Strokovnjaki so odkrili, da si 90 odstotkov vprašanih ne ščetka zob na najučinkovitejši način in tako s ščetkanjem ne preprečujejo nastanka zobne gnilobe v tolikšni meri, kolikor bi lahko. Večina sodelujočih si zob tako ne ščetka dvakrat na dan, zjutraj in zvečer, po ščetkanju pa si usta izplaknejo in tako odstranijo zaščitni učinek fluorida v zobni pasti. "Ljudje si zobe večinoma ščetkajo vsak dan, a bolj ali manj zaradi družbenih norm in svežega občutka v ustih, ne pa zato, da bi preprečili nastanek zobne gnilobe," pravi Pia Gabre. "Večina vprašanih se je v otroštvu naučila ščetkati zobe od staršev, in čeprav so jih v kasnejših letih poučili o boljših in učinkovitejših načinih ščetkanja, so še vedno uporabljali stari način, ki pa žal ni vedno učinkovit."
Kako si torej pravilno ščetkati zobe?
Strokovnjaki svetujejo uporabo zobnih ščetk z majhno glavo, saj boste z njo lažje dosegli zadnje zobe, in sicer srednje ali mehke trdote. Ščetka naj bo na koncu nekoliko ožja, kar tudi omogoča lažji dostop do bolj skritih predelov.
Glavo ščetke namestite na zobe, nato pa konico ščetke postavite pod kot 45 stopinj glede na rob dlesni. Zobe ščetkajte s krožnimi gibi, od dlesni proti zobu, torej od rožnatega dela proti belemu. Po vsakem zobu s ščetko potegnite približno desetkrat, še vedno od dlesni proti konici zoba. Na ta način očistite zobe z zunanje in notranje strani ter grizne ploskve. Notranje ploskve zob boste najbolje očistili tako, da boste ščetko obrnili vertikalno. Nežno s ščetko podrgnite še po jeziku, da boste z njega odstranili bakterije, lahko pa to storite tudi s posebnim strgalom za jezik.
Za pravilno nego ustne votline naj bi si zobe ščetkali vsaj dve minuti dvakrat na dan, najbolje zjutraj in zvečer. Zobna pasta naj vsebuje fluorid, koncentracija pa naj bo vsaj 1350 delcev na milijon. Večina kakovostnejših in bolj prepoznavnih znamk zobnih past vsebuje dovolj fluorida.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na