleg same želje po spremembi, pa je vsekakor potrebno, da se o posegu prej informirate in posvetujete z zdravnikom kirurgom. V želji, da bi vam pri vaši odločitvi pomagali, smo za vas pripravili informacije, ki si jih vsekakor morate prebrati.

Operacija povečanja dojk (augmentacijska ali zvečevalna mamaplastika) je naziv za različne kirurške posege, pri katerih je končni rezultat telesu primerno povečanje dojk in njihov lepši in bolj naraven videz. Silikonske vložke za povečanje prsi so razvili pred 35 leti, z namenom, da bi ženskam, ki so jim morali zaradi rakastega obolenja odstraniti dojko, rekonstruirali novo. V današnjem času pa so na voljo različni silikonski vsadki, s pomočjo katerih lahko ženske, ki si želijo povečanja prsi, izberejo zase najbolj primerne in se na ta način počutijo bolj celostne, popolne ter pridobijo na samozavesti. "Večina strank je žensk, ki so se jim prsi spremenile po porodu, so prazne, manjše in imajo delni videz povešenosti. To so stranke, ki si želijo le zapolniti praznino, ki jo je povzročilo dojenje in nihanje v telesni teži. Nekaj se jih odloči za povečavo s prenosom maščobe. Večina pa še vedno za prsne vsadke," je spletni portal Zadovoljna.si pojasnil estetski kirurg Andrej Testen. 

Izbrani kirurg naredi nekaj centimetrov dolg rez, na mestu, ki si ga pred posegom, na pregledu izberete.
Izbrani kirurg naredi nekaj centimetrov dolg rez, na mestu, ki si ga pred posegom, na pregledu izberete. FOTO: Dreamstime

Pred posegom si mora pacientka dobro prebrati vse informacije, ki so ji na voljo, nato pa se je potrebno naročiti na posvet k zdravniku. Z izbranim zdravnikom se najprej pogovorita o vzroku posega, hkrati pa pacientka izrazi svoja pričakovanja, po posvetu z zdravnikom izbere vsadke, način vstavljanja in samo velikost obsega prsi. Pred operacijo je potrebno oddati kri, opraviti EKG, fotografirati del telesa, ki bo operiran in po potrebi opraviti internistični pregled. Za poseg povečanja prsi se lahko oseba dogovori, ko je stara najmanj 18 let oz. z dovoljenjem skrbnika. Pred samim posegom zdravnik pacientki posreduje navodila o posegu, predoperativni pripravi in pooperativni negi. Če izvidi pokažejo, da je pacientka zdrava za poseg, se skupaj s kirurgom odločita za način izvedbe posega, teden dni prej pa se mora pacientka izogibati zdravilom, ki razredčujejo kri (npr. aspirin).

Zgradba dojke

Dojka ali glandula mammaria je parna kožna žleza, ki leži nad prsnimi mišicami. Tkivo dojk sestavljajo maščobno, žlezno in vezivno tkivo. Žlezno tkivo sestavlja 15 do 20 grozdastih režnjev, razvrščenih okrog prsne bradavice. Režnji vsebujejo številne manjše žlezne režnje, ki so sestavljeni iz drobnih žleznih mešičkov, v katerih po porodu v dojkah nastaja mleko, ki teče skozi bradavico. Ta se nahaja na sredini temnega dela kože, ki se imenuje kolobar. Prostore med žleznimi režnji in mlečnimi vodi pa izpolnjuje maščobno tkivo.

Silikonske vložke za povečanje prsi so razvili pred 35 leti.
Silikonske vložke za povečanje prsi so razvili pred 35 leti.FOTO: iStockphoto

Vrste prsnih vsadkov

Pri vstavljanju prsnih vsadkov se uporabljata dve obliki:

- okrogli vsadki

Pri okroglih vsadkih je manj zapletov, saj se pri morebitni rotaciji vsadka, oblika dojke ne spremeni. Pri vstavitvi pod mišico, ponavadi dobimo naravno obliko dojk.

- kapljičasti vsadki (anatomski)

Prednost kapljičastega vsadka je, da omogoča naravnejši videz dojke. "Kapljičasti vsadki so nekoliko bolj čvrsti kot okrogli vsadki, kar je dobro, saj se v stoječem položaju manj posedejo. Na ta način pridejo višje na prsnem košu in ker je gel čvrstejši, tudi nekoliko bolj razpnejo tkivo, tako v spodnje polu, kot tudi v zgornjem delu prsi. Na tak način povzročijo videz lepih, polnih prsi na vseh potrebnih mestih," pojasnjuje Andrej Testen.

Glede na polnilo vsadka, pa lahko izbirate med:

- vsadki polnjenimi z gelom

Glede na mehkobo vsadka, obstaja najmehkejši gel, črvrstejši gel, najčvrstejši gel. Zasnovani so na način, da zadržijo obliko in posnemajo naravno prsno tkivo.

- vsadki, polnjeni s fiziološko razstopino

Večji del človeškega telesa tvori fiziološka razstopina oz. razstopina slane vode. Ti vsadki imajo na voljo tudi snemljivo cevko za polnjenje, preko katere lahko kirurg do šest mesecev po posegu, še vedno poljubo spreminja velikost vsadkov.

Izbirate lahko tudi med površino vsadkov, ki je lahko gladka, pri čemer so vsadki mehkejši, ali teksturirana, kjer so vsadki trši. Velikost vsadka, ki je za mnogo žensk najtežja izbira, pa je ponavadi najbolj odvisna od telesnih mer pacientke in njenih želja po končnem rezultatu.

Način vstavljanja vsadkov

Izbrani kirurg naredi nekaj centimetrov dolg rez, na mestu, ki si ga pred posegom, na pregledu izberete. To je lahko rez pod samima dojkama, rez v pazduhi ali rez ob prsnem kolobarju. Potem oblikuje primerno velik žep za vstavitev vsadka. Lahko ga vstavi pod mlečno žlezo ali pod prsno mišico, kar se ponavadi priporoča pacientkam z malo žleznega tkiva in zelo tankim podkožjem, saj je rob vsadka na ta način manj opazen. Slabost tega načina vstavitve vsadka je večja bolečina po posegu ter omejene fizične aktivnosti in šport prvih nekaj tednov, saj lahko v tem času prsna mišica vsadek premakne ali zarotira za stalno. Ko je vsadek na pravem mestu, se lahko kirurg odloči tudi za drenažno cevko, preko katere se iz rane oz telesne votline odvaja izcedek. Na koncu kirurg rano zašije po plasteh. Velikost in videz brazgotine sta odvisna od tehnike in pristopa. Sama brazgotina, ki po posegu ostane, pa lahko v času enega leta zbledi ali celo popolnoma izgine.

Za hitrejše celjenje in bolj prožno kožo je priporočljivo jemanje hidrokolgena.
Za hitrejše celjenje in bolj prožno kožo je priporočljivo jemanje hidrokolgena.FOTO: iStock

Trajanje posega

Dolžina operacije je odvisna od izbire velikosti vsadka in načina vstavitve. Poseg se opravi v splošni ali lokalni anesteziji. Ponavadi  je pacientka v bolnišnici en dan, ali pa odide domov nekaj ur po posegu, sam poseg pa traja od eno do dve uri.

Okrevanje po posegu

Prvih nekaj dni po posegu se lahko pacientka spopada z močnejšimi bolečinami, ki so posledica raztegnitve mišice in kože ter pritiska na čutilne živce. Bolečine so nabolj intenzivne od 24 do 72 ur po posegu, zanje pa zdravnik ponavadi predpiše protibolečinska zdravila. Okrevanje je odvisno od več dejavnikov, kot so lastnosti tkiva, velikosti vsadkov, mesto vstavitve itd. Prsi lahko po posegu otečejo in so nekaj časa zelo občutljive na pritisk. "Povečanje prsi je zelo varen poseg. Seveda so možni zapleti, kot pri vsaki operaciji. So pa vsi zapleti rešljivi in so k sreči zelo, zelo redki," dodaja Andrej Testen.

Pacientka je delovno sposobna nekaj dni po samem posegu, fizični kontakt s prsmi pa je možen v treh do štirih tednih. Pri okrevanju si lahko pomaga z uporabo posebnega nedrčka ali kompresijskega perila. Pri nekaterih športnih aktivnostih so prsi obremenjene, zato se je najmanj štiri tedne potrebno izogibati raznim športom, pri katerih bi lahko tvegali bolečine ali spremembe pri videzu vsadkov. Brazgotine čez čas zbledijo, največkrat v roku enega leta, lahko pa tudi popolnoma izginejo. Za hitrejše celjenje in bolj prožno kožo, pa je priporočljivo jemanje hidrokolgena. V času okrevanja je potrebno natančno upoštevati kirurgova navodila, vkolikor pa se pojavijo zapleti ali znaki vnetja, v spremstvu s povišano telesno temperaturo, kljuvajočo bolečino in rdečico, pa se je nujno potrebno posvetovati z zdravnikom.

Zanimivost

Kirurgi opozarjajo!

Kadilkam operacije prsi ne priporočajo, preden se za nekaj časa ne odpovejo kajenju. Celjenje rane je pri kadilkah namreč lahko bistveno podaljšano, rane se lahko razprejo, kar pa ima za posledico večjo brazgotino. V ZDA rutinsko merijo nivo nikotina v krvi, s čimer preverijo, ali je pacientka res prenehala s kajenjem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650