Zimsko obdobje je najbolj primerno za poseg z laserjem. Z laserji rešujemo probleme staranja kože, ki so posledica prirojenih lastnosti, izpostavljanja sončnim žarkom, vplivov iz okolja, stresa … Odstranjujemo lahko določene benigne kožne izrastke, žilne spremembe, pigmentne madeže, tetovaže, odvečne dlake, uporabljamo jih v kirurgiji. Ob tem ne smemo pozabiti, da je vsak človek, ki ga zdravimo ali na njem opravljamo določene posege, enkratna oseba, zato je potrebno postopke skrbno pretehtati, jih prilagajati, predvideti možne posledice. Noben postopek ni univerzalen za vse ljudi.
V splošnem ločimo:
- NIZKOENERGETSKE laserske aparate, pri katerih je energija laserskega žarka nizka. Njihov učinek je predvsem biostimulacija in fotodinamični učinek, uporabljamo jih za učinkovitejše celjenje, za pospešitev epitelizacije, omilitev simptomov herpesa. simpleksa, za izboljšanje prekrvavitve v koži in za stimulacijo kožne obnove. Takšna laserja sta helijev in kriptonski. Uporabljajo se v glavnem v fizioterapiji in kozmetiki.
- VISOKOENERGETSKI LASERSKI SISTEMI - CO2, Erbij :YAG, Nd:YAG, KTP, pulzni Dye, aleksandritni, diodni …
Zanje je značilna visoka energija laserskega žarka, ki deluje na tarčno tkivo. Povsod po širnem svetu velja, da z njimi praviloma upravljajo za to posebej usposobljeni zdravniki.
V zadnjih letih se v svetu uveljavlja uporaba laserjev, ki ne poškodujejo povrhnjih plasti kože (zanje se je v zahodnem svetu uveljavil izraz »nonablative lasers«). Z njimi uspešno odstranjujemo razširjene žilice, pigmenetne lise, odvečne dlačice, pomlajujemo kolagen. Za dosego želenih učinkov je običajno z njimi potrebno opraviti več posegov (odstranjevanje dlačic 5–7, odstranjevanje razširjenih žilic 2–4, odstranjevanje pigmentnih lis 1–2 …).
Druga skupina laserjev so tisti, ki zgornje plasti kože odstranijo (»ablative lasers«). Ob tem pride pri nekaterih agresivnejših laserjih tudi do skrčenja kolagena in njegovega prestrukturiranja. Posledica posega je gladka, pomlajena koža brez plitkih starostnih gubic, brez brazgotin, ki so ostale po prebolelih aknah. Po takšnem posegu je kožna površina ranjena, koža se zaceli v 10–14 dneh.
Posegi z neablativni laserji so manj boleči in manjša je tudi možnost za zaplete po posegu (brazgotinjenje, trajna rdečina, svetlo obarvane lise na mestu posega). Le oteklina in nekaj rdečine, ki jo je moč na obrazu prikriti z ličenjem, drugod na telesu s primernim oblačilom in to je vse. Slab mesec po posegu se je potrebno izogibati sončenju.
Na žalost ne obstojajo laserski sistemi, ki bi bili lahko široko uporabni za različne vrste kožnih sprememb. Določeni laserski aparati proizvajajo žarke določenih valovnih dolžin in z njimi lahko zdravimo oz. opravljamo le točno določene posege. V dermatologiji tako uporabljamo različne laserje.
1. STRIJE, BRAZGOTINE
V preteklosti in tudi še dandanes skušamo strije odpravljati na različne načine – z raznimi kremami, ki vsebujejo »čudežne« snovi za odpravljanje težav. Še največ uspehov je bilo doseženo prav na področju laserske tehnologije.
Znano je, da so strije lahko obarvane rdeče ali svetleje od kožne barve – belo. Ponavadi so na novo nastale strije pordele in ležijo v nivoju kože. Kasneje pobledijo in leže pod nivojem okolne kože. Takšne pordele strije je moč uspešno omiliti z nekaterimi žilnimi laserji – KTP, pulzni dye laserjem, Nd:YAG laserjem. Energija laserskega žarka se absorbira v rdečih žilicah v strijah oziroma brazgotinah, le te pobledijo in se ob tem tudi do neke mere zmanjšajo, skrčijo, lahko celo izginejo. Po posegu je koža na zdravljenem predelu dodatno pordela in nekoliko otekla, kar izgine po nekaj dneh.
Pomembno je, da se z laserskimi posegi začne čim hitreje po nastanku strij. Starejše brazgotine in strije so bele in zaradi izgube in prerazporeditve manj kvalitetnih kolagenskih vlaken, vleknjene. Za popravljanje takšnih strij uporabljamo laserje, ki stimulirajo celice fibroblaste k tvorbi novega, kvalitetnejšega kolagena. Poleg tega se za izboljšanje izgleda takšnih strij uporabljajo tudi laserski sistemi, ki proizvajajo visokoenergetske ultravijolične žarke določene valovne dolžine (npr. Excimer laser). V primeru belo obarvanih brazgotin in strij pride do stimulacije tvorbe pigmenta in s tem do obarvanja, tako postanejo spremembe na koži manj opazne, manj moteče. Opraviti je potrebno več posegov in stanje kasneje tudi vzdrževati.
2. GLAJENJE KOŽE, ODSTRANJEVANJE POVRHNJIH RAŠČ
V ta namen se uporabljata predvsem dva tipa laserjev, in sicer Erbij:YAG ter CO2 laser. Slednji se uporablja za »resurfacing« oziroma »ablacijo« kože že več kot 20 let. Laserska svetloba obeh tipov laserjev se absorbira v molekulah vode v zgornjih plasteh kože. To povzroči, da zgornje plasti kože – povrhnjica in del usnjice - izparijo. Ob tem so zlasti pri postopku s CO2 laserjem spodnje plasti kože stimulirane k obnovi, pride do odlaganja novega kolagena in krčenja obstoječih kolagenskih vlaken, kar je moč opazovati že tekom postopka. Tako dosežemo čudovit nekirurški “lifting” oz zatezanje kože. Omenjenega učinka pri drugih postopkih glajenja, kot so glajenje z dermatomom, dermabrazijo (npr diamantni piling), Er:YAG ali po kemičnem pilingu, ni. Bistvena prednost glajenja kože z Erbij:YAG ali CO2 laserjem je, da je možno zelo natančno kontrolirati debelino tkiva, ki ga med posegom odstranimo in tako doseči precizne učinke in bistveno zmanjšati možnosti stranskih učinkov.
Laserja omogočata natančno in učinkovito odstranjevanje povrhnjih sprememb oziroma benignih rašč na koži. Na ta način dandanes lahko gladimo gube, brazgotine, odstranjujemo nekatere vrste kožnih tumorjev, odstranjujemo milia, odstranjujemo določene zaradi pretiranega sončenja nastale spremembe na koži, starostne bradavice in nekatere druge kožne spremembe. S takšnimi laserji lahko presajamo lase ali precizno režemo tkivo –dermatokirurški posegi.
Po posegu je površina kože ranjena, celjenje traja približno 10 dni, kasneje je na predelih zdravljenja prisotna rdečina, ki običajno izgine v 6 tednih. Pooperativna nega je zelo skrbna in mora biti vodena s strani zdravnika dermatologa, strokovnjaka z bogatimi izkušnjami na tem področju. Pri nekaterih posameznikih lahko rdečina traja tudi daljše obdobje, pogosteje se to dogaja po posegu s CO2 laserjem, ki pa sicer omogoča lepše učinke Možne posledice so podobne kot pri vseh laserjih, ki jih uporabljamo v dermatologiji. Pri nestrokovnem ravnanju, izbiri neprimernih pacientov pa lahko privede takšen postopek do nastanka brazgotin in trajnih hipopigmentacij.
3. STAROSTNE PIGMENTNE LISE, PEGE
Večina starostnih lis je posledica prekomernega izpostavljanja UV žarkom tekom življenja in spada med tako imenovane aktinične spremembe na koži. Na voljo so nam številni laserji, ki pigmentne lise uspešno odstranijo: Q-switched rubijev, Q-switched aleksandritni in Q switched Nd:YAG laser so na tem področju najbolj učinkoviti. Do neke mere se da pigmentne lise uspešno odstraniti tudi z drugimi laserji, katerih svetloba se absorbira kožnem v pigmentu.
Žal pa nekaterih pigmentnih lis tudi z laserji ni moč učinkovito odstraniti. Zlasti nekaterih trdovratnih lis, ki nastajajo med nosečnostjo in ob jemanju kontracepcijskih tabletk. Za takšne lise so se izkazali kot najbolj učinkoviti postopki z “dermamelan masko”.
Obenem mora izkušen dermatolog pred posegom kožo temeljito pregledati s pomočjo dermatoskopa– nikakor namreč ne smemo spregledati prekanceroz ali še huje celo melanoma. V takšnih primerih bi poseg z laserjem lahko privedel do usodnih posledic.
4. RAZŠIRJENE ŽILE, KUPEROZA
V raznih študijah je moč najti podatek, da ima skoraj 80 % žensk razširjene žilice, najsi bo to drobne trajno razširjene kapilare ali vene – telangiektazije ali venektazije ali celo krčne žile. Zdravljenje žilnih sprememb predstavlja enega najpogostejših posegov v ambulantah dermatologov, flebologov, žilnih kirurgov.
Največkrat nastajajo kot posledica staranja kože. Lahko pa so posledica nosečnosti, poroda, jemanja kontracepcijskih tablet, nadomestnega estrogenskega zdravljenja, sončenja, kožnega obolenja imenovanega rosacea ali celo zdravljenja s hormoskimi mazili ali kremami, ki vsebujejo kortikosteroide.
Moteče drobne razširjene žilice ali telangiektazije so rožnato obarvane razširjene žilice, ki jih najpogosteje opažamo na obrazu in spodnjih okončinah. So trajno razširjene kapilare in njim sledeče postkapilarne venule, ki so del površinskega krvožilnega pleteža tik pod povrhnjico. Skozi kožno površino prosevajo kot tanke, razvejane nitke, včasih pa dajejo nekemu predelu kože izgled rdečine. Ob tem je potrebno omeniti še tako imenovane venektazije – že ime pove, da gre za trajno razširjene žilice venskega spleta nekoliko globlje v koži, v usnjici (dermisu). So modrikasto oz. vijolično obarvane, njihova dolžina je nekaj cm. V glavnem nastajajo zaradi hormonskih sprememb – delovanja estrogenih hormonov na stene malih venul in zaradi zastoja krvi v venskem krvnem obtoku pri tako imenovani kronični venski insuficienci. Večinoma jih opažamo pri ženskah, nahajajo se simetrično na stegnih, golenih, okoli gležnjev …
Krčne žile so razširjene in vijugavo razširjene površinske vene. Zdravljenje krčnih žil z laserji je uspešno le do neke mere, zdravljenje še vedno sodi v ambulante zgoraj omenjenih specialistov flebologov. Predstavljajo pogosto obolenje, prizadenejo 4-krat več žensk kot moških. Zdravljenje krčnih žil z laserji je uspešno le do neke mere, v glavnem se danes še vedno poslužujemo klasičnih metod zdravljenja, sodobne sklerozacije s peno ter sodobnih ambulantnih operacijskih postopkov – določeni radiofrekvenčni ali laserski postopki delujejo znotraj žile – energija laserskega žarka ob tem od znotraj deluje na krvne elemente in žilno steno. S takšnim postopkom lahko iz obtoka odstranimo okvarjene večje žilne veje, preostale po postopku posledično kolabirajo in izginejo. Takšni posegi se izvajajo ambulantno, v lokalni anesteziji.
Običajno zdravljenje drobnih pordelih kožnih telangiektazij (na obrazu – uveljavljen je kozmetični izraz kuperoza ali drugod po telesu) je bila še do pred kratkim igelna elektrokoagilacija, ki je razširjeno žilico zaprla z električnim tokom. Poseg je boleč, ob tem neredko lahko pride zaradi prebadanja površine kože do drobnih krvavitev, kasneje krast. Pogosto so bile posledice takšnega posega sekundarne bakterijske infekcije in kasneje svetlo obarvana vdrta brazgotina na mestu posega.
Z žilnimi laserji pa je moč takšne spremembe neinvazivno, manj boleče in zelo učinkovito odpraviti. Za uspešno zdravljenje žilnih sprememb se dandanes v glavnem uporabljata dve vrsti laserjev in sicer KTP in pulzni dye laser. Nd :YAG laser, ki ga nekateri tudi upprabljajo v ta namen, je nevarnejši, saj je svetloba, ki jo proizvaja, precej daljše valovne dolžine (1064 nm, kar pomeni, da se v rdeče obarvanem hemoglobinu v krvnih žilah slabše absorbira), za dosego kliničnega učinka je potrebno uporabiti precej večje energijske gostote laserskega žarka. To pa potencialno pomeni večjo možnost neugodnih stranskih učinkov, pa tudi bolečina med posegom je večja.
Slaba stran drugih laserjev starejše generacije, npr. argonskega, bakrenega, kriptonovega je, da pogosto povzročajo nastanek atrofičnih brazgotin in hipopigmetacij na mestu zdravljenja. Za vse je značilno, da laserski žarek določene valovne dolžine (rumeno-zelene barve) potuje skozi povrhnje plasti kože, ko doseže laserski žarek tarčo – hemoglobin, pride do fototermičnega učinka – do spremembe svetlobne energije v toplotno in s tem do termičnega uničenja krvnih elementov in žilne stene (enakomerne koagulacije). Sčasoma se poškodovani krvni in žilni elementi posrkajo – absorbirajo v okolnem tkivu in predhodna razširjena žilica izgine. Površina kože je po postopku nekoliko pordela in blago otekla, redko se pojavijo nežne kraste. Pri nekaterih laserjih pride ob tem do krvavitev – purpure, kar je estetsko moteča neugodna posledica. Izgine v nekaj dneh. Običajno je potrebno postopek ponoviti, ponavadi 2–3-krat v razdobju 4–8 tednov. Bolečina med postopkom je minimalna, sodobnejši laserji imajo vgrajene učinkovite hladilne sisteme, ki pred, med in po sproženju pulza ohlajajo kožno površino. To preprečuje poškodbe struktur, ki se nahajajo okoli razširjenih ali pomnoženih žilic ter obenem zmanjšujejo bolečino pri posegu …
Izgled kože po posegu je odvisen od velikosti obdelanega področja in od individualne občutljivosti kože. Običajno je na predelu posega vidna rdečina in oteklina, ki v nekaj dneh izzveni.
5. DLAKE
Laserji za odstranjevanje odvečnih dlak so tema številnih znanstvenih srečanj. Mnenja glede učinkov tovrstnih laserjev so v zadnjem obdobju precej enotna: različni laserji so približno enako učinkoviti, razlikujejo se le po svoji varnosti – po stranskih učinkih, ki jih lahko povzročajo, še zlasti v rokah nestrokovnjakov. Potem, ko so v preteklih letih bili najidealnejši kandidati za takšne posege svetlopolti ljudje s temnimi dlakami, se danes področje uspešnosti širi tudi med temnopolte. Na nedavnem svetovnem laserskem kongresu (5CC – 5 kontinentalni kongres) v Cannesu je bila ena od osrednjih tem prav odstranjevanje dlačic s sodobnimi laserskimi sistemi. Skoraj dvajsetletne izkušnje na tem področju (tudi pri nas se lahko pohvalimo z več kot petnajstletnimi izkušnjami ter več tisoč opravljenimi posegi, tako da smo med omenjenim kongresom ugotavljali, da smo na tem področju dandanes med vodilnimi strokovnjaki) so vodile do nekaterih prav presenetljivih zaključkov: trend odstranjevanja dlačic je povsod v svetu še vedno v porastu, najbolj uspešno in trajno odstranjevanje omogočata dve vrsti laserjev: diodni (varen tudi za posameznike z nekoliko temnejšo poltjo) ter aleksandritni, z najboljšo absorpcijo žarka v pigmentu. Vse ostale aparature so po uspešnosti za njima, obenem pa lahko vodijo do številnih neželenih stranskih učinkov, kot so opekline, spremembe v pigmentaciji ... še posebej to velja za IPL sisteme. Posebej je bilo poudarjeno, kako pomembno je, da se posegi opravljajo v zdravstvenih ustanovah pod nadzorom zdravnika.
Zaželen učinek laserskih postopkov je seveda trajna odstranitev dlak. Postopek je potrebno večkrat ponoviti. Za odstranitev večin dlak na nekem predelu je praviloma potrebno opraviti nekje med 5 in sedem ponovitev postopka; pri nekaterih redkih posameznikih je potrebnih ponovitev manj, pri nekaterih več. Obstojajo pa tudi ljudje, ki so na laserske posege neodzivni (“non responderji”), pri njih tudi po številnih ponovitvah ne uspemo odstraniti dlačic. Na srečo so izjemno redki. V naši praksi, v zadnjih 15 letih, smo se le nekajkrat srečali s takšnim primerom.
Žal postopek z laserji tudi dandanes ni primeren za svetle, tanke, nežne, puhaste dlake in še zlasti ne za sive. Obljube nekaterih proizvajalcev določenih aparatur, da odstranjujejo takšne dlačice, so žal še vedno prazne.
Za čim bolj varno opravljen poseg je pomembno dejstvo, da imajo izpopolnjeni laserski sistemi vgrajene hladilne sisteme, ki ščitijo pred poškodbami. Do teh lahko privede nestrokovni poseg z visokoenergetskimi laserskimi žarki, kar lahko vodi do brazgotinjenja.
Danes velja prepričanje, da je moč dlako uničiti le, če jo laserski žarek zadane v času njene aktivne rasti. Tu leži glavni vzrok, zakaj je potrebno postopek večkrat ponoviti. Učinkovito lasersko odstranjevanje dlak zahteva poškodbo živega dela dlačnega mešička – folikla, ki se nahaja v anageni fazi in ki je odgovoren za obnovo dlake.
Nekaj tednov pred laserskim posegom je prepovedano puljenje dlak, odstranjevanje z voskom ter elektroliza. Prepovedano je tudi izpostavljanje UV žarkom v zadnjih 6 tednih pred posegom, za noge je včasih to obdobje še daljše. Trajanje posega je odvisno od površine, s katere se želi odstraniti dlake. Lahko ga izvajamo na kateremkoli predelu telesa, razen v okolici oči.
Časovni presledki med ponavljanji se posameznimi deli telesa razlikujejo, saj so omenjena obdobja na različnih delih telesa različno dolga in jih je potrebno upoštevati, kolikor želimo uspešno odstraniti čim večji delež dlak.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV