Med številnimi načini odstranjevanja dlak sta še vedno najpogostejša britje in depilacija, a ti dve metodi ne omogočata, da bi se dlak znebili za zmeraj. Do zdaj je bilo to mogoče le s pomočjo laserske tehnologije, zdaj pa je na voljo tudi nov brezžični aparat, ki ga lahko uporabljate v intimi svojega doma.
Kako deluje tehnologija IPL?
Tehnologija IPL z oddajanjem svetlobnih bliskov deluje na same korenine dlačic, vendar morajo biti dlake v tako imenovani anageni fazi, to je v fazi rasti. ''Svetlobna energija iz tehnologije IPL se absorbira v rjavem pigmentu melaninu v dlačnem mešičku, ta svetloba se potem pretvori v toplotno energijo, ta toplotna energija pa potem uniči dlačni mešiček,'' pojasni dr. Lisjakova. Ko naprava mešičke dlak enkrat uniči, dlačice preidejo v fazo mirovanja (telogeno fazo) in na koncu izpadejo. Tako zaradi toplote ostanejo v tej fazi mirovanja, s čimer je njihova ponovna raste onemogočena.
Ker pa ima vsaka dlaka svoj rastni cikel, moramo vse dlake uloviti v pravem trenutku oziroma, bolje rečeno, v pravem delu njihovega rastnega cikla, zato moramo vsaj na začetku postopek odstranjevanja dlak z aparatom večkrat ponoviti. ''Priporočljivo je, da se izvede osem seans oziroma osem tretmajev, in sicer na začetku vsakih 14 dni, kar potem traja približno štiri mesece, zato ker potem v teh štirih mesecih uspemo ujeti res vse dlake. Po teh štirih mesecih je pa zelo odvisno od osebe do osebe – nekatere ne rabijo tretmaja nikoli več, nekatere pa ga rabijo na 14 dni,'' je delovanje pojasnila vodja razvoja naprave Philips Lumea mag. Laura Klančnik in dodala, da so študije o učinkovitosti pokazale najmanj 80-odstotno zmanjšanje rasti dlak v samo štirih ciklih, pri čemer se je tretma ponavljal na vsaka dva tedna, kot priporočeno.
Postopek je neboleč in najučinkovitejši na temnih dlakah
Odstranjevanje dlak z napravo, ki deluje na podlagi tehnologije IPL, ni prav nič neprijeten in ne boli, prav tako ne draži kože in ne povzroča vraščenih dlak, rdečice ali alergijskih reakcij. Je pa pomembna pravilna nega kože po tretmaju, opozarja dr. Lisjakova: ''Po samem posegu je zelo pomembno, da se vsaj 24 ur ne izpostavljamo soncu, kar ne pomeni samo sončenja, ampak tudi različnih aktivnosti na prostem, zato je pred vsako aktivnostjo na prostem po posegu IPL treba nanesti zaščitni faktor vsaj 30.''
Omenjena svetlobna tehnologija za dolgotrajno odstranjevanje dlak odlično deluje na naravno temno blond, rjave in črne dlake, pri čemer so testi pokazali, da je učinkovitost tem večja, čim temnejša je dlaka in čim svetlejša je koža. Ni pa tovrstno svetlobno odstranjevanje dlak učinkovito na rdečih, svetlo blond in belih oziroma sivih dlakah, ker v tem primeru ni v dlakah dovolj rjavega pigmenta melanina in svetlobna energija nima na kaj učinkovati. Prav tako je ne smejo uporabljati ljudje z zelo temno poltjo, saj je pri njih večja možnost opeklin in pigmentnih sprememb, ter tisti, ki so preboleli kožnega raka, ki imajo po telesu atipična kožna znamenja ali kakšna kožna vnetja.
Danes je na voljo mnogo načinov odstranjevanja dlak
Poleg laserske in tehnologije IPL imamo na voljo še številne druge metode odstranjevanja dlak, med drugimi britje, depilacijske kreme, voskanje ... ''Med najbolj priljubljene načine depiliranja sodi ravno depilacija z voskom in smolo, v zadnjem času pa se pojavlja tudi depilacija s sladkorno pasto,'' pojasnjuje kozmetičarka Mateja Erklavec.
Ker je na voljo toliko različnih načinov in pripomočkov za odstranjevanje nadležnih dlačic, boste gotovo našli nekaj, kar ustreza vaši koži. Če pa imate kakršno koli kožno vnetje ali bolezen, je prav, da se tudi o odstranjevanju dlak posvetujete z zdravnikom ali pa vsaj z usposobljenim strokovnjakom.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na