Vizita.si
image (28)

Lepota

Neverjetno! Sprememba, ki se je zgodila le v petih minutah

Katja Benčina
23. 10. 2013 11.20
15

Čeprav se najstniki z aknami raje skrivajo pred zunanjim svetom, pa je pogumna 18-letnica Elaine Mokk iz Toronta svet navdušila s svojim posnetkom na You Tubu, v katerem je razkrila hudo obliko aken in kako jo na preprost način prikrije.

V videoposnetku pogumna najstnica Elaine Mokk iz Toronta brez težav razkrije svoj obraz brez ličil, ki je poln hudih aken in prikaže, kako jih sama prikrije, da niso več tako očitne. Posnetek, ki ga je na splet naložila sama, si je ogledalo že več kot 6 milijonov ljudi, z njim pa si želi pomagati drugim najstnikom s podobnimi težavami.
''Svojo zgodbo si želim deliti z vsemi, saj vem, da akne prizadenejo veliko ljudi. Ko se pogovarjam z nekom vidim, da njegove oči potujejo po mojem obrazu in to me tako razžalosti, da mi gre včasih na jok. V tistem trenutku si želim, da bi nosila ličila,'' je mlada Elaine Mokk povedala za britanski spletni portal Mail Online.

Najprej si na obraz nanese kremo, s katero navlaži polt in kožo nahrani z antioksidanti. Nato sledi nanos pudra, kjer svetuje, da ga nanesete nežno, saj lahko v nasprotnem primeru dodatno razdražite akne. Na predele, ki so še vedno rdeči, še nanese korektor in na koncu ličila utrdi še s pudrom v prahu.

Kaj povzroča akne?

Sicer pa so akne pogosta težava v puberteti, saj se takrat prične sinteza spolnih hormonov (acne vulgaris), ki povzročijo povečano izločanje loja in poroževanje kože. Izvodila lojnic se zamašijo, bakterije Propionibacterium acnes, ki so sicer normalno prisotne v foliklu, pa se prekomerno namnožijo in povzročijo vnetje folikla in njegove okolice. Akne se najpogosteje pojavijo na obrazu, prsnem košu, hrbtu in ramenih in večinoma izzvenijo do 25. leta starosti. Pri manjšem številu ljudi ostajajo do 45. leta.

Če se akne pojavijo v starejši dobi, lahko vzroke zanje iščemo v pretirani uporabi kozmetike (mastne kreme, vazelini, olja), uživanju steroidov za povečanje mišične mase, jemanju nekaterih zdravil, kot so hormonska kontracepcija ali kortikosteroidi, visoke doze vitamina D in B. Pojavijo se lahko tudi kot posledica kombinacije intenzivnega sončenja, potenja in uporabe zaščitnih krem in v nekaterih poklicih, kjer so osebe izpostavljene naftnim produktom.

Kako si pomagati?

Kožo, ki je nagnjena k aknam, redno čistite z blagimi čistilnimi sredstvi za mastno kožo, ki vsebuje blage luščilne snovi – keratolitike (acetilsalicilna kislina, alfahidroksi kisline …), ki s površine kože odstranijo odvečne poroženele celice in loj in s tem zmanjšajo možnost nastanka novih aken. Pomagate si lahko tudi s čistilnimi sredstvi, ki vsebujejo protimikrobna sredstva, ki preprečujejo prekomerno razmnoževanje bakterij in glivic, ki so normalno prisotne v koži. Poleg tega je pomembno vzdrževanje ustreznega pH kože, ki je 5,5, da se prepreči prekomeren razrast mikrobne flore kože.

Po čiščenju je dobro nanesti gel ali nemastno kremo, ki kožo navlaži, ne pa masti. Nikar pa ne uporabljajte oljnih sredstev in ne stiskajte gnojnih mozoljčkov (t.i. pustoul), ki so znak vnetja foliklov in perifolikularnega tkiva. S stiskanjem namreč lahko povzročite brazgotino, ki jo je kasneje moč odstraniti le kirurško, z dermoabrazijo ali lasersko. V primeru hudih oblik aken se obrnite na dermatologa.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650