Vizita.si
V hladnih mesecih poskrbite za svoje ustnice. Navlažite jih, zaščitite s kakovostnimi mazili z zaščitnim faktorjem in ne pozabite na uživanje zadostnih količin vode.

Koža

Vam težave povzročajo razpokane ustnice?

Nataša Jurca
24. 10. 2011 08.16
0

Prihaja prvi mraz in z njim nekatere zdravstvene težave. Med prve poleg prehlada zagotovo spadajo tudi razpokane ustnice, ki so vse prej kot prijeten pojav. Kaj povzroča razpokane ustnice, kako jih preprečiti in kako si pomagati?

Ustnice v hladni polovici leta razpokajo predvsem zaradi vplivov vremena - vetra, nizkih temperatur in suhega zraka.
Ustnice v hladni polovici leta razpokajo predvsem zaradi vplivov vremena - vetra, nizkih temperatur in suhega zraka.FOTO: iStockphoto

Razpokane ustnice so simptom, pri katerem so ustnice zaradi pomanjkanja vlage izsušene, razpokane in se luščijo. Na površju včasih nastanejo tudi globoke razpoke, ustnice pa postanejo boleče, otečejo, pordijo in tudi krvavijo.

V večini primerov ustnice ne razpokajo zaradi hujših zdravstvenih težav in ne predstavljajo večjega tveganja. So namreč posledica mrzlega in suhega vremena, opeklin, izpostavljenosti vetru, pogostega lizanja ustnic in dihanja skozi usta. V nekaterih primerih pa lahko ustnice razpokajo zaradi pomanjkanja določenih hranilnih snovi v telesu, predvsem vitaminov, alergijske reakcije na izdelke za nego ustnic, rakavega obolenja, herpesa, izsušenosti ustne votline, prehlada ali dehidracije.

V hladnih mesecih poskrbite za svoje ustnice. Navlažite jih, zaščitite s kakovostnimi mazili z zaščitnim faktorjem in ne pozabite na uživanje zadostnih količin vode.
V hladnih mesecih poskrbite za svoje ustnice. Navlažite jih, zaščitite s kakovostnimi mazili z zaščitnim faktorjem in ne pozabite na uživanje zadostnih količin vode. FOTO: iStockphoto

Čeprav razpokane ustnice niso prav nič nevarne, pa jih je v primeru, da gre za posledico hude dehidracije ali porušitve ravnovesja elektrolitov v telesu, le treba jemati skrajno resno. Simptomi dehidracije, ki je lahko posledica zaužitja premajhnih količin tekočine, hude driske ali bruhanja zaradi najrazličnejših bolezni, pa sicer vključujejo še zmedenost, letargičnost, izgubljanje zavesti, mrzlo kožo in zmanjšano proizvodnjo urina. V tem primeru takoj poiščite zdravstveno pomoč. Zdravniško pomoč pa poiščite tudi, če razpokane ustnice predstavljajo konstantno težavo in ne izginejo kljub ukrepom, kot je mazanje ustnic z balzamom in zaščitnimi mazili. Dolgotrajna razdraženost ustnic vas namreč lahko izpostavi večjemu tveganju za razvoj sekundarnih bakterijskih ali glivičnih infekcij.

Kako odpraviti težave z izsušenimi ustnicami?

Razpokane ustnice je mogoče sanirati na popolnoma enostaven način, z rednim nanašanjem kakovostnega balzama za ustnice, z uporabo mazil z zaščitnim faktorjem med preživljanjem časa na prostem in z uživanjem zadostnih količin vode. V času kurilne sezone pa doma uporabljajte vlažilec zraka. Izogibajte se šminkam, ki vsebujejo mnogo kemikalij, če že uporabljate šminke, pa pred njihovim nanosom ustnice namažite z balzamom.

Ustnicam pa privoščite tudi posebno nego. Zdrgnite jih z nežnim pilingom ali brisačo, da boste z njih odstranili izsušeno kožo, a pri tem bodite nežni, da ne bodo ustnice začele krvaveti. Zatem v ustnice vtrite gel aloje vere ali kakšno drugo nežno naravno vlažilno sredstvo.

Ustnice razvajajte z medom, propolisom, aloje vero in glicerinom, osušeno kožo pa oluščite z nežnim pilingom.
Ustnice razvajajte z medom, propolisom, aloje vero in glicerinom, osušeno kožo pa oluščite z nežnim pilingom. FOTO: iStockphoto

Eno najboljših sredstev za nego ustnic pa je tudi običajen med. Namažite ga na ustnice in nežno vtrite vanje ter ga nato pustite delovati približno 20 minut. Med ne bo le zmehčal in umiril razdraženih ustnic, temveč bo na predelih, kjer so ustnice močno razpokale, deloval tudi protibolečinsko in bo pospešil celjenje. Namesto medu lahko uporabite tudi matični mleček.

Ustnice lahko tudi masirate z mešanico mleka, soka limete in vrtnične vode, ki bo ustnice ohranjala nahranjene in vlažne. Mažete jih lahko tudi s kakavovim maslom, ki je izjemno hranljivo in preprečuje izsušitev ustnic, ali pa glicerinom, zmešanim z oljem iz pšeničnih kalčkov. Dodate lahko tudi vitamin E.

Da bi ustnice nahranili tudi od 'znotraj', uživajte živila, ki vsebujejo veliko vitamina A, na primer paradižnik, stročnice, korenje, zeleno listnato zelenjava, železa in B kompleksa.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650