Vizita.si
nohti

Lepota

Rešite težave z nohti

Lina Eržen
24. 10. 2012 08.15
0

Kadar so lepi in urejeni, jih skorajda ne opazimo – vendar to ne velja, kadar začnejo povzročati težave. Na srečo jih je mogoče pogosto rešiti bolj preprosto, kot si mislite.

prsti
prsti FOTO: iStockphoto

Lepi in urejeni nohti se z našo celostno podobo zlijejo. Povsem drugače je, kadar so krhki, obarvani in uničeni. Takrat dobesedno bodejo v oči. Pogosto slišimo, da so določene težave z nohti posledica pomanjkanja nekaterih hranil. Čeprav to vsekakor vpliva na njihovo stanje, saj je ta odraz našega zdravja in počutja na sploh, še nobena študija ni dokazala, da povečan vnos kalcija, železa ali biotina pomaga neposredno. S tem ne želimo zmanjšati pomembnosti zdravega prehranjevanja, le poudariti, da potrebujete tudi posebne dodatke. Preberite si, kako si lahko pomagate veliko bolj preprosto.

nohti
nohti FOTO: iStockphoto

Krhki in lomljivi

Nohti čedalje bolj krhki in lomljivi postajajo že s samo starostjo, še bolj pogosto je takšno stanje enostavno posledica tega, da jih preveč mučite. Odstranjujete z njih lak večkrat tedensko? Nosite umetne podaljške? Jih brusite? Seveda jih bo vse to oslabilo, lahko bodo celo počasneje rasli. Postanite torej do njih vsaj malo bolj prizanesljivi. Za začetek naj ostanejo naravni, uredite jih le enkrat, in ne trikrat tedensko. Med pomivanjem in čiščenjem nosite rokavice ter po vsakem stiku z vodo s kremo obilno ne premažite le dlani, temveč tudi nohte. Ni vam treba kupovati posebnih zvarkov, če jo boste uporabljali redno, bo delovala že najcenejša različica. Kadar je krema predraga, z njo že podzavestno varčujemo, zato ne more imeti želenega učinka. Tudi milo naj bo namenjeno občutljivi koži oziroma naj vsebuje čim več vlažilnih sestavin. Za povrh dolžino nohtov vzdržujte kratko, saj boste tako zmanjšali možnost, da se polomijo zaradi poškodbe.

Rumene barve

Najverjetneje uporabljate znamke lakov, ki noht tako obarvajo. V tem primeru je rešitev preprosta – poskušajte najti lak, ki vsebuje pigmente, ki nohtne plošče ne bodo porumenili. Če gre za veliko močnejšo obarvanost in je prisotna celo neprijetna bolečina, pa obstaja velika verjetnost, da vas muči glivična okužba. V tem primeru morate čim prej k zdravniku, ki vam bo predpisal ustrezna zdravila. Da se to sploh ne bi zgodilo, pazite, da vaši nohti niso izpostavljeni vlažnemu okolju. Po vsakem umivanju jih skrbno obrišite, nosite dovolj udobne čevlje, da se v njih ne boste preveč potili. Če se to vseeno dogaja, uporabljajte dezodorant oziroma si celo večkrat dnevno zamenjajte nogavice, ki naj bodo iz kakovostnega bombaža. Rumeni nohti so poleg tega lahko posledica kajenja ali uživanja nekaterih zdravil. Zapomnite si še, da noht ni koža, zato se bo kakršna koli sprememba vsakodnevnih navad pokazala šele čez več tednov ali celo mesecev.

Vraščen noht
Vraščen noht FOTO: iStockphoto

Beli madeži

Zdi se, kot da so na samem nohtu, vendar jih dejansko ni mogoče izbrisati. Na srečo večinoma ne gre za nekaj resnega. Mnogi so prepričani, da nastanejo zaradi pomanjkanja kalcija ali cinka, vendar so v resnici samo poškodba. Morda ste se udarili ali ste nohte preveč agresivno brusili. Ker ti rastejo dokaj počasi, se poškodovali niste ravno včeraj, temveč pred več tedni. Madeži bodo izginjali s tem, ko bodo nohti rasli, vendar ni odveč, da premislite, kako ste se sploh tako poškodovali. Ravnate z njimi preslabo? Stanje je bolj resno, če se pikice in črtice niso pojavile le na nekaj nohtih, temveč kar na vseh. V tem primeru lahko kažejo na manjše vnetje, slabokrvnost, sladkorno bolezen, bolezen jeter in ledvic ali celo kaj tretjega. V tem primeru se posvetujte z zdravnikom.

Razcepljeni

Nohti se lahko cepijo vertikalno ali horizontalno. Veliko pogosteje s tem, ko se staramo, toda vsekakor pomeni samo eno – so presuhi. Seveda bo njihovo stanje izboljšalo pravilno prehranjevanje ter dovolj spanja in telovadbe, toda paziti morate še, da jih ne izsušujete po nepotrebnem ter da jim sami dovajate dovolj vlage. Vedeti morate, da se najbolj izsušijo v stiku z vodo, zato lahko morda skrajšate dolžino svojega prhanja oziroma se odrečete kopelim. Načeloma bi bilo za povrh priporočljivo, da ne pretiravate s plavanjem in da posodo pomivate z rokavicami. Prevelika izsušenost začne razkrajati celice, ki sestavljajo noht, tako nanje vpliva tudi aceton. Čeprav vam na nič od tega ni treba povsem pozabiti, lahko storite vsaj eno. Tako kot v primeru, da imate preveč krhke in lomljive nohte, uporabljajte veliko kreme. Razlike ne boste opazili takoj, saj nohti rastejo zelo počasi. Da bi se povsem obnovili, mora miniti tudi pol leta. Toda ne obupajte. Kremo si vtirajte čim večkrat ali vsaj preden se odpravite spat. Znamka ni pomembna, je pa blagodejno, če vsebuje olja, petrolatum, lanolin, ureo, laktično kislino, glicerin ali propilen glikol.

Najbolj preprost nasvet za lepše nohte - vanje čim bolj pogosto vtirajte dovolj kreme.
Najbolj preprost nasvet za lepše nohte - vanje čim bolj pogosto vtirajte dovolj kreme.FOTO: iStockphoto

Vraščeni

Vraščeni nohti bolijo tako močno, da včasih že težko stopite. Zaradi tega je pametno, da jih poskušate preprečiti. Nohte na nogah zato strizite pravilno – to je naravnost in ne ukrivljeno. Četudi se vam morda ne zdi logično, bo preprečilo, da bi se nohtna plošča vrasla v mehko okoliško tkivo. To se lahko zgodi tudi, če nosite čevlje, ki so pretesni. Za lepoto včasih res ni vredno trpeti. Tudi zdravljenje je zelo dolgotrajno, celo boleče. Včasih je treba posredovati kirurško in noht popolnoma odstraniti. Nato morate imeti prst povit, medtem ko noht raste nazaj zelo dolgo časa, tudi leto dni, ter se na koncu lahko celo zopet vrase. Po drugi strani nekaterim pomaga že inovativno zdravljenje z medicinsko sponko.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650