Vizita.si
Namesto deodoranta za ustavljanje potenja raje uporabljajte antiperspirant.

Lepota

Zmanjšajte to nadležno potenje!

Lina Eržen
18. 06. 2013 11.08
0

Visoke poletne temperature lahko povzročijo kopico preglavic. Med njimi je tudi potenje, ki je sicer povsem naraven odziv telesa, vendar nas lahko kljub temu spravi v veliko zadrego. Preverite, kako lahko to nadležno potenje zmanjšate.

Namesto deodoranta za ustavljanje potenja raje uporabljajte antiperspirant.
Namesto deodoranta za ustavljanje potenja raje uporabljajte antiperspirant.FOTO: iStockphoto
Saj vemo, da je potenje, da bi preživeli, neobhodno. Tako pač naše telo uravnava svojo temperaturo. Toda kadar je vreme tako toplo, kot je sedaj, bi si vseeno želeli, da nas ta nadloga ne bi spravljala v tolikšno zadrego. Preberite si, kaj lahko storite.

Prhanje za dlje časa zniža telesno temperaturo.
Prhanje za dlje časa zniža telesno temperaturo. FOTO: iStockphoto
Namesto deodoranta uporabite antiperspirant

Medtem ko deodorant deluje samo na vonj, ki se pojavi, ko bakterije na vaši koži pričnejo pot razkrajati, lahko antiperspirant potenje dejansko močno zmanjša. Naj vas to ne prestraši. Zmanjšalo se bo namreč le na ključnih mestih – kjer je največ bakterij, ki povzročajo neprijeten vonj. Se bo pa še vedno izločalo povsod drugje.

Izdelek nanesite na suho kožo

Antiperspirant deluje najbolj učinkovito, če ga nanesete na kožo, ki ste jo ravnokar očistili, vendar tudi povsem osušili. Če ste se oprhali zvečer, z nanosom antiperspiranta ne čakajte do jutra. Nanesite ga pri priči, ko je koža dovolj suha. Običajen antiperspirant lahko sicer nanesete tudi na vse ostale dele telesa, za katere bi radi, da ostanejo bolj suhi – denimo na podplate ali dlani. Raje pa se izognite obrazu, ki je bolj občutljiv.

Izberite oblačila pravilno

Poleti se raje odrecite preveč tesnim krojem oblačil, saj ta ne omogočajo kroženja zraka, ki vas lahko ohladi. Boljše zračenje, zaradi katerega vam bo manj vroče, boste imeli tudi, če si boste nadeli tkanine, ki so bolj rahlo tkane. Po domače temu rečemo, da bolj dihajo. To so bombaž, lan in svila. Širša oblačila iz takšnih materialov omogočijo, da do vaše gole kože prodre več zraka, zaradi česar vam je manj vroče. Odločite se tudi za svetle barve.

Obutev naj bo odprta

Če je le mogoče, ne nosite nogavic in zaprtih čevljev – raje si obujte čim bolj odprte sandale. Tako se bodo lahko vaša stopala nenehno zračila. Če si tega ne morete privoščiti, pa v svoje čevlje postavite vložke, ki vpijajo odvečno vlago, s seboj vedno nosite še en par nogavic, da se lahko preobujete. Ko ste doma, obutve, ki ste jo ta dan nosili, ne pospravite v omaro, temveč jo za nekaj časa pustite zunaj, da se prezrači in osuši. Odišavite jo z deodorantom.

Izognite se pekoči in slani hrani; namesto tega uživajte več sadja in zelenjave.
Izognite se pekoči in slani hrani; namesto tega uživajte več sadja in zelenjave.FOTO: iStockphoto
Odločite se za bolj svežo hrano

Zaradi živil, ki so pekoča, vam bo postalo bolj vroče celo v najbolj mrzli zimi. Ko posije močno sonce, se ji je torej bolje odreči. Namesto tega izberite bolj sveža živila, ki so bogata z vodo. To sta predvsem sadje in zelenjava. Sploh za kosilo posezite po solati s pustim mesom, lahko jo obogatite tudi s stročnicami in semeni. Poleg pekočih dobrot pa potenje spodbujajo tudi slane. To je torej čas, ko se nikakor ne bi smeli prehranjevati s hitro, vnaprej pripravljeno in predelano hrano.

Antiperspirant vedno nanašajte na povsem suho kožo.
Antiperspirant vedno nanašajte na povsem suho kožo. FOTO: iStockphoto

Odrecite se alkoholu

Alkohol poviša temperaturo telesa, zato se poveča tudi količina potenja. Podobno delujejo vse vroče pijače, še posebej kava, saj vsebuje kofein. To je stimulans, ki spodbudi delovanje živčnega sistema, zaradi česar vam tako kot, kadar ste v stresu, postane še bolj vroče. Če morate denimo po kosilu vseeno popiti skodelico kave, si jo raje privoščite v okolju, ki je klimatizirano, nato v tem prostoru posedite še nekaj časa. Popijte tudi več hladne vode, ki vas bo ohladila.

Oprhajte se

Če imate možnost, se oprhajte, in sicer z bolj hladno vodo, pod prho ostanite tako dolgo, da vam postane že malo mrzlo. To lahko poleti ponavljate tudi večkrat dnevno, pazite samo, da vaše milo ni preveč izsušujoče. Prha namreč telesne temperature ne zniža samo začasno. Dejansko bo ta ostala nižja dlje časa. Se pa po prhanju natančno obrišite prav do suhega. V vlažnem okolju se namreč razpase veliko več bakterij; te pa so tiste, ki pot spremenijo v tako neprijeten.

Obiščite zdravnika

V primeru, da vam ne pomaga nič od navedenega in je vaše potenje tako močno, da vam počasi že uničuje življenje, nikar ne čakajte, da se kaj spremeni samo od sebe. Takoj zavijte v zdravniško ordinacijo. Ob potenju, ki je pretirano, vam zdravnik namreč lahko pomaga s posebnimi močnejšimi antiperspiranti kakor tudi z nekaterimi zdravili. Ena možnost so tudi injekcije botoksa. Gre za učinkovito pomagalo, ki pa potenje na mestu, kjer je bil opravljen vbod, zaustavi samo za tri do sedem mesecev, ko je potrebno tak način zdravljenja ponoviti.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650