V hladnejših mesecih je koža zaradi večjega izgubljanja vode skozi povrhnjico bolj suha. Nizke temperature povzročijo, da se krvne žilice skrčijo, zaradi tega se poslabša mikrocirkulacija, izmenjava snovi v celicah je slabša, kar povzroči slabši videz in stanje kože.
Razširjene kapilare, luščenje kože pa najprej opazimo na suhi in tanki koži. Prvi znaki izsuševanja kože, ki lahko privedejo do resnih vnetnih procesov, so suha, groba, hrapava in srbeča koža, ki v nadaljevanju tudi pordi, se močneje lušči in poka.
"Najprej moramo poskrbeti, da je koža zdrava, da lahko optimalno opravlja svoje funkcije, šele nato pa obravnavamo ‘lepotne’ težave. Prva jesenska nega kože je usmerjena v povečanje vlažnosti in vsekakor v zmanjšanje vnetnih procesov, ki so prisotni na vsaki posončeni koži," je za Zadovoljna.si povedala Nataša Godler Trilar.
Strokovnjaki svetujejo, da pri nižjih zunanjih temperaturah poskrbite za:
– zaščito ustnic,
– vlaženje zraka v ogrevanem prostoru,
– prhanje ali kopanje v topli (ne vroči) vodi z nežnim, vlažilnim milom,
– izogibanje dolgotrajnim kopelim in prham,
– izogibanje drgnjenja in praskanja suhe kože,
– nego kože z zaščitno kremo, ki temelji na koži prijaznih naravnih izvlečkih,
– hidracijo telesa,
– pravilno prehrano.
Priporočljiva je vsakodnevna uporaba kozmetičnih izdelkov, ki kožo vlažijo in hkrati tudi mastijo. Pomembno je izbrati ustrezen kozmetični izdelek, ki ima obogateno formulo z večjim deležem maščobnih komponent, ki so ključne za tvorbo zaščitnega sloja na kožni povrhnjici in s pomočjo katerega se zmanjša izguba kožne vlage zaradi izhlapevanja.
"Najboljša izbira je dnevna krema, ki ima UVA- in UVB-zaščito že vgrajeno v formulacijo, tako bo vaša koža vedno ustrezno zaščitena in vi ne boste imeli dodatnega dela z razmišljanjem o zaščiti. Če uporabljate kremo brez zaščite, pa je to treba nanesti dodatno," je dodala Godler Trilarjeva.
Ker so pozimi najbolj na udaru izpostavljeni deli telesa: obraz, ustnice in roke, jim morate posvetiti še posebno pozornost, saj jih je treba primerno zaščititi pred izsušitvijo.
"Zelo pomembno je, da kožo pravilno negujete tudi doma. Tako vzdržujete rezultate terapij, preprečite nadaljnje poškodbe in stanje kože konstantno izboljšujete. Preparate, ki jih uporabljate doma, prilagajamo na stanje kože in pogosto tudi na letne čase, saj nam le redko vse leto ustreza ista nega. To se vam bo zelo obrestovalo. Na ta način lahko preprečite marsikatero težavo in prezgodnje vidno staranje, ki se mu lahko izognete v veliki meri. Preventiva je zlata vredna in koža vam bo hvaležna," je še povedala Nataša Godler Trilar.
Ustnice večkrat na dan namažite z zaščitim mazilom za ustnice. Pri umivanju pa ne smete pretiravati z vročimi prhami ali kopelmi, prav tako ni primerno prepogosto umivanje. Priporočljiva je uporaba blagega mila in vode, ki nima več kot 35 °C.
Vsekakor je za zdravo kožo pomembna tudi primerna prehrana. Poskrbeti morate, da vam ne bo manjkalo vitaminov – predvsem vitamina B in C.
"Nepravilna prehrana, premalo spanja, kava, alkohol, cigareti, izpostavljanje UV-sevanju ... Vse to vas postara hitreje. In dobra novica je, da je ta proces v vaših rokah. Negujte se z ljubeznijo, spoštovanjem in kvaliteto in obrestovalo se vam bo," je sklenila Trilarjeva.
Ne nazadnje pa ne pozabite tudi na dobro hidracijo telesa in pijte veliko vode. Voda namreč pomaga pri uspešni obnovi celic. Ne le da dobra hidracija vpliva na zdravje vaše kože, ima tudi zasluge pri njenem sijočem videzu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV