Izberite glede na predel, ki ga želite 'obdelati'
Obrazne dlačice
Če imate na obrazu le nekaj odvečnih dlačic, jih lahko odstranite s pinceto, če pa vam odstranjevanje nič ne diši, jih lahko tudi pobelite. V primeru, da imate nekoliko več dlačic in je vaš cilj trajno se jih znebiti, je za vas morda najprimernejša metoda elektroliza, če pa je vaša polt svetla in dlake temne, pa se lahko odločite tudi za lasersko odstranjevanje dlak. Ženske, ki imajo več moških hormonov v telesu, lahko svojega osebnega zdravnika, specialista ali endokrinologa zaprosijo tudi za zdravila, ki odpravljajo prekomerno poraščenost.
Bikini
Kar se tiče urejanja bikini predela, je britje še vedno najbolj priljubljeno. Pri tej metodi je pomembno, da kožo pred in po britju navlažite, da vedno uporabljate novo britvico in po britju predel namažete s kremo, saj boste tako zmanjšali tveganje za nastanek vraščenih dlak, vaša koža pa bo manj razdražena. Če je vaš prag bolečine nekoliko višji, izberite voskanje, ki učinkovito odstrani dlake tudi za nekaj tednov. Najbolj boleča metoda je za večino elektroliza, a se morate pri tem zavedati, da se z njo lahko, če je pravilno izvedena, permanentno znebite dlak. Če je vaša polt temna in imate temne dlake, razmislite o laserskem odstranjevanju dlak, vedeti pa morate, da se pred in po tretmaju ne smete nastavljati sončnim žarkom, saj lahko pride do razbarvanja kože.
Noge
Tako kot intimni predel si tudi noge večina žensk brije. Na drugem in tretjem mestu lestvice priljubljenih metod odstranjevanja dlak se nahajata voskanje in depilacija s pomočjo depilacijskih krem, določene ženske pa se odločajo tudi za lasersko odstranjevanje dlak. Če so vaše dlake na nogah redkejše in nimate težav s prenašanjem bolečine, ki si jo povzročite sami, si lahko omislite rotacijski epilacijski strojček.
Pazduha
Čeprav se številne ženske najraje odločajo za britje dlak pod pazduho, to ni priporočljivo, saj dlake zelo hitro zrastejo nazaj ter so na dotik bolj grobe in ščetinaste. Izberite raje epilacijski strojček ali pa depilacijsko kremo oziroma vosek za odstranjevanje dlak pod pazduho. Pred tovrstnimi metodami kožo pod pazduho očistite, z nje odstranite odvečno kožo in jo navlažite, da se boste izognile vraščanje dlak. Tako kot pri drugih predelih, lahko tudi ta del očistite dlak s pomočjo laserja.
Prsni koš, prsne bradavice, abdomen …
Nekatere ženske muči poraščenost tudi na predelih, ki so sicer značilni za moške. Če gre le za nekaj dlačic, jih odstranite s pinceto, če se jih želite trajno znebiti, pa se odločite za elektrolizo. Izogibajte se britju, saj dlake običajno po njem postanejo bolj vidne in ščetinaste na dotik, lahko pa jih odstranite z voskom ali pa z laserjem, če imate svetlejšo polt in temnejše dlake.
Izberite glede na značilnosti kože!
Naravni temnejši odtenki kože
Britje je običajno pri ljudeh temnejše polti nekoliko problematično, saj imajo ti velikokrat skodrane dlake, ki se zelo rade vraščajo. Poleg tega morajo biti ti ljudje previdni tudi pri uporabi laserja, saj lahko ta povzroči pigmentne spremembe. Če se boste odločili za lasersko odstranjevanje dlak, prosite strokovnjaka, ki bo tretma opravljal, naj vam najprej preizkusi metodo na manjši zaplati kože. Enako velja tudi za elektrolizo. Po preizkusnem tretmaju počakajte teden ali dva in nato počakajte, da boste videli, ali tretma vaši koži ustreza ali ne.
Oboževalci sonca, solarijev in pustolovci
Lasersko odstranjevanje dlak je lahko izjemno problematično, če se opravlja na osebi, ki se je pravkar izpostavljala sončnim ali umetnim žarkom. Lahko namreč povzroči očitne spremembe v barvi kože in nastanek lis, ki ne izginejo tudi po več mesecev. Vsi, ki se odločajo za lasersko odstranjevanje dlak ali elektrolizo, se morajo zato vsaj dva tedna izogibati sončnim žarkom in sončenju v solariju.
Uporabljate zdravila za kožo?
Zdravila, kot so Retin-A (tretinoin), Accutane in alfa-hidroksi kisline, lahko povzročijo težave pri voskanju. Ta zdravila namreč delujejo tako, da spodbujajo luščenje kože, če boste istočasno uporabili še vosek, pa boste lahko skupaj z dlakami s površine noge potegnili še kakšno plast kože ali dve. Ostale metode ne predstavljajo nevarnosti, če se boste vseeno odločili za voskanje, pa se o tem obvezno pogovorite z zdravnikom.
Alergije
Nekateri ljudje so alergični na kovine, ki so uporabljene v nekaterih sondah za opravljanje elektrolize. Prav tako se lahko pri določenih osebah pojavijo alergične reakcije na aktivne sestavine v depilacijskih kremah, voskih in drugih depilacijskih preparatih. Če ste nagnjeni k alergijam, zato vsako sredstvo najprej preizkusite na manjši zaplati kože in šele nato bolj obsežno.
Kožne bolezni
Če imate akne, luskavico, večje pege in znamenja, brazgotine in druge kožne težave, se o tem, katera metoda odstranjevanja dlak je najprimernejša za vas, pogovorite z zdravnikom.
Nosečnice in doječe matere
Noseče ženske in doječe matere imajo v organizmu povišan nivo hormonov, zaradi česar so velikokrat nekoliko bolj poraščene kot sicer, najpogosteje prav po obrazu, kjer so dlake pri ženskah skorajda najmanj zaželene. Če ste noseči ali dojite, se o metodah odstranjevanja dlak, ki za delovanje uporabljajo energijo ali pa vključujejo kemikalije oziroma zdravila, posvetujte z osebnim zdravnikom. Britje (lahko tudi z uporabo gela za prhanje) in puljenje dlak s pinceto sta običajno povsem varna, prav tako pa tudi tako imenovano nitkanje, pri katerem s pomočjo sukanca in vozla odstranjujete dlake. Več o nitkanju in odstranjevanju 'brčic' si preberite TUKAJ.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV