Kozmetični saloni geliranje nohtov predstavljajo kot povsem varen način, kako svoje nohte polepšati in jih za povrh okrepiti. Toda na medicinski fakulteti univerze v New Yorku opozarjajo, da takšen lepotni tretma ni brez nevarnosti. Dr. Chris Adigun pojasnjuje, da ni škodljivo le prekrivati svojih nohtov s kemičnimi substancami, še bolj vprašljivo je, kako na vaše zdravje vpliva podstavljanje rok pod UV-lučko. Ta tako kot sonce namreč oddaja škodljivo ultravijolično svetlobo, ki lahko povzroči kožnega raka.
Ameriški dermatologi pojasnjujejo, da UV-lučke, ki se uporabljajo pri geliranju nohtov, delujejo podobno kot solariji. “Ženske, ki si nohte redno gelirajo, bi se morale zavedati, da se tako izpostavljajo večjemu tveganju za pojav kožnega raka,“ razloži dr. Adigun. Dodaja, da včasih naprave, ki oddajajo ultravijolično svetlobo, tudi niso zelo dobro regulirane, tako da njihovi uporabniki niti ne morejo vedeti, kolikšni nevarnosti se sploh izpostavljajo. Zdravnica zaradi tega ženskam, ki se takšni manikuri ne morejo odreči, predlaga, da pred obiskom kozmetičnega salona svoje roke vsaj izdatno namažejo s sončno kremo z dovolj visokimi zaščitnimi faktorji. Zanjo se zdi še bolj smiselno, da si takšno razvajanje privoščijo le ob posebnih priložnostih.
Ameriški znanstveniki so UV-lučke vzeli pod drobnogled, potem ko se je dvema ženskama srednjih let zaradi rednega geliranja nohtov na rokah pojavil kožni rak. Nobena rakavih obolenj ni imela že v družini, poleg tega je bila narava njunega dela takšna, da pravemu soncu nista bili prav pogosto izpostavljeni. Huda bolezen pa ni edina posledica, ki lahko sledi takšnim manikuram. Medtem ko so lahko vaši nohti dolgo časa videti popolno, se bo po besedah newyorških zdravnikov vaša koža na rokah veliko hitreje zgubala. Nenehno prekrivanje naravnih nohtov lahko poleg tega zakrije prve simptome bolezni, ki se pokažejo na nohtni plošči.
Z geliranjem pa pravzaprav po mnenju strokovnjakov newyorške medicinske fakultete za povrh škodite tudi samim nohtom. Ti so morda res okrepljeni, dokler je prek njih namazan gel, toda njegovo delovanje po besedah dr. Adigun nohtno ploščo vsekakor tanjša in povzroča, da ta postaja vse bolj krhka. Dodaja, da obstaja študija, ki je odkrila, da se noht opazno stanjša že po enem samem nanosu. Povsem jasno ni le, ali tako škodi sam gel ali tudi proces njegovega odstranjevanja.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV