Vizita.si
Bleščeč nasmeh

Lepota

Resnica o beljenju zob!

N.J.
27. 06. 2014 13.04
3

Na splošno velja prepričanje, da bolj bel in bolj bleščeč nasmešek pomeni večjo srečo in zadovoljstvo z lastnim z videzom. Številni strokovnjaki pa opozarjajo, da bleščeče beli zobje ne odtehtajo vedno škode, ki jo sredstva za beljenje zob lahko povzročijo. Pa je to res?

Bleščeč nasmeh
Bleščeč nasmehFOTO: iStockphoto

Zobne paste, ki so namenjene beljenju zob so bile že večkrat tarča kritik, da vsebujejo abrazivne delce ki lahko poškodujejo zobno sklenino. Nekateri strokovnjaki pa opozarjajo tudi na prisotnost vodikov peroksida v tovrstnih izdelkih, ki je potencialno kancerogena sestavina in naj bi slabil kvaliteto zobovja.

Kar se tiče beljenja zob, obstajajo tri glavne tehnike. Ena od njih je beljenje s pomočjo zobnih past, ki vsebujejo sredstva, ki preprečujejo obarvanje zob in vodikov peroksid. Te stanejo nekaj več kot običajne zobne paste in jih dnevno uporabljajo številni ljudje po svetu. Drugi pristop predstavljajo belilna sredstva za domačo rabo. Ta stanejo okoli 100 evrov, morda malce več ali manj, delujejo pa tako, da uporabnik poseben nastavek premaže s premazom, ki vsebuje vodikov peroksid, nastavek pa potem nosi ponoči, do dva tedna zaporedoma. Tretji način beljenja zob pa je beljenje s pomočjo laserja, pri katerem zobozdravnik na pacientove zobe nanese premaz, ki vsebuje vodikov peroksid, in nato zobe osvetli s pomočjo laserja. Postopek, za katerega je treba odšteti okoli 500 evrov, traja od 15 minut do ene ure, zobe pa naj bi na ta način posvetlili za približno 11 odtenkov.

krtačka
krtačka FOTO: iStockphoto
Vse od teh tehnik 'napadejo' delce umazanije, hrane in pijače, ki se ujamejo v vrhnje plasti sklenine. Z zobnimi pastami jih odstranimo, medtem ko vodikov peroksid pobeli zobe. A ti tretmaji dejansko delujejo? Medtem ko belilne zobne paste upočasnijo proces ponovnega obarvanja zob, je študija, ki so jo objavili v British Dental Journal pokazala, da je večina belilnih zobnih past neučinkovitih. "Belilne zobne paste odstranijo delce umazanije in so veliko manj abrazivne kot so bile pred leti, tako da v resnici ne poškodujejo sklenine, vendar dejansko ne pobelijo zob tako kot obljubljajo," opozarja Mervyn Druian iz britanskega zobozdravstvenega centra London Tooth-Whitening Centre. "Nekatere sicer vsebujejo vodikov peroksid, ki pa ga je tako malo, da je praktično neučinkovit."

Beljenje s pomočjo drugih belilnih sredstev, premaza in laserja, je bolj učinkovito. "Pripomočki za beljenje zob in lasersko beljenje so učinkoviti, saj vsaka tehnika posvetli zobe do 11 odtenkov. Bistvena razlika med obema metodama je, da beljenje doma traja tudi do dva tedna, medtem ko je laserskega beljenja konec v 30 minutah."

In medtem ko številni strokovnjaki opozarjajo na nevarnost vodikov peroksida, je le malo dokazov, ki kažejo, da bi bila sestavina dejansko tako škodljiva, da bi povzročila propadanje zob. Kar se tiče kancerogenosti sestavine pa strokovnjaki še pravijo, da ob pravilni uporabi sestavina ni nevarna. Premaz naj bi namreč mazali zgolj na zobno sklenino, stiku z dlesnimi in drugimi deli ustne votline pa se morajo uporabniki izogibati. "Glavno tveganje pri uporabi vodikov peroksida je, da lahko razdraži in pobeli dlesni," pojasnjuje Druian. "Zato zobozdravniki sredstvo namažemo zelo previdno na zobe, dlesni pa zaščitimo."

A vendar tehnike beljenja zob ne delujejo pri vseh ljudeh enako. Obarvanje zob je namreč lahko tudi posledica jemanja antibiotikov, ki razbarva zobno sklenino. In čeprav mnogi zobozdravniki trdijo, da je laserska tehnika učinkovita tudi pri teh ljudeh, v resnici obstaja le 10 do 20 odstotkov možnosti, da bo beljenje pri teh ljudeh uspešno.

Lepi zobje
Lepi zobjeFOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650