Vizita.si
prsi

Estetska medicina

Vse, kar morate vedeti o povečanju prsi

V.H.
06. 07. 2020 08.04
0

Povečanje prsi je priljubljeno med pripadnicami nežnejšega spola, predvsem zaradi želje po spremembi. Najpogostejši razlogi, zaradi katerih se ženske odločijo, da gredo pod nož, so običajno nesimetričnost, povešenost, hipomastija (zmanjšana polnost dojk) in tudi sama želja po večjem in bujnejšem oprsju. Doc. dr. Krešimir Božikov, specialist plastične, estetske in rekonstruktivne kirurgije, ki je nedolgo nazaj operiral tudi influencerko Katarino Benček, je z nami spregovoril o tem, kakšen videz je trenutno najbolj priljubljen, kako poteka postopek in še in še. Če o posegu razmišljate tudi sami, si več preberite v nadaljevanju.

Povečanje prsi in najnovejši trendi – za kaj se ženske najraje odločajo?

Ko govorimo o trendih, povezanih s povečanjem prsi, lahko rečem, da se večina žensk še vedno odloči za povečanje do te mere, da se ohrani naravni videz dojk. Opažam pa tudi, da čedalje bolj na veljavi dobiva trend večjih dojk.

Danes so na voljo najrazličnejši posegi … Kakšne so možnosti?

Najbolj popularna in tudi najpogosteje uporabljena metoda povečanja prsi ostaja povečanje s silikonskimi prsnimi vsadki. V povezavi s tem se nato na posvetu s pacientko dogovoriva glede naslednjih odločitev:

Okrogli ali kapljičasti prsni vsadki

Prepričanje, da okrogli vsadki dajejo umetne rezultate, kapljičasti pa bolj naravne, ne drži. Na umeten ali naraven videz prsi po povečanju vpliva velikost prsnih vsadkov: večji na manjšem telesu povzročijo umeten videz, manjši bolj naravnega. Kapljica in krogla se razlikujeta le v zgornjem delu vsadka, ki je lahko malo manj ali malo bolj napet. Napetost dojke po povečanju pa je odvisna tudi od anatomije telesa ter od napetosti kože pred posegom. Tako lahko v večini primerov tudi okrogel vsadek naredi lep naraven rezultat.

Doc. dr. Krešimir Božikov, specialist plastične, estetske in rekonstruktivne kirurgije
Doc. dr. Krešimir Božikov, specialist plastične, estetske in rekonstruktivne kirurgije FOTO: osebni arhiv

Hrapavi ali gladki prsni vsadki

V zadnjih letih se ugotavlja, da je izbor površine vsadkov zelo pomemben. Po več kot dvajsetih letih uporabe predvsem hrapavih vsadkov se je ugotovilo, da lahko hrapava površina vsadkov povzroči limfoproliferativno bolezen, ki ima kratico ALCL, kar je zelo redka vrsta raka limfnih žlez. V svetu je v zadnjih 20 letih za to boleznijo zbolelo nekaj več kot 600 žensk, v Sloveniji nimamo takšnega primera. Ugotovljeno je tudi, da v primeru, da je površina vsadkov gladka, te bolezni ni mogoče dobiti. Iz tega razloga je ob pogovoru s kirurgom potreben premislek, ali hočete kapljičaste prsne vsadke, ki so vedno v hrapavi izvedbi, in s tem prevzeti sicer zelo majhno tveganje za nastanek te bolezni (1 : 10.000) ali se odločiti za okrogle prsne vsadke, ki so na voljo v hrapavi in gladki izvedbi, pri čemer pri uporabi slednjih te bolezni niti hipotetično ne moremo dobiti. Kljub temu, da gre za zelo majhno tveganje, je o tem treba spregovoriti in se odločiti glede na dejstva in želje.

Metoda reza in vstavitve prsnih vsadkov

Najbolj klasičen in tudi pogost pristop k posegu povečanja dojk vključuje rez in kasneje brazgotino v gubi pod dojko (inframamarna guba), kjer je običajno tudi najmanj viden. Dolžina reza je odvisna od velikosti vsadka. Večji kot je vsadek, daljši bo rez, običajno se giblje od 5 do 6 cm. Omenjeni rez dojkam tudi po operaciji omogoča dojenje in užitek ob spolni vzburjenosti. Prav tako ostanejo nedotaknjene mlečne žleze, živci in krvne žile, ki vodijo do prsne bradavice in kolobarja. Nobeno tkivo dojke med operacijo ni prekinjeno. Rez v gubi pod dojko je tako najmanj moteč za morebitno prihodnje dojenje in morebitno mamografijo.

Prsni vsadki
Prsni vsadkiFOTO: Dreamstime

 

Pri povečanju prsi se tako bolj ali manj držimo klasičnih metod povečanja, saj so te preverjene, dajejo najbolj zanesljive rezultate in običajno predstavljajo najnižjo stopnjo tveganja.

Najsodobnejša metoda povečanja prsi je sicer tako imenovano hibridno povečanje dojk, ki je kombinacija povečanja s prsnimi vsadki in lastno maščobo. Sicer gre bolj za nišno operacijo, saj v večini primerov nima dodane vrednosti. V redkih primerih se sicer lahko na ta način izognemo vstavitvi prsnih vsadkov pod prsno mišico.

Kaj lahko ženska pričakuje, od priprave do okrevanja?

Zadnje dni pred posegom mora kandidatka za povečanje prsi strogo upoštevati navodila kirurga in predvsem paziti na to, da ostane zdrava, da jemlje dovolj vitaminov ter da je čustveno stabilna, saj s tem telo ohranja v pozitivni bilanci.

Potek operacije

Povečanje prsi običajno poteka v plitki splošni anesteziji in že nekaj ur po posegu lahko pacientka odide domov. Sledi jemanje antibiotikov in protibolečinskih zdravil, kar se po nekaj dneh zmanjša oz. ukine.

Okrevanje

Okrevanje traja minimalno 10 dni oz. do dva tedna, tako da mora vsaka kandidatka za ta poseg upoštevati dejstvo, da bo vsaj 10 dni odsotna iz službe. Takoj po posegu se mora izogibati dvigovanju težkih bremen, športne dejavnosti pa bo v svoj urnik lahko uvrstila šele šest tednov po posegu. Računati je treba tudi na to, da je treba še šest tednov po posegu spati na hrbtu, kar mnogo pacientk, potem ko minejo bolečine in izgine oteklina, izpostavlja kot najtežji del okrevanja.

Ob tem bi želel dodati, da se danes na povečanje dojk ne gleda več kot na nekaj doživljenjskega. V določeni fazi v življenju se ženske odločijo za prsne vsadke, kasneje pa se potem nekatere tudi odločijo, da jih ne želijo ali potrebujejo več. Danes lahko z dobrimi korekcijskimi tehnikami dojke tudi po odstranitvi prsnih vsadkov naredimo lepe, tako da je strah, kakšne bi bile dojke v primeru odstranitve prsnih vsadkov, popolnoma odveč.

 

povečanje prsi
povečanje prsiFOTO: Dreamstime

Prednosti in slabosti povečanja prsi?

Estetski kirurgi na posvetu pred povečanjem prsi prejmemo številna vprašanja pacientk. Naj izpostavim nekaj najpogostejših.

Ali lahko po povečanju prsi dojim?

Če je povečanje prsi opravljeno z rezom v gubi pod dojko, potem z operacijo ne prekinemo povezav med mlečnimi žlezami in preostankom tkiva dojk. To pomeni, da mlečne žleze ostanejo nedotaknjene. Če ste lahko dojili pred posegom, boste lahko tudi po njem.

Ali po povečanju prsi občutim prsne bradavice?

Po povečanju dojk se začasno pri večini žensk spremeni občutljivost bradavic. Pri večini se v nekaj mesecih vrne na normalo. Obstajajo pa izjeme, kjer spremenjena občutljivost ostane za stalno.

Ali povečanje prsi poveča tveganje za nastanek raka na prsih?

Med povečanjem dojk in nastankom raka dojk ni povezave. Nekatere študije so celo pokazale, da so pri ženskah s povečanimi dojkami zabeležili manjšo pojavnost raka na dojki v primerjavi s splošno populacijo, kar pa je verjetno posledica specifike skupine žensk, ki se odločijo za povečanje (večja skrb za telo, zdrav način življenja)

Ali lahko letim z letalom ali se potapljam, če imam prsne vsadke?

Prsni vsadki ne predstavljajo nobenega tveganja pri letenju z letali, prav tako se lahko brez težav potapljate.

Pri povečanju dojk je treba vedeti še eno stvar, in sicer da operacija povečanja prsi ne bo edina, saj bo treba po določenem obdobju – govorimo o 10 do 20 let po povečanju prsi – prsne vsadke zamenjati ali odstraniti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662