Vizita.si
Barva zob je odvisna tudi od tega, kako debela je naša sklenina. Če je preveč prozorna, skoznjo proseva notranjost zoba, ki je rumena.

Lepota

Zakaj zobje porumenijo?

Lina Eržen
22. 12. 2011 10.34
6

Rumeni zobje lahko močno vplivajo na našo samozavest, saj se bomo zaradi njih zagotovo veliko manj srčno smejali. Preverite, zakaj lahko zobje sploh porumenijo.

Zobje niso vedno rumeni zaradi kave - lahko je kriva slaba higiena.
Zobje niso vedno rumeni zaradi kave - lahko je kriva slaba higiena. FOTO: iStockphoto

Včasih so rumeni že naravno

Nekaterim ljudem je narava podarila zelo bele zobe, drugi pa takšne sreče pač niso imeli. To ni posledica kakršnega koli bolezenskega stanja, temveč povsem normalnega razlikovanja. Medtem ko je sklenina zoba bela, je njegova nortranjost namreč rumena. Pri nekaterih je sklenina naravno preveč tanka in prozorna oziroma premalo mineralizirana, tako da skoznjo proseva sama notranjost zoba, sklenina pa zato navidezno ni več bleščeče bela.

Nitkanje zob
Nitkanje zob FOTO: iStockphoto

Na porumenelost vplivajo nekatera živila

Nekatera živila imajo tako močno barvo, da lahko ta sčasoma obarva celo sklenino. Najbolj uničevalno deluje pogosto uživanje temnih gaziranih pijač, kave, rdečega vina, temnega piva, pravega čaja, sojine omake in robidnic. Presenetljivo imata takšen vpliv celo krompir in jabolko. Zobje pa seveda porumenijo tudi zaradi kajenja.

Si zobe dovolj skrbno čistite?

Zobje ne porumenijo samo, če uživate določena živila, temveč tudi zato, ker njihove ostanke z zob kasneje preslabo očistite. Vsakič ko si privoščite takšno hrano in pijačo, torej zobe pazljivo oščetkajte. Zapomnite si, da ni pomembno, kako močno pritiskate, saj lahko s premočnim pritiskanjem sklenino celo poškodujete ter povzročite ravno nasprotno od želenega - da ta postane bolj prozorna, videz zob pa posledično bolj rumen. Ščetkati morate nežno, vendar dovolj dolgo – najbolje dve minuti. Nato je potrebno z zobno nitko očistiti še medzobne prostore, sicer bodo porumeneli ti. Dejstvo je, da nekatera živila lahko potemnijo naravno barvo zob – toda slaba higiena to stori vedno in brez izjeme.

Rumenijo tudi s starostjo

S staranjem ne pridobivamo samo gubic in starostnih peg – naši zobje počasi rumenijo. To je povsem naravno. Z leti se namreč sklenina tanjša, obarvani madeži pa prodirajo skozi zgornji del zoba, ki ga sicer ščiti pred njimi. Vaši zobje so lahko torej zelo zdravi, vendar vseeno neprivlačno obarvani.

Potemni lahko samo en zob

Včasih potemni samo en zob – morda zaradi udarca ali težav s koreninskimi kanali. Po navadi je kriva poškodba zobnega živca. V tem primeru običajno beljenje zob ne bo pomagalo, vsaj ne za dovolj dolgo. Obiskati morate zobozdravnika in pozdraviti vzrok, zaradi katerega zob ni več bel.

Kako pobeliti preveč rumene zobe?

Če dobro skrbite za svoje zobe, vendar je njihova barva vseeno pretemna, se lahko odločite za beljenje. Četudi morda želite to storiti sami, vseeno priporočamo, da najprej obiščete zobozdravnika, ki vam bo lahko povedal, zakaj so vaši zobje sploh preveč rumeni ter vam v skladu s tem priporočil najbolj učinkovito metodo beljenja za vas. Ta mora biti namreč povsem prilagojena samemu vzroku porumenelosti.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662