Turi so eno najpogostejših vnetij kože, ki navadno nastanejo tam, kjer se pojavljajo dlačice, najpogosteje na obrazu, tilniku, pod pazduhama, v presredku, na zadnjici in stegnih. Gre za posledico bakterijske kože in podkožja, ki se začne v lasnem mešičku. Običajno jih povzročajo bakterije stafilokoki, zaradi katerih se pojavi boleča, rdeča zatrdlina, ki v nekaj dneh v premeru meri od enega do dveh centimetrov. Čez čas se središče omehča, tur pa ob otipu spominja na z vodo napolnjen balon. Tur se običajno zaceli sam, če se razširi na sosednje lasne mešičke pa je potreben posvet z zdravnikom.
Kako ga zdravimo?
Pomembno je, da se vnetega dela ne dotikate, saj bi lahko povzročili širjenje okužbe. Tura ne iztiskajte, tudi če opazite gnojni stržen, kožo pa umivajte z razkužilom ali fiziološko raztopino. Ko gnojni mehurček poči, prizadeti del prekrijte s suhim obkladkom, da bo ostal čist.
Če se okužba razširi?
Če se je okužba razširila ali se vam turi pogosto pojavljajo, vam lahko zdravnik predpiše antibiotike, ki bodo preprečili napredovanje okužbe v globlja tkiva. Če je prizadeto veliko število lasnih mešičkov, vam lahko pomaga prhanje z gelom, ki vsebuje razkužilo. Če se vnetje mešičkov pogosto ponavlja, vas lahko zdravnik napoti tudi k dermatologu, ki bo skušal odkriti vzrok za težave.
Sicer pa lahko zdravnik pri večjih ognojkih opravi manjši rez s skalpelom in sprosti gnoj, da bi zmanjšal bolečino.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV