V ZDA in Veliki Britaniji so opazili naraščanje števila deklet, celo najstnic, ki posegajo po botoksu. Če so čez lužo v letu 2012 izvedli 6,1 milijona posegov z botoksom, je bilo od tega kar 100.000 posegov pri pacientih v njihovih dvajsetih letih – kar je desetodstotna rast v tej starostni skupini od leta 2011. ''V mojo ambulanto na posege z botoksom hodi veliko 27- in 28-letnic, še posebej deklet, ki so včasih prisegala na solarije in sončenje ter tistih, ki kadijo,'' je pojasnila ameriška dermatologinja dr. Jeanine Downie, ki je prepričana, da je bolje, da botoks začneš uporabljati zgodaj. ''Sama sem botoks začela uporabljati v zgodnjih 30 letih, saj tako lahko na kožo deluješ preventivno in imaš boljše rezultate,'' je pojasnila dermatologinja in dodala, da bo ženska pri šestdesetih videti bolje, če bo botoks začela uporabljati pri 30 kot pri 50 letih.
Trend se povečuje tudi pri nas
Tako kot v tujini dermatologi tudi pri nas opažajo porast mladih, ki si želijo preizkusiti botoks. ''Tudi pri nas se v zadnjem obdobju pojavljajo posamične mlajše ženske po 20. letu starosti, ki si želijo preprečiti nastanek gubic na obrazu z botulinskim toksinom. Kljub vsemu pa je glavnina tistih, ki si želijo takšen tretma, še vedno starih nad 30 let,'' pojasnjuje dermatolognja mag. Metka Adamič, dr. med. iz Dermatološkega centra Parmova, ki mladim ženskam odsvetuje takšen poseg in jim svetuje, naj počakajo še nekaj let.
''Mladim ženskam, ki pridejo po nasvet, kako bi upočasnile staranje, svetujem v prvi vrsti redno in dosledno zaščito pred UV-žarki, ki je danes najmočnejši znan bojevnik proti staranju kože, ki ni posledica podedovanih lastnosti. Sicer pa je tretma z botoksom resda najbolj primeren takrat, ko se gubice začnejo pojavljati in ko so opazne že v mirovanju, a se to le redko dogaja pri mlajših od 30 let. Navadno le v primeru, ko imajo izredno izraženo obrazno mimiko.'' Kot pojasnjuje dermatologinja botoks nima negativnih učinkov, če se zanj odločimo prezgodaj. ''Načeloma pri večini posameznikov ne. Zelo redko se lahko zgodi, da pride do razvoja protiteles na botulinski toksin in v takšnem primeru metoda ne da želenega učinka, saj protitelesa preprečujejo učinek botulinskega toksina. Vendar pa razvoj protiteles ni vezan na starost posameznika.''
Z njo pa se strinja tudi predsednik Britanskega dermatološkega združenja plastičnih kirurgov dr. Rajiv Grover, ki pravi, da ne bi nikoli vbrizgal botoksa ženski pred 30 letom starosti. Še več, kot pravi, bi bilo bolje, da bi ji injiciral nekaj samozavesti. Ameriški plastični kirurg George Lefkovits pa je za WebMd povedal: ''Danes je botoks postal že nekaj povsem običajnega, skoraj tako kot kapučino. Če zvezdniki uporabljajo botoks in si polnijo ustnice s polnili, to še ne pomeni, da naj to počnejo tudi drugi ljudje. Naloga strokovnjakov je, da ljudi izobrazimo o tem, da vsi niso Jessice Simpson in da imamo drugačno življenje kot zvezdniki.'' Klinična psihologinja dr. Nanine Ewing pa še opozarja, da lahko uporaba botoksa v mladostnih letih vodi do odvisnosti od uporabe tega estetskega posega.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV