Vizita.si
Raziskave, ki so preučevale delovanje krem z retinolom, kofeinom in zeliščnih krem za zmanjševanje celulita, so nasprotujoče. Strokovnjaki pa so prepričani, da bolj kot kreme vsaj začasno delujejo nekateri tretmaji.

Lepota

So kreme proti celulitu učinkovite?

K.B.
13. 08. 2012 08.09
0

Številni proizvajalci trdijo, da lahko z nanosom kreme proti celulitu močno zmanjšamo videz pomarančne kože. Kaj pa kažejo znanstvene raziskave in kako se lahko resnično znebimo celulita?

Raziskave, ki so preučevale delovanje krem z retinolom, kofeinom in zeliščnih krem za zmanjševanje celulita, so nasprotujoče. Strokovnjaki pa so prepričani, da bolj kot kreme vsaj začasno delujejo nekateri tretmaji.
Raziskave, ki so preučevale delovanje krem z retinolom, kofeinom in zeliščnih krem za zmanjševanje celulita, so nasprotujoče. Strokovnjaki pa so prepričani, da bolj kot kreme vsaj začasno delujejo nekateri tretmaji.FOTO: iStockphoto
Celulit ni bolezen ali medicinsko stanje, ampak povsem estetski problem, ki ga povzročajo maščobne blazinice pod usnjico. Te so pri ženskah po zaslugi estrogena razporejene pravokotno na kožno površino, zato se že manjše spremembe pokažejo kot pomarančna koža. Maščobne celice so namreč povezane s trakovi oziroma pregradami, narejenimi iz kolagenskih vlaken. Če se vlakna skrčijo ali se maščobne celice povečajo, se na površini pokažejo izbokline in vdolbine in koža ni več gladka. Moški imajo tu nekoliko več sreče, saj njihove maščobne celice sestavljajo enakomerno mrežo, zaradi česar so spremembe manj opazne.

Suhi ljudje nimajo celulita?

Celulit je povezan predvsem s strukturo kože, zato lahko za to nadlogo trpijo tudi suhe ženske. Če imate celulit v družini, potem je več možnosti, da boste za njim trpeli tudi vi. Poleg genetike pa so dejavniki tveganja še drugi:

- hormonske spremembe v nosečnosti;
- staranje;
- hitre diete;
- prehrana s preveč ogljikovih hidratov;
- povečanje telesne maščobe;
- neaktivnost;
- zadrževanje vode ali dehidracija.

Na genetiko, hormonske spremembe v nosečnosti in staranje žal ne morete vplivati, lahko pa vplivate na ostale dejavnike tveganja. Zato je pomembno, da uživate uravnoteženo prehrano, redno telovadite in pijete dovolj vode.

Radiofrekvenčne naprave v podkožje dovajajo toploto in na ta način poškodujejo podkožne maščobne celice in vezno tkivo. Koža se napne in postane bolj gladka.
Radiofrekvenčne naprave v podkožje dovajajo toploto in na ta način poškodujejo podkožne maščobne celice in vezno tkivo. Koža se napne in postane bolj gladka.FOTO: iStockphoto

Zdravljenje celulita: So kreme učinkovite in kaj resnično deluje?

Če je celulit posledica prekomerne telesne teže, potem je edina strategija ta, da ponovno izgubite nekaj kilogramov in uravnate svojo telesno težo. V raziskavi, ki so jo opravili leta 2006, se je videz celulita zmanjšal pri 17 ženskah, ki so pod medicinskem nadzorom izgubile 14 kilogramov, a pri devetih ženskah se je stanje še poslabšalo, saj je koža postala manj napeta. Tako ni nenavadno, da se ženske po pomoč pogosto zatečejo h kremam in tretmajem za odstranjevanje celulita. Pa te res delujejo?

1. Krema z retinolom

O delovanju krem z retinolom je bilo opravljenih več raziskav. Ena izmed njih je sicer pokazala, da je šestmesečno nanašanje 0.3 odstotka kreme z retinolom zmanjšalo videz pomarančne kože. Retinol naj bi namreč stimuliral kožno tkivo, zaradi česar naj bi to postalo debelejše, s tem pa bi bolje prekrilo izbokline in vdolbine, ki jih povzročajo maščobe v podkožju. A druge raziskave na to temo niso pokazale razlik v debelini kože po uporabi retinola.

2. Krema s kofeinom

Podobno je bilo tudi pri kremi s kofeinom, aminofilinom ali teofilinom. Nekatere raziskave so pokazale, da se je stanje za malenkost izboljšalo, a druge raziskave niso potrdile izboljšanja. Tovrstne kreme naj bi delovale tako, da razbijajo maščobne celice v podkožju, a vprašanje je, koliko kreme v resnici sploh uspe prodreti v podkožje. Tako ameriško združenje za estetsko plastično kirurgijo opozarja, da smo še daleč od znanstvenega dokaza, da te kreme resnično delujejo.

3. Zeliščne kreme

Zeliščne kreme vsebujejo različne sestavine, kot so ginko biloba, sladka detelja in svetlinovo olje, ki morda res izboljšajo prekrvavitev podkožja, a za to ni nikakršnih znanstvenih dokazov. Pravzaprav je ena izmed raziskav, kjer so preučevali 32 proticelulitnih krem, pokazala, da te vsebujejo več kot 260 različnih kemikalij, četrtina teh pa je znanih po tem, da lahko pri občutljivih ljudeh izzovejo alergijsko reakcijo.

4. Masaža/vakuum

Bolj učinkovite so naprave, ki z masažo in vakuumom skrbijo za prekrvavitev podkožja. Terapije običajno izvajajo dvakrat na teden po 35 minut, in sicer skupaj 14 tednov. Raziskave kažejo, da so terapije uspešne in da izboljšajo kvaliteto kože, a se po tem, ko jih prenehamo izvajati, celulit počasi povrne.

5. Radiofrekvenca

Radiofrekvenčne naprave v podkožje dovajajo toploto in na ta način poškodujejo podkožne maščobne celice in vezno tkivo. Koža se napne in postane bolj gladka. Manjše raziskave so pokazale, da ima metoda vsaj začasno nekatere pozitivne učinke na kožo.

Celulit
Celulit FOTO: iStockphoto

6. Laserske naprave

Laserske naprave ciljajo podkožno vezivno tkivo, da bi pospešili nastanek kolagena in odebelili kožo. Poleg laserja dermatologi uporabljajo tudi masažo, vakuum, ohlajanje in segrevanje podkožja. Nekatere raziskave so pokazale začasne pozitivne učinke.

7. Liposukcija

Standardne tehnike liposukcije lahko privedejo celo do slabšega videza kože. Maščoba, ki jo kirurg odstranjuje, namreč leži blizu površja kože in tako lahko že manjša nepravilnost privede do neenakomerne odstranitve maščobe. Prav zato se v boju zoper celulit številni raje odločijo za neinvazivno 'liposukcijo', ki s pomočjo ultrazvočne energije razbija maščobo v podkožju. Gre za računalniško voden postopek, ki ne dovoli, da bi na istem področju ultrazvočno energijo sprostili dvakrat. Vsekakor pa je še prezgodaj, da bi lahko trdili, da so rezultati veliko boljši od tradicionalne liposukcije, poleg tega lahko pride do opeklin na koži. Ni pa še čisto jasno, ali z dieto, ki je nato predpisana po terapiji, v resnici vso maščobo izločimo iz telesa ali se morda naloži v notranje organe.

Raziskave kažejo, da so terapije z masažo in vakuumom uspešne in da izboljšajo kvaliteto kože, a se po tem, ko jih prenehamo izvajati, celulit počasi povrne.
Raziskave kažejo, da so terapije z masažo in vakuumom uspešne in da izboljšajo kvaliteto kože, a se po tem, ko jih prenehamo izvajati, celulit počasi povrne.FOTO: Thinkstock

8. Subcizija

Gre za invazivno tehniko, kjer z iglo predrejo vezno tkivo v podkožju. Učinkovitost metode ni znana, prav tako tudi ne, kako poseg na dolgi rok vpliva na telo. Sicer pa terapija traja 90 minut in lahko povzroči začasno oteklino ali modrico.

9. Mezoterapija

To kontraverzno in nedovoljeno metodo so včasih opravljali z injekcijo, s katero so v podkožje vbrizgali snovi za raztapljanje maščob, kot je na primer fosfatidilholin. Postopek so zaradi stranskih učinkov kasneje prepovedali. Pojavila se je namreč oteklina, izpuščaj, infekcija, včasih pa celo trajna brazgotina ali poškodbe kože.

10. Ovijanje telesa

Ovijanje telesa v tople aromatične obveze morda že res dobro dene, a učinki te terapije so samo začasni. Koža se napne in obseg se zmanjša, vendar le na račun dehidracije. Kljub temu pa ni znanstvenih dokazov, ki bi potrdili, da imajo obveze dolgotrajni učinek na izgubo maščob ali zmanjšanje videza celulita.

Videz celulita boste najlažje omilili s spremembo življenjskega stila, pri tem pa so vam lahko v pomoč nekateri tretmaji, ki lahko stanje izboljšajo vsaj v obdobju, ko jih obiskujete. Sicer pa kot že omenjeno veliko gibajte, imejte uravnoteženo prehrano, pazite, da dovolj pijete in da omejite vnos ogljikovih hidratov.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650