1. Ne delite hrane na dovoljeno in prepovedano
Stvari, ki so prepovedane, so ponavadi najbolj mamljive in nič drugače ni pri hrani. Če boste na primer čokolado, sladoled, piškote, ocvrt krompirček, hamburger in druga bolj redilna živila v svoji glavi spravili v predalček prepovedano, si jih boste še toliko bolj želeli. In misel, da si jih na primer v naslednjih treh tednih ne smete privoščiti, ker ste na dieti, vas bo skoraj gotovo prej ali slej prignala do tega, da boste klonili pod željami po tej hrani in se je boste zato najedli v prekomernih količinah. Raje si recite, da si lahko ''prepovedano'' hrano privoščite na primer dvakrat v tednu v razumnih količinah in se tega držite. S tem boste potešili skušnjavo in preprečili prenajedanje zapovedanih dobrot v neomejenih količinah.
2. Jejte sadje namesto sladkarij
Če čutite, da vam je padel sladkor v krvi in da vas je napadla ogromna želja po sladkem, si skušajte namesto ogromne čokolade, vreče piškotov ali cele banjice sladoleda privoščiti kar sadje. To namreč vsebuje kar nekaj sladkorja in morda bo slastna sadna solata z raznovrstnim sadjem dovolj, da poteši vašo željo po sladkem. Če pa vendarle potrebujete nekaj bolj ''konkretnega'' pa sadni solati dodajte kepico kakšnega sadnega sladoleda in majhno žlico rastlinske smetane. To pa bo dovolj za prvo silo, kajne?
3. V trgovino s seznamom
Če si boste pred odhodom v trgovino napisali seznam živil, ki jih nujno potrebujete, in se tega seznama tudi držali, ne boste prihranili le denarja, temveč tudi kar nekaj kalorij. Kadar namreč brez jasne predstave, kaj rabimo in kaj ne, hodimo med prodajnimi policami, se v našem nakupovalnem vozičku hitro znajdejo še kakšni redilni priboljški, na primer čips, čokolade, bonboni … In če imamo to mamljivo hrano doma, pri roki, obstaja velika verjetnost, da jo bomo zelo hitro snedli. Če pa v naši shrambi v trenutku, ko začutimo željo po takšni ali drugačni redilni hrani, tega priboljška ni, nas bo morda ravno to rešilo pred tem, da se ne pregrešimo.
4. Ločite lakoto od požrešnosti
Ko se vam zdi, da bi morali odpreti hladilnik in vreči nekaj pod zob, se najprej vprašajte, ali ste resnično lačni ali pa bi zgolj jedli, čeprav pravzaprav ne čutite lakote. Kajti velikokrat se zgodi, da se k hrani zatečemo, ker nam je preprosto dolgčas, ker smo žalostni , potrti, jezni … Ali pa je hrana nepogrešljivi spremljevalec vašega druženja s prijatelji, gledanja televizije, romantičnih trenutkov v dvoje? Skratka, če boste jedli takrat, ko je čas za to – torej približno na vsake tri ure – oziroma takrat, ko boste res lačni, si boste prihranili kar nekaj kalorij ter posledično kilogramov.
5. Odlepite se s kavča
Če vse dneve poležavate in preklapljate iz enega televizijskega programa na drugega ali pa prebirate knjige, zraven pa seveda nenehno nekaj grizljate, se nikar ne čudite, da tehtnica kaže vedno več. Pojdite raje v naravo in se lotite kakšne telesne aktivnosti – na primer teka, kolesarjenja, rolanja. Če imate radi hribe, se lahko lotite tudi pohodništva, če pa ste bolj vodni tip človeka, hodite plavat v bližnji bazen ali morje, če imate to možnost. Lotite se torej tistega športa, ki vam je pri srcu, saj se boste po tem počutili psihično in fizično bolje. Verjetno pa boste tudi vsaj nekoliko manj mislili na hrano. Če pa ste prepričani, da rekreacija ni za vas, začnite z majhnimi koraki. Namesto da se v službo vozite z avtom ali avtobusom, sedite na kolo ali pojdite peš. Namesto z dvigalom se do stanovanja odpravite po stopnicah – če seveda ne živite ravno v 15. nadstropju. Raje kot v baru se s prijateljicami na klepetu dogovorite v bližnjem parku in klepetajte med večernim sprehodom. Morda pa vas bodo ti mali koraki proti bolj aktivnemu načinu življenja sčasoma pripeljale do večjih sprememb.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV